Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czołgiem malowane – 13 sierpnia Dziś otwarcie wystawy „Oppression” w Akademii Sztuk Pięknych

Małgorzata Matuszewska
Michel Granger, Oppression
Michel Granger, Oppression Tomasz Hołod
Na ten wernisaż nie trzeba mieć zaproszenia. Wystarczy przyjść, oglądać i słuchać.

Gościem Galerii Neon w Akademii Sztuk Pięknych będzie w czwartek (13 sierpnia) wieczorem Michel Granger, francuski malarz, performer, ekolog. To on jest autorem wystawy Oppression. Składa się na nią 19 płócien, które Granger namalował czołgiem w czerwcu 2009 roku na legnickim lotnisku. – Wystawa to 19 płócien i rulon ściągnięty z legnickiego lotniska, wciąż pokryty legnickim kurzem i plamami po oleju. Rulon został położony na podłodze, wzdłuż galerii, ma 17 metrów kwadratowych – mówi Małgorzata Dancewicz, kuratorka wystawy z Legnickiego Centrum Kultury, które organizuje ekspozycję. Sześć lat temu, do malowania użyto udostępnionego przez Wojsko Polskie wozu PT--91. Na płycie lotniska umieszczono 7 piętnastometrowych pasów zagruntowanego lnianego płótna, do którego pokrycia użyto farby akrylowej – białej, czarnej, niebieskiej, czerwonej, żółtej, srebrnej i złotej. – W realizacji wzięło udział 11 osób, czołgiem kierowało dwóch zawodowych wojskowych – wspomina Małgorzata Dancewicz.
Michel Granger wychował się we francuskim mieście Roanne, gdzie była fabryka broni. – Wiedziałem, gdzie znaleźć czołgi i kogo o nie poprosić. Wydarzenie, które skłoniło mnie do pracy z czołgiem miało miejsce w dniu, w którym człowiek zatrzymał kolumnę czołgów na placu Tiananmen, w czerwcu 1989 w Chinach – mówił niedawno Michel Granger w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej. – Używając czołgu chciałem złożyć hołd człowiekowi zwanemu Thank man z placu Tiananmen. Chciałem też przekroczyć granice malarstwa – powiedział także. Dziś Michel Granger pracuje artystycznie nad deforestacją, czyli niszczeniem lasów na świecie. – W czasie moich podróży spotkałem ludzi, którzy walczą z tym fenomenem, w Indiach, Kolumbii, Afryce, ect. W moim regionie, obok mojego domku na wsi został zniszczony las. Zdecydowałem zrobić cykl obrazów pt. Herbarium na wzór wielkiego zielnika i w tym celu wykorzystuję walce drogowe, koparki i inne maszyny. „Herbarium” to będzie olbrzymi zielnik, aby złożyć hołd lasowi i naturze – opowiadał.

Filmowa opowieść o zielniku

Dodatkową gratką wieczoru w Galerii Neon będzie projekcja krótkiego, bo tylko 13-minutowego filmu zrealizowanego przez współpracowników Michela Grangera podczas pracy nad Herbarium. – Francuzi zmontowali film dosłownie kilka dni temu – uśmiecha się. – To będzie jego pierwsza publiczna projekcja – dodaje. Warto dodać, że film nie został opatrzony napisami, ale na pewno Michel Granger będzie opowiadał o swoim projekcie, a na wernisażu będzie tłumacz, więc warto posłuchać tego, co opowie artysta. Wernisaż wystawy „Oppression” zacznie się 13 sierpnia o godz. 18 w Galerii Neon Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przy ul. Traugutta 21. Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 11-17, do 12 września. Wstęp do galerii jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska