Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz św. Wawrzyńca we Wrocławiu to wrocławskie Powązki? Są tu pochowani zasłużeni dla miasta obywatele

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Sprawdź listę osób, które spoczywają na tym cmentarzu. Są tu znani dla wrocławian lekarze, architekci, artyści i duchowni.Przewijaj dalej w kolejnych slajdach >>>>>
Sprawdź listę osób, które spoczywają na tym cmentarzu. Są tu znani dla wrocławian lekarze, architekci, artyści i duchowni.Przewijaj dalej w kolejnych slajdach >>>>>Michał Perzanowski / Polska Press / Fotopolska.eu
Cmentarz św. Wawrzyńca we Wrocławiu usytuowany jest na osiedlu Ołbin, na obszarze dawnej osady Rybaki. Choć jego powierzchnia wynosi 4,3 hektara, to ma on duże znaczenie dla wrocławian. Są tu pochowani ludzie mocno związani z miastem - zasłużeni naukowcy, artyści, sportowcy i duchowni.

Cmentarz św. Wawrzyńca to wrocławskie Powązki?

Cmentarz katedralny św. Wawrzyńca został założony w 1866 roku, gdy miejsca pochówków na wcześniejszym cmentarzu parafialnym przy ulicy Miłej zostały wyczerpane. Początkowo nekropolia miała kształt prostokąta i składała się z czterech sektorów, które były oddzielone główną aleją biegnącą z wschodu na zachód oraz aleją boczną, biegnącą prostopadle do niej.

W latach 70. XIX wieku cmentarz został ogrodzony, a także wzniesiono charakterystyczną ceglaną bramę wejściową z napisem "St. Laurentius" od strony ulicy Bujwida, która przetrwała do dnia dzisiejszego.

Brama cmentarza św. Wawrzyńca we Wrocławiu.
Brama cmentarza św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Michał Perzanowski / Polska Press / Fotopolska.eu

Nie przetrwały natomiast budynki gospodarcze i dom nadzorcy, wybudowane w tym samym okresie. Pod koniec XIX wieku cmentarz był dwukrotnie powiększany, najpierw na południe w kierunku ulicy Sopockiej, a później na północ. W wyniku tych rozbudów cmentarz przyjął obecny kształt, podzielony na dziewięć sektorów o nieregularnych kształtach.

Spoczywają tu zasłużeni dla współczesnego Wrocławia

Po roku 1945 wiele niemieckich nagrobków zostało usuniętych, a na tych samych miejscach dokonywano pochówków mieszkańców Wrocławia z okresu powojennego.

Na cmentarzu św. Wawrzyńca spoczywają zasłużeni dla Wrocławia ludzie, w tym naukowcy, artyści oraz inne znakomite postacie. Przykłady to tragicznie zmarły Włodzimierz Szomański oraz symboliczny grób Wandy Rutkiewicz. Cmentarz jest także miejscem pochówku wrocławskich duchownych.

Zobacz!

Tu znajduje się cmentarz św. Wawrzyńca:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska