Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z zapuszczonym placem po targowisku przy ulicy Zielińskiego we Wrocławiu? Wiemy, co tam powstanie

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Zarośnięty plac po targowisku miejskim przy ulicy Zielińskiego.
Zarośnięty plac po targowisku miejskim przy ulicy Zielińskiego. Gazeta Wrocławska
Z dwuletnim poślizgiem, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, ruszą prace na terenie dawnego targowiska przy ul. Zielińskiego. Co tam powstanie? Przeczytajcie poniżej.

Budowa gmachu Sądu Apelacyjnego przy Zielińskiego miała się rozpocząć przed dwoma laty, ale z powodów proceduralnych – związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę – dopiero pod koniec ubiegłego roku ogłoszono przetarg, który ma wyłonić wykonawcę gmachu w miejscu w którym do 2013 roku działało miejskie targowisko. Właśnie ogłoszono informacje o firmach, które w nim wystartowały.

Chodzi o budowę gmachu Sądu Apelacyjnego liczącego pięć kondygnacji naziemnych wraz z jedną kondygnacją podziemną z zewnętrzną rampą zjazdową, podziemną stacją transformatorową, układem wewnętrznych alejek, parkingami, chodnikami i włączeniem do istniejących ulic: Zielińskiego, Piłsudskiego i Kolejową. Wykonawca będzie musiał też odwodnić teren i wybudować sieci zasilające w prąd, ciepłowniczą oraz zadbać o zieleń na terenie kompleksu, a także wokół niego.

Pierwotnie za projekt architektoniczny miała odpowiadać pracownia Uberto Siola & Partners z Neapolu przy współpracy z biurem PIW PAW Architekci z Gdańska, ale po oprotestowaniu przetargu, ostatecznie wybrano projekt, który powstał w Pracowni Architektoniczna Czora i Czora.

Kwota, jaką przewidziano przeznaczyć na całą inwestycję, to ponad 92,5 mln złotych. W przetargu wystartowały trzy firmy i jedno konsorcjum. Zaoferowane kwoty wahają się od najniższej, czyli 73,7 mln złotych zaproponowanej przez Mirbud, po najdroższą – blisko 94,3 mln złotych - którą złożył Budimex. Konsorcjum w składzie Warbud i ZAZ zaproponowało 83 mln złotych, a Strabag ponad 88,1 mln złotych.

Prawie wszyscy zmieścili się w budżecie i wszystko wskazuje na to, że nie powinno być już żadnych przeszkód w szybkim wyłonieniu wykonawcy i rozpoczęciu budowy. Powierzchnia całkowita nowego Sądu Apelacyjnego wyniesie ponad 9 tys. m.kw., zaś użytkowa 6 tys. m.kw. Prace mają potrwać do 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska