Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centra Zdrowia Psychicznego - rewolucja, czy ewolucja w systemie - konferencja we Wrocławiu

Red.
W piątek, 30 września, we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa "Centra Zdrowia Psychicznego - rewolucja, czy ewolucja w systemie".

Na konferencji pojawili się prelegenci m.in. z:

  • Polski,
  • Włoch,
  • Czech.

Jak zapowiadali sami organizatorzy celem konferencji było spojrzenie z różnych perspektyw na trwający w Polsce proces zmian w systemie zdrowia psychicznego, ale też wymiana własnych doświadczeń i wiedzy.

Po oficjalnym otwarciu konferencji którego dokonali dr hab. Ewa Kurantowicz, rektor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego przyszedł czas na wykłady.

O zdrowiu psychicznym opowiadano z trzech perspektyw: europejskiej, polskiej oraz wrocławskiej. Wśród krajów, które jako pierwsze podjęły się na kompleksową skalę zreformowania swojego systemu opieki nad zdrowiem psychicznym były Włochy. Opowiedział o tym dr Roberto Mezzina. Natomiast o osiągnięciach w tej dziedzinie w Europie Środkowo-Wschodniej, na przykładzie naszych południowych sąsiadów, mówił dr Jan Pfeiffer.

Z kolei z perspektywy polskiej temat podjęli m.in.: dr n. med. Anna Depukat, – kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, prof dr. hab. Andrzej Kiejna - uznany w Polsce i w świecie lekarz psychiatra i epidemiolog oraz Beata Walter, Mariusz Panek, Ewa Piątkowska i Ewa Makieła - eksperci z dwóch polskich Centrów Zdrowia Psychicznego.

Trzecia perspektywa to perspektywa szpitala psychiatrycznego we Wrocławiu,który z własnej inicjatywy zaangażował się w utworzenie CZP dla jednej dzielnicy miasta.

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego stanowi realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Polega on na przeniesieniu ciężaru opieki psychiatrycznej z zamkniętego szpitala psychiatrycznego do środowiska lokalnego.

Nerwice, depresje to nie choroby psychiczne, a tylko zaburzenia, które z powodzeniem można leczyć. Zaburzenia te utrudniają ludziom codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest aby nie zwlekać i nie wstydzić się wybrać na pierwszą wizytę. Psychiatra może nam tylko pomóc, ma bowiem odpowiednią wiedzę i przygotowanie. Psychiatrzy równie często leczą zaburzenia snu, a także uzależnienia nie tylko od alkoholu, coraz częściej zdarzają się również uzależnienia od internetu, zakupów czy hazardu. Lekarz ten pomoże także uporać się nam ze z bólem i żalem po utracie bliskiej osoby. Czasem wystarczy kilka wizyt aby nasz stan psychiczny znacznie się poprawił. Nie warto więc się męczyć z samym sobą lepiej zaczerpnąć porady specjalisty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska