Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z odbudową bastionu na Wzgórzu Partyzantów? Jest decyzja

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wzgorze partyzantow reduta ulica piotra skargi ruiny wzgorze partyzantow czeka na remont gazeta wroclawskatomasz holod / polska press
Wzgorze partyzantow reduta ulica piotra skargi ruiny wzgorze partyzantow czeka na remont gazeta wroclawskatomasz holod / polska press Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Rewitalizacja zdewastowanych zabytków na Wzgórzu Partyzantów wpisano w tegoroczny plan zamówień publicznych. Co prawda miastu nie udało się znaleźć pieniędzy na tę inwestycję, ale jak przekonują przedstawiciele magistratu, wciąż jest szansa na ich pozyskanie. Zarząd Inwestycji Miejskich oszacował wartość przetargu na 12,2 mln złotych. Znalazł się wśród postępowań zaplanowanych na pierwszy kwartał tego roku.

Miasto starało się o dotację na renowację Wzgórza Partyzantów od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach norweskich grantów. Niestety, inwestycji nie wpisano na listę 16 inwestycji, które otrzymały dofinansowanie.

- Nie odpuszczamy i wciąż szukamy pieniędzy na tę inwestycję. Co prawda regulamin konkursu nie dopuszcza odwołania się od decyzji resortu kultury, ale pozostajemy na liście rezerwowej. Dostaniemy pieniądze jeśli ktoś z beneficjantów się wycofa. Oprócz tego szukamy środków z innych źródeł. Być może uda nam się zaoszczędzić na innych przetargach - tłumaczy Tomasz Myszko-Wolski z Wydziału Komunikacji Miejskiej wrocławskiego ratusza.

Jak dalej wyjaśnia, zadanie "Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego - etap I/ Bastion otwarty - Rewitalizacja neoklasycystycznej zabudowy Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu – Etap I”, wpisano na listę zamówień publicznych dlatego, że inwestycja znalazła się w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta. - Nie oznacza to, że na pewno jeszcze w tym kwartale ogłosimy przetarg, ale wcale tego nie wykluczamy - dodaje Tomasz Myszko-Wolski.

Plan nie obejmuje jednak odbudowy tzw. glorietty czyli 32-metrowej wieży z kawiarnią i tarasem widokowym, która jeszcze przed wojną stała na szczycie Wzgórza, a którą zburzono w 1945 roku. - To byłaby zbyt droga inwestycja. Planujemy generalny remont istniejących zabudowań, czyli rewitalizację budynku dawnej Reduty, kolumnady oraz placu z fontanną i zagospodarowanie terenu wokół.

Historia rewitalizacji terenu, który przed laty był częścią wrocławskich fortyfikacji, miejskich zaczęła się w 1990 roku. Wrocław podpisał wtedy umowę z firmą Retropol na użytkowanie wieczyste Wzgórza Partyzantów przez 40 lat. Miała zakończyć się 1 czerwca 2030 roku. Przedstawiciele firmy zapowiadali utworzenie pałacu ślubów z restauracją, a po fosie okalającej wzgórze pływać miały gondole. Ostatecznie poprzestano na otwarciu jednego z pierwszych we Wrocławiu kasyn gry, potem przekształconego w dyskotekę Reduta prowadzona przez ludzi z wrocławskiego gangsterskiego półświatka. Po 2000 roku na wzgórzu próbowano organizować różnego rodzaju imprezy, latem funkcjonowała tam miejska plaża, ale teren coraz bardziej popadał w ruinę. Z tego powodu Urząd Miejski oddał sprawę do sądu i uzyskał wyrok rozwiązujący wieczystą dzierżawę przez Retropol.

Odnowione Wzgórze Partyzantów według projektu „Bastion otwarty” ma się stać miejscem artystycznych wydarzeń. Program zakłada realizację łącznie 55 nowych wydarzeń kulturalnych, które miały by się odbyć od lipca 2023 do marca 2024 roku.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska