Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy iglica po remoncie będzie dłuższa?

Redakcja
16.08.2016 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, hala ludowa, iglica, przygotowania do remontu i polozenia iglicy na ziemiejaroslaw jakubczak / polska pressiglica remont przygotowania ziemia hala stulecia ludowa obejmy dzwig
16.08.2016 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, hala ludowa, iglica, przygotowania do remontu i polozenia iglicy na ziemiejaroslaw jakubczak / polska pressiglica remont przygotowania ziemia hala stulecia ludowa obejmy dzwig Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
- Czy przy okazji remontu iglicy wrocławskiej nie można przywrócić jej pierwotnych wymiarów - pyta nasz Czytelnik Witold Janczewski.

Sprawą zajęła się Malwina Gadawa.

Iglica pierwotnie liczyła 106 m, natomiast po remoncie w 1964 roku zmniejszono ją do 96 m. W kwietniu 1979 iglica przeszła kolejny remont generalny. Wtedy została uszkodzona i stała się jeszcze krótsza. Dziś ma 90 metrów i 30 centymetrów.

Po tym remoncie wrocławska iglica nie będzie wyższa. - Zarząd spółki nie przewiduje odbudowania bądź odtworzenia pierwotnej długości iglicy, czyli stanu z 1948 roku. Do tego rodzaju działań niezbędnym jest uzyskanie zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków, jak również pozyskanie odpowiednich środków finansowych. Wymagało by to również uzyskania stosownych pozwoleń, wykonania pomiarów, projektu, skorygowania wszelkich projektów prac związanych z postawieniem iglicy w pionie po zakończeniu remontu. Ani w projekcie, ani w kosztach remontu stalowej konstrukcji nie uwzględniono tych prac - informuje Agnieszka Kasprzyszak, rzeczniczka wrocławskiej spółki Hala Ludowa.

Przypomnijmy, że 44-tonowy obiekt stanął przy Hali Ludowej w 1948 r. z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Zaprojektował ją prof. Stanisław Hempel. Pierwotnie na szczycie obiektu była zainstalowana lustrzana konstrukcja, która była oświetlona reflektorami. Jeszcze przed odsłonięciem iglicy w czasie burzy lustra zostały zniszczone.

Na obiekt próbowało wejść wielu śmiałków. W 1982 r. w nocy z 2 na 3 maja, student Politechniki Wrocławskiej i działacz „Solidarności Walczącej” - Marian Krzemiński, zawiesił flagę „Solidarności” na samym szczycie Iglicy. W 2008 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie na konstrukcji zawisła także flaga okupowanego przez Chiny Tybetu.

Według zapowiedzi remont iglicy ma potrwać do połowy września. Obejmować będzie piaskowanie, konserwację oraz malowanie, a wcześniej dokładne oględziny stanu technicznego metalowej konstrukcji. Rzeźba odzyska szary kolor, którego odcień uzgodniono z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska