Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne sanatorium "Grunwald" w Sokołowsku powoli się odradza. Kiedyś leczyła się tu cała Europa. Dzisiaj tętni artystyczne życie

Alina Gierak
Alina Gierak
Dzięki Fundacji In Situ budynek sanatorium "Grunwald" w Sokołowsku nie rozpadł się na kawałki. Trwa jego remont.
Dzięki Fundacji In Situ budynek sanatorium "Grunwald" w Sokołowsku nie rozpadł się na kawałki. Trwa jego remont. Alina Gierak/Sokołowsko Laboratorium Kultury
Sokołowsko zostało niedawno uznane za najpiękniejszą wieś dolnośląską. Dawne uzdrowisko zmienia się z dnia na dzień, a odkąd stało się tłem akcji książki Olgi Tokarczuk "Empuzjon", przyciąga coraz więcej turystów. Dobrym duchem tych zmian są artyści skupieni wokół Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ. Fundacja remontuje dawne sanatorium "Grunwald" i zamienia go ostoję dla artystów. Organizuje festiwale, koncerty, wernisaże. Właśnie swoją wystawę w Gabinecie Muzeum w Budowie otworzyli wrocławscy artyści z Grupy Entropia.

Spis treści

Sanatorium "Grunwald" - kiedyś słynne na całą Europę, potem zapomniane i zrujnowane

"Grunwald" to symbol Sokołowska (Gorbersdorf). W majestatycznej budowli z czerwonej cegły, przypominającej zamek w mauretańskim stylu, od 1855 r. działało pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, w którym zastosowano metodę leczenia klimatyczno - dietetycznego. Dr Herman Brehmer stosował także w leczeniu pacjentów wodolecznictwo, nowatorskie w XIX wieku.

Pacjenci dr Brehmera dużo spacerowali po górach, mieli kontakt z przyrodą, jedli dużo warzyw, leżakowali godzinami na specjalnych tarasach. Nowatorska metoda leczenia gruźlicy przyciągała do Sokołowska chorych na gruźlicę z całej Europy. Uzdrowisko kwitło. Powstał rozległy park z cenną roślinnością, mała cerkiew, ścieżki spacerowe.

Odbudowa dawnego sanatorium Grunwald trwa od 2007 roku
Odbudowa dawnego sanatorium Grunwald trwa od 2007 roku Alina Gierak/Sokołowsko Laboratorium Kultury

Po wojnie sanatorium "Grunwald"także działało, ale już na mniejszą skalę. W 1966 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków i rozpoczęto powolny remont. Niestety większość budynku wciąż stała pusta, popadając w ruinę. W latach 90. XX wieku stan techniczny "Grunwaldu" tak się pogorszył, że opuszczono go całkowicie. W roku 2005 część spłonęła. Potem zawaliła się część dachu. Wydawało się, że los ogromnej budowli jest przypieczętowany. I pewnie budynek do dzisiaj rozpadałby się na kawałki, gdyby nie artyści.

Fundacja In Situ przejęła sanatorium "Grunwald"

W 2007 r. dawne Sanatorium Brehmera przejęła Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ. Bożena Biskupska, malarka i rzeźbiarka, wraz ze swoim partnerem Zygmuntem Rytką, artystą sztuk wizualnych decyzję podjęli spontanicznie.

Oglądaliśmy skrajnie różne miejsca i obiekty – pałace, zamki na wodzie oraz wille. Wszystko w ruinie. Gdy trafiliśmy do Sokołowska, decyzja zapadła w ciągu jednego poranka - mówiła w jednym z wywiadów pani Bożena

Porzucili międzynarodowe kariery, pracownię w Warszawie, zabytkowy pałacyk w Podkowie Leśnej i postawili wszystko na jedną kartę. Odbudowa "Grunwaldu" stała się najważniejszym zadaniem Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ, którą tworzą Zuzanną Fogtt i Bożenna Biskupska.

Obecnie głównym celem, a także projektem Fundacji jest odbudowa dawnego Sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku oraz stworzenie w nim Międzynarodowego Laboratorium Kultury. Nazwa fundacji In Situ oznacza „w miejscu” (łac.) i jest równocześnie filozofią działania fundacji - piszą artyści o sobie.

Zamiast pacjentów i kuracji wernisaże i koncerty

Artyści podjęli się ogromnego zadania. By podnieść z ruiny tak ogromną budowlę, trzeba mieć nie tylko wizję, ale także włożyć w to mnóstwo pieniędzy.

Najgorszy jest brak stałego dofinansowania prac remontowych. Po zabezpieczeniu dachu ustawiłam w budynku swoje rzeźby, żeby choć na zdjęciach było widać wystawowy potencjał tego miejsca - mówi Bożena Biskupska.

Część sanatorium jest już odbudowana, z salą wizualną i wieżą widokową. Działa Gabinet Muzeum w Budowie i Międzynarodowe Laboratorium Kultury. Można oglądać wystawę poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu, który mieszkał wraz z rodzicami w Sokołowsku i tu chodził do szkoły. Fundacja In Situ od lat gromadzeni i archiwizuje dostępne pamiątki po tym jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Od kilku lat organizuje także festiwal Hommage à Kieślowski, na którym gościli m.in. Agnieszka Holland, Zbigniew Preisner, Krystyna Janda.

Fundacja In Situ prowadzi archiwum związane z Krzysztofem Kieślowskim i jego twórczością
Fundacja In Situ prowadzi archiwum związane z Krzysztofem Kieślowskim i jego twórczością Sokołowsko Laboratorium Kultury

W ramach działalności fundacji organizowane są różnorodne projekty artystyczne: wystawy, performance, koncerty, warsztaty, realizacje w przestrzeni publicznej oraz spotkania, akcje społeczne i ekologiczne, wykłady, a także cykliczne festiwale:Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty, Hommage à Kieślowski, Sanatorium Dźwięku.

Wielka zmiana Sokołowska - z zapomnianej w najpiękniejszą wieś dolnośląską i kolonię artystyczną

Artyści z In Situ wnieśli ferment w życie Sokołowska. Nie tylko odbudowują sanatorium "Grunwald". Podjęli się także remontu Różanki, dawnego sanatorium z połowy XIX wieku. Zamieszkała w nim Bożena Biskupska z rodziną. Przyjeżdżają do nich artyści z całego świata. Tworzą, dyskutują, pokazują swoje prace. Razem oglądają filmy w Kinoteatrze "Zdrowie" w Sokołowsku, które In Situ na nowo uruchomiła.

Rzeźby Bożeny Biskupskiej znalazły swoje miejsce w monumentalnym holu w sanatorium Brehmera. Polska artystka eksplorująca przestrzenie malarskie, rzeźbiarskie,
Rzeźby Bożeny Biskupskiej znalazły swoje miejsce w monumentalnym holu w sanatorium Brehmera. Polska artystka eksplorująca przestrzenie malarskie, rzeźbiarskie, sztukę instalacji, video oraz performance wstawiała swoje prace w całej Polsce oraz za granicą m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji. Alina Gierak

Sokołowsko przyciąga teraz ludzi nietuzinkowych, wizjonerów i marzycieli. Dzięki temu wieś zmienia się w kolonię artystyczną i przyciąga turystów.

8 lipca w Gabinecie Muzeum w Budowie odbył się wernisaż wystawy „ENTROPIA IN SITU". Jest to drugi po „Gabinecie Kątów Energetycznych” Józefa Robakowskiego projekt realizowany w sanatorium dr Brehmera.

Prace artystów zaproszonych przez Galerię Entropia tj. duetu The Self Preservation Society /Mira Boczniowicz i Dariusz J. Gorski/ oraz Jarosława Słomskiego wraz z obiektem - wrakiem samochodu pozyskanym ze złomowiska - składają się na instalację p.t. "Pojazd sztuki roztrzaskany o kolumnę Entropii obserwowany przez..."

Ta instalacja wzbudza największe zainteresowanie. Żółty samochód roztrzaskany o kolumnę symbolizuje sytuację w sztuce poawangardowej.

Awangarda popełniła coś w rodzaju samobójstwa. Tak rozpędziła „pojazd sztuki”, że on musiał się roztrzaskać. No i między innymi o to chodziło. Piękny pojazd się roztrzaskał…

W dawnym sanatorium dr Bremera w Sokołowsku można oglądać instalacje artystyczne. Zainteresowanie budzi ten żółty Peugeot 404 cabrio z wystawy Galerii
W dawnym sanatorium dr Bremera w Sokołowsku można oglądać instalacje artystyczne. Zainteresowanie budzi ten żółty Peugeot 404 cabrio z wystawy Galerii Entropia. Alina Gierak/Sokołowsko Laboratorium Kultury

W koncepcji kuratorów projektu wizualizacją i parafrazą przywołanej sytuacji jest zderzenie pojazdu z „kolumną Entropii” - repliką XVI-wiecznej kolumny będącej stałym elementem architektonicznym wnętrza Galerii Entropia we Wrocławiu.

Drugą instalację projektu „ENTROPIA IN SITU” stanowi malarsko-rzeźbiarska budowla Marcina Mierzickiego p.t. "Krótka piłka" – stworzony przez artystę abstrakt przystanku autobusowego z epoki, gdy podstawowym budulcem tego rodzaju infrastruktury była blacha falista.

Kiedy można zwiedzać Sanatorium Brehmera? Jak dojechać?

  • Sanatorium i Muzeum w Budowie możecie zwiedzać z przewodnikiem przez całe lato w każdy piątek, sobotę i niedzielę w godzinach 12. 00 - 16.00.
  • W ramach Seminarium Konteksty zaplanowano trzy wydarzenia otwarte, wieczorami 11, 12 i 13 lipca w Sokołowsku. Program znajdziesz TUTAJ
  • Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku odbędzie się 25-27 sierpnia.
  • Sanatorium of Sound zaplanowano 11-13 sierpnia 2023. Bilety kupisz TUTAJ

Jak dojechać do Sokołowska, sprawdź tutaj

Czytaj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska