Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Ksiądz wyjaśnia, co musi się znaleźć w koszyczku wielkonocnym

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Co obowiązkowo musi się znaleźć w koszyczku ze święconką
Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Co obowiązkowo musi się znaleźć w koszyczku ze święconką Przemyslaw Swiderski
Święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywa się tradycyjnie w Wielką Sobotę. Wielu wiernych zastanawia się co obowiązkowo musi się znaleźć w koszyczku ze święconką. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Wątpliwości rozwiewa ksiądz, sprawdźcie.

Koszyczek z pokarmami to jeden z symboli wielkanocnych. Jest wypełniony po brzegi tym, czego ma nam nie zabraknąć w kolejnym roku. Choć zwyczaje bywają różne, są takie produkty, których nie może zabraknąć w koszyku wielkonocnym w żadnych regionie Polski.

Co włożyć do koszyczka ze święconką? LISTA

  • JAJKO - symbol odradzającego się życia. Ozdabiane na dziesiątki sposobów towarzyszą nam od wieków. Przed laty obdarowanie kogoś jajkiem oznaczało sympatię, czy przyjaźń.
  • CHLEB - jest w koszyczku jest symbolem ciała Chrystusa
  • WĘDLINA - nie może zabraknąć wędlin, które po okresie postu można z przyjemnością spożywać. Przed wiekami mięsa serwowane były z reguły w okresie świątecznym, zatem symbolizują przede wszystkim dostatek, ale są też oznaką płodności, czy zdrowia.
  • BARANEK - który oznacza zwycięstwo życia nad śmiercią. W zdecydowanej większości, te w polskich koszyczkach wykonane są z cukru lub są pieczone. Ta druga wersja szczególnie popularna była przed laty.
  • WODA - symbolizuje odpowiednie przygotowanie się do nowego życia, symbolizuje oczyszczenie.
  • SÓL - to z jednej strony oczyszczenie, z drugiej zaś postrzegana jest jako minerał życiodajny. Ma za zadanie odpędzać od nas wszystko to co złe.
  • CHRZAN - to jeden bardziej tradycyjnych elementów wielkanocnego koszyczka . Jest tam praktycznie od zawsze. To symbol siły, zdrowia i krzepy.
  • CIASTO - jest „najmłodszym” lokatorem wielkanocnych koszyczków. Symbolizuje umiejętności i doskonałości pod warunkiem, że to własnoręczny wypiek. Do święconek zaczęło coraz częściej trafiać w latach 40. ubiegłego wieku,
  • SER - stosunkowo niedawno zaczął pojawiać się w koszyczkach. To co ciekawe, symbolizuje powiązania człowieka ze światem zwierząt.

Oczywiście zdarza się, że do koszyczków trafiają również inne pokarmy. Najczęściej autorami takiego, a nie innego wyboru są... dzieci, bo chodzi o ich przysmaki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska