MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Debatowali o budżecie obywatelskim. I co im wyszło? (ZDJĘCIA)

Michał Chęciński
fot. Michał Chęciński
Ponad sto osób przyszło na debatę o budżecie obywatelskim. Nie padły deklaracje o zwiększeniu budżetu, choć wielu polityków sugerowało, że kwota 2 mln jest śmiesznie mała. Jerzy Michalak, radny z klubu Rafała Dutkiewicza, usprawiedliwiał jednak skromność kwoty tym, że budżet obywatelski jest programem pilotażowym.

Chociaż wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili, że sama idea budżetu obywatelskiego jest słuszna, to pojawiły się też głosy krytyki. - Zabrakło dyskusji samych mieszkańców nad tym, jak powinna wyglądać weryfikacja wniosków. Dlatego mam obawy, że słuszna idea przerodzi się w konkurs na granty dla środowisk, które będą najsilniejsze - mówił dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Budżet obywatelski to z definicji proces dzielenia pieniędzy przez mieszkańców, a nie zespół radnych. Musi w ramach tego pomysłu funkcjonować system spotkań, na których mieszkańcy będą dyskutować nad własnymi potrzebami. Dlatego budżet obywatelski zaproponowany przez miasto na razie nie jest takim budżetem, ponieważ zapomniano o istocie sprawy, czyli dyskusji samych mieszkańców o tym, na co pójdą pieniądze - mówił Wojciech Kębłowski, doktorant Uniwersytetu w Brukseli.

Dodał też, że póki co budżet obywatelski w wersji wrocławskiej polega tylko na możliwości zgłaszani a wniosków, a prawdziwą wartością jest właśnie sam etap dyskusji, bo sprzyja on powstawaniu społeczeństwa, wierzącego w to, że ma na coś wpływ, a ich głos może coś zmienić.

Pojawiły się też wątpliwości co do samych założeń budżetu. - Czy jego celem jest poprawa życia mieszkańców? Niekoniecznie. Może się zdarzyć, że ludzie wybiorą pomysł wcale nie najlepszy, bo akurat jakaś grupa przebije się ze swoją inicjatywą, a miasto wydałoby lepiej te pieniądze. Ale chodzi o to, żeby ludzie uwierzyli w demokrację - twierdził Krzysztof Sachs z firmy Ernst&Young.
 
Wnioski mieszkańcy mogą składać do 20 kwietnia 2013 r. Z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mogą być finansowane małe projekty (np. zieleń miejska, place zabaw itd.), a koszt jednego projektu nie może przekroczyć pół miliona złotych. Aby zgłosić projekt trzeba wypełnić formularz, dostępny na stronie internetowej miasta. Formularz można wysłać na adres Biura Rady Miejskiej ul. Sukiennice 9, 50-107 Wrocław lub przesłać na e-mail [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska