Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekada czwarta. Lata 1976-1986

Redakcja
Zespół Szkół Politechnicznych Uwaga! Zjazd absolwentów w sobotę, 24- września 2016 roku

W 1977 roku 1 września kolejna zmiana nazwy szkoły. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Legnicy powołuje Zespół Szkół Zawodowych w skład, którego weszły: Technikum Mechaniczne, Technikum Mechaniczne dla Pracujących, Liceum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. F. Dzierżyńskiego, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Fabryki Maszyn Budowlanych. Ta wspólna nazwa przetrwa tym razem dłużej, bo aż do 2013 r, zmiany dotknęły tylko szkół podległych zespołowi. Niektóre znikną ale w ich miejsce zawsze pojawi się coś nowego.

1.09.1979 uroczyste otwarcie nowej siedziby warsztatów szkolnych przy ul. Piotra Skargi. Na owe czasy, była to bardzo dobra baza warsztatowa - 250 stanowisk w 3 działach: mechanicznym, elektrycznym i stolarskim. Uczniowie uczyli się zawodu a wyroby ze szkolnych warsztatów trafiały m. in. Do KGHM, FAMABY, CEZAS-u. Opracowano i złożono ponad 400 uczniowskich wniosków racjonalizatorskich, z których większość została zrealizowana. Lata siedemdziesiąte i początek osiemdziesiątych to okres prosperity warsztatów. Zwieńczeniem wieloletnich działań nauczycieli i uczniów było zdobycie w 1983 r. I miejsca we współzawodnictwie międzywarsztatowym w województwie legnickim. W następnym roku było miejsce III.

Druga połowa lat siedemdziesiątych to okres najbardziej aktywny w działalności Ochotniczych Hufców Pracy, które działały w szkole od lat sześćdziesiątych. Były to formy zorganizowanej pracy pozalekcyjnej młodzieży, dzięki której mogli zarobić pieniądze na liczne wycieczki krajowe i zagraniczne a także potrzeby własne. Inicjatorami tej działalności byli; początkowo Zbigniew Skarupa a następnie Zdzisław Nowak. Szkolny OHP pod jego kierunkiem dał się poznać w całej Polsce, zbierając za swoją pracę liczne nagrody i wyróżnienia. Młodzież szkolna pracowała na placach wielu budów, m. in. w latach 1971-81 przy budowie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

W latach osiemdziesiątych w szkole działał zespół muzyczny „Esjall”, który w 1986 r. zdobył kilka wyróżnień w miejskich przeglądach muzycznych: II miejsce w Przeglądzie Rockowym „Miedziak 86”, I miejsce w rejonowych Eliminacjach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki.

IV dekadę zamyka jubileusz 40 - lecia szkoły, który uczczono organizując Akademię w MOK i zabawę w Sali Kasyna Oficerskiego w Głogowie przy ul. Świerczewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska