Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piąty wrocławianin musi w tym roku wymienić dowód. Kolejki będą coraz dłuższe

Błażej Organisty
Pod koniec roku do okienek, w których przyjmowane są wnioski o wymianę dowodu, mogą się ustawiać długie kolejki. Lepiej działać wcześniej
Pod koniec roku do okienek, w których przyjmowane są wnioski o wymianę dowodu, mogą się ustawiać długie kolejki. Lepiej działać wcześniej Polska Press Grupa
Osoby, które 10 lat temu wymieniły dowody osobiste, muszą w tym roku zrobić to ponownie. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że sprawa dotyczy ponad 5 mln Polaków, z kolei według danych naszego urzędu miejskiego - ponad 114 tysięcy mieszkańców Wrocławia. Oznacza to, że po nowy dokument musi zgłosić się co piąty wrocławianin. Część już to zrobiła. Reszta ma czas do stycznia.

Dziesięć lat temu 143 331 wrocławian wymieniło papierowe dowody osobiste na plastikowe. Nowy dokument był ważny przez 10 lat. To oznacza, że w tym roku znów trzeba zamienić go na nowy. Obowiązkowo. Część z zainteresowanych zrobiła to wcześniej.

- Przez 10 ostatnich lat wymieniliśmy co piąty dowód w związku z jego utratą lub uszkodzeniem, bądź z powodu zmiany danych - informuje Małgorzata Krzeszowska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jeżeli dowody z 10-letnim okresem ważności wymieniło 20 procent osób, to zostaje jeszcze ponad 114,5 tysiąca. Do tej liczby trzeba dodać osoby spoza Wrocławia, które będą chciały wymienić dokument w naszym urzędzie. Na przykład te, które tylko pracują w stolicy Dolnego Śląska. Mogą to z zrobić, ponieważ w międzyczasie zmieniło się prawo. Obecnie dowód można przecież wymienić w dowolnym urzędzie miasta (lub gminy) w Polsce.

Oczywiście nie da się podać konkretnej liczby, ale urząd oszacował kilka miesięcy temu, że w tym roku wymieni 140 tys. dowodów osobistych. - W pierwszym półroczu 2017 roku zostało ich wydanych 52 tysiące. Liczba w każdym miesiącu rośnie. W lipcu - 10 670 dowodów, na dzisiaj w sierpniu - 11 446 - przytacza dane Krzeszowska.

W 2017 roku wystartował pilotaż ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Potrwa on do końca lipca i będzie prowadzony w czterech miastach w kraju - Ełku, Koszalinie, Łodzi i Nowym Wiśniczu. Mobilny dowód osobisty i inne mDokumenty nie będą rozwiązaniem obowiązkowym. Nie będzie żadnego przymusu, by z nich korzystać. Osoby, które będą chciały korzystać z tradycyjnych dokumentów, nadal będą mieć taką możliwość. mDokumenty, to usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów z wykorzystaniem telefonu komórkowego.

Komórki służą już teraz nie tylko do prowadzenia rozmów, odbierania SMS-ów czy maili. Obok telefonu, wielu z nas ma w nich ukryty bank, kino, bibliotekę, gazety. Dlaczego nie miałaby się tam znaleźć dokumenty. Telefon komórkowy będzie mógł być urządzeniem, na które będzie przychodził SMS z kodem weryfikacyjnym potrzebnym do skorzystania z mDokumentu, czyli dowodu przez komórkę (podobnie jak dziś ma to miejsce np. w przypadku haseł jednorazowych do zatwierdzania transakcji bankowych w Internecie). Polacy mają już ponad 19 mln smartfonów. Korzysta z nich ponad 60 proc. obywateli. Eksperci są zgodni, że technologie mobilne będą coraz bardziej rozpowszechnione i korzystać z nich będzie coraz więcej osób. mDokumenty, które będą testowane w czterech miastach Polski, to rozwiązanie opcjonalne i uzupełniające w stosunku do tradycyjnej formy dokumentów. Nikt nie robi nic wbrew woli i przyzwyczajeniom Obywateli. Kto chce, może skorzystać z tego rozwiązania. Kto nie będzie chciał – nie musi. mDokumenty to alternatywa na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów. Możliwość skorzystania z mobilnego dowodu osobistego, czy innych dokumentów, będzie uzupełnieniem obecnie obowiązującego systemu. Nadal pozostanie obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego. Różnica będzie polegać na tym, że nie będziemy musieli go mieć przy sobie. Plastikowy dowód osobisty nadal będzie niezbędny, by np. przekroczyć granicę (mDokumenty będą działać tylko na terenie Polski, za granica – nie). W pierwszym etapie będzie można korzystać z mobilnego dowodu osobistego. Do końca roku ma do tego dojść jeszcze mobilne prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i potwierdzenie polisy OC, czyli wszystko, czego potrzebuje kierowca. Dzięki temu osoba, która będzie korzystać z mDokumentów będzie mogła wychodzić z domu z kluczykami i telefonem komórkowym, który i tak każdy zazwyczaj ma przy sobie.

Po obliczeniach wychodzi, że od września do stycznia dowód osobisty wymienią jeszcze 76 554 osoby.

- Największej ilości klientów spodziewamy się pod koniec tego roku - w listopadzie i grudniu, jak również w styczniu - przewiduje Krzeszowska. Zapewnia przy tym, że pracownicy urzędu są przygotowani do obsługi wszystkich klientów zobowiązanych do zamiany dowodów w tym roku.

Aby złożyć wniosek o nowy dokument, nie trzeba iść do urzędu osobiście. Można złożyć go elektronicznie za pośrednictwem portalu ePUAP. Po załatwieniu formalności w internecie, trzeba jedynie odebrać dowód w urzędzie. Z takiej możliwości korzysta ok. 700 osób miesięcznie.

Urząd Miejski Wrocławia wydaje średnio 85 tysięcy dowodów osobistych rocznie. Rok temu - 88 601.

Różnice między nowymi dowodami

Przypomnijmy, że od 1 marca 2015 r. zmniejszyła się ilość danych umieszczanych na dowodach osobistych. W nowych dokumentach nie widnieje informacja dotycząca zameldowania, zrezygnowano z wzoru podpisu, nie ma też wzmianki o kolorze oczu czy wzroście, pojawiła się za to dodatkowa rubryka: obywatelstwo, ułatwiająca poruszanie się poza granicami kraju. Na nowym dokumencie znalazło się też wiele zabezpieczeń: dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Istotną częścią zarówno starszej, jak i nowszej wersji dowodu. jest także data ważności. Przez cały czas obowiązuje wymiana dowodu ze względu na upływ terminu ważności po 10 latach od jego wydania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska