MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmsko Śląskie: Nieznana, tkacka perełka Dolnego Śląska. Zachwyca do dzisiaj! [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
W Chełmsku Śląskim wrażenie robią przede wszystkim zabytkowe domy tkaczy oraz piękne, barokowe i klasycystyczne kamienice z podcieniami
W Chełmsku Śląskim wrażenie robią przede wszystkim zabytkowe domy tkaczy oraz piękne, barokowe i klasycystyczne kamienice z podcieniami Paweł Pomykalski
Dolny Śląsk obfituje w nieznane, urocze, małe miasteczka. Jednym z nich jest Chełmsko Śląskie położone w gminie Lubawka, zaraz przy granicy z Czechami. To południowa perełka województwa, do której docierają nieliczni.

Spis treści

Krótka historia Chełmska Śląskiego

Chełmsko zachwyca domami tkaczy i barokowymi kamienicami. Równie ciekawa co architektura, jest jego historia która wyjaśnia skąd wzięły się te budynki. Początki wsi, która przypomina raczej miasto, sięgają średniowiecza. Pod koniec XIII wieku miejscowość leżąca wówczas w księstwie świdnickim otrzymała prawa miejskie. Następnie została sprzedana opatowi cysterskiemu z Krzeszowa, oddalonego od Chełmska o niecałe 8 kilometrów. Zakon został zlikwidowany w 1810 roku i do tego czasu utrzymał swoje prawa własnościowe. Wówczas to, miasteczko uzyskało swój niecodzienny klimat.

W Europie Chełmsko znane było ze swoich świetnych jakościowo, lnianych produktów. Tkactwo okazało się dla mieszkańców na tyle lukratywne, że w XVII i XVIII wieku zaczęto budować w rynku okazałe barokowe i klasycystyczne kamienice z podcieniami.

Dopiero załamanie dobrej koniunktury na len w XIX wieku zadecydowało o fundamentalnej zmianie w podejściu władz do Chełmska Śląskiego. Zauważono, że wybudowane kamienice, położenie miasta i sympatyczna atmosfera będą idealnym zaczątkiem do inwestowania w turystykę. Na przełomie XIX i XX wieku miejscowość stała się więc ujmującym letniskiem z gospodami i pensjonatami.

Dobra passa nie trwała długo. Wybuchła II wojna światowa. W 1945 roku Chełmsko utraciło prawa miejskie i zaczęło podupadać. Miłośnicy wsi robią jednak co mogą, aby zadbać o należyte dla niej miejsce na turystycznej mapie Dolnego Śląska.

Domy tkaczy i barokowe kamienice Chełmska Śląskiego. Co warto zwiedzić?

Do ciekawych miejsc dla których warto przyjechać do Chełmska z pewnością należy barokowy kościół Świętej Rodziny. Pierwsza świątynia w Chełmsku powstała w XIV w., ale mieszkańcy, którzy dorobili się na tkactwie postanowili postawić nowszy, większy kościół.

Zaraz obok świątyni znajduje się plebania, którą otaczają niskie, zielone pagórki. Co ciekawe poza walorami estetycznymi, spełniały także ważną rolę w przemyśle. Na nasłonecznionych zboczach tkacze bielili swój len. Największe wrażenie robią jednak ich domy. Drewniane osiedle przy ul. Sądeckiej wybudowano w 1707 roku, u szczytu potęgi Chełmska. Powstało, aby rzemieślnicy sprowadzani z Czech mogli tutaj nie tylko mieszkać, ale również pracować.

Z nazywanymi "Dwunastoma Apostołami" domami tkaczy wiąże się pewna historia. Dzisiaj jest ich tylko 11. Jeden stojący na uboczu, nazwany nieprzypadkowo "Judaszem" spłonął w pożarze. Za budynkami płynie potok, dzięki któremu tkacze mogli moczyć surowe płótno.

Podobną architekturę jak "Dwanaście Apostołów" ma inny ciąg domostw. Drewniano-murowane budynki nazywane "Siedmioma Braćmi" zostały zbudowane w 1743 r. Przetrwał z nich tylko jeden, pozostałe podzieliły los "Judasza". Spłonęły w latach 50. ubiegłego wieku.

W miejscowości znajduje się mały sklepik, który jednocześnie jest kawiarnią. Oprócz wypicia małej czarnej, możemy wyposażyć się tam w ręczne wyroby: obrusy, serwetki, torby, poszewki oraz różnego rodzaju lokalne pamiątki. Jeśli jeszcze wrażeń byłoby mało, 3 kilometry za Chełmskiem (jadąc w kierunku Miroszowa) znajdziemy punkt widokowy. Możemy stąd podziwiać Karkonosze razem z najwyższym szczytem – Śnieżką.

Zapomniane Chełmsko Śląskie warte jest odwiedzenia, zwłaszcza że cały czas dba o niego garstka pasjonatów. Te i inne nieoczywiste perełki naszego województwa, ale nie tylko, odkrywa małżeństwo Pomykalskich. Paweł i Beata są autorami przewodników: "Dolny Śląsk. Travelbook", "Wrocław. Ucieczki z miasta. Przewodnik weekendowy" i najnowszej książki - "Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka".

- Właśnie w Chełmsku jakiś czas temu pomyśleliśmy, że być może takich uroczych miejscowości jest w naszym kraju więcej i warto je poznać. Tak narodził się pomysł na książkę "Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka", w której opisaliśmy 85 miejsc – mówią autorzy.

Tekst został opracowany na podstawie materiałów przesłanych przez autorów przewodnika. Książkę Beaty i Pawła Pomykalskich można kupić w niemal każdej księgarni - internetowej i stacjonarnej. Inspirację do podróży po Dolnym Śląsku można czerpać także z ich podróżniczego bloga: Adventum - konkretnie o podróżach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska