Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z zaocznymi i prywatnymi studiami we Wrocławiu?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Czy studenci prywatnych uczelni i ci, którzy studiują zaocznie będą musieli płacić za ten semestr normalnie, skoro teoretyczne zajęcia odbywają się tylko zdalnie, a te praktyczne w wielu przypadkach są po prostu niemożliwe? Sprawdziliśmy.

Jolanta Cianciara, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przekonuje, że studenci studiów niestacjonarnych i podyplomowych nie zgłaszają na razie chęci rezygnacji z nauki i rozwiązania umów. Opłaty zresztą były pobrane przed 1 marca, przed rozpoczęciem semestru. Uczelnia skupia się więc teraz na prowadzeniu zajęć zdalnych. - Warto też pamiętać, że studenci, którzy znajdą się w wyniku tej nadzwyczajnej sytuacji w kłopotach, mogą liczyć na różnego rodzaju wsparcie finansowe, np. zapomogi, stypendia socjalne czy rozłożenie przyszłych płatności na raty – informuje Cianciara.

Także Uniwersytet Wrocławski nie wprowadził żadnych zmian w umowach ze studentami. - Jednocześnie każdy ze studentów może wnosić o rozłożenie płatności na raty – przypomina rzecznik tej uczelni, Ryszard Balicki.
Agnieszka Niczewska, rzecznik Politechniki Wrocławskiej informuje, że na tej uczelni opłaty za studia też się nie zmieniły. - Na Politechnice Wrocławskiej na studiach niestacjonarnych i podyplomowych prowadzone jest nauczanie zdalne, a te zajęcia, których nie można przeprowadzić zdalnie, będą zrealizowane w terminach uzgodnionych ze studentami – tłumaczy Niczewska.

Niepubliczna Dolnośląska Szkoła Wyższa pobiera czesne tak, jak dotychczas. - Znamy wytyczne ministerstwa i stosujemy się do nich. Zajęcia odbywają się normalnie online, wobec czego opłaty także pozostały w normalnej wysokości – tłumaczy Anna Frankowska, rzecznik DSW.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu daje możliwość odroczenia terminu płatności za studia lub rozłożenia ich na raty. Takie sprawy analizowane są każdorazowo oddzielnie, po skierowaniu przez studenta indywidualnego wniosku do prorektora ds. studenckich i kształcenia. - Wszelkie formalności w tej sprawie będą rozpatrywane elektronicznie. Należy przysłać skan lub zdjęcie wniosku i skan lub zdjęcie dokumentu stwierdzającego utratę lub zmniejszenie dochodu – wyjaśnia rzeczniczka UE Jolanta Nowacka.

Na Uniwersytecie Medycznym sprawa czesnego jest obecnie analizowana. Rzeczniczka UM, Monika Maziak przekazała, że nie ma jeszcze żadnych decyzji o ewentualnym zawieszeniu, odraczaniu czy zmniejszaniu płatności.

Decyzja natomiast została podjęta na Akademii Wojsk Lądowych. Rozkazem rektora Dariusza Skorupki opłaty za marzec i kwiecień za studia niestacjonarne są obniżone o połowę. Jednorazowe opłaty za powtarzanie zajęć na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020 mogą być na wniosek studenta odroczone.

Rektor Akademia Wychowania Fizycznego prof. Andrzej Rokita zawiesił pobieranie opłat od studentów niestacjonarnych do 27 kwietnia (dotyczy to tych opłat, których termin płatności przypadał w marcu i kwietniu).

To ważne, zobacz!

Nie przegap tych informacji

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska