Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom po I wojnie światowej – jak miasto wyglądało w dwudziestoleciu międzywojennym? Zobacz ZDJĘCIA w kolorze

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Bytom w dwudziestoleciu międzywojennym.
Bytom w dwudziestoleciu międzywojennym. fotopolska.eu (zdjęcie pokolorowane)
Bytom jest jednym z najstarszych miast historycznego Górnego Śląska. Swoją siedzibę mieli tu książęta piastowscy Księstwa Bytomskiego. W latach 1742–1945 miasto stanowiło ważną część lokalnego zagłębia przemysłowego Prus i Niemiec. Jak Beuthen (bo tak wtedy nazywało się miasto) wyglądał w dwudziestoleciu międzywojennym? Zapraszamy na spacer po Bytomiu po I wojnie światowej.

Bytom jest jednym z najstarszych miast Górnego Śląska

Początki Bytomia datowane są na XI wiek. Król Bolesław Chrobry na Wzgórzu św. Małgorzaty zbudował gród obronny. Bytom już w XII w. stał się ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i górniczym. Znajdowały się tu kopalnie ołowiu i srebra.

Bytom w dwudziestoleciu międzywojennym - zobacz ZDJĘCIA w kolorze

Rozwój miasta przez wiele stuleci związany był z rozbudową tutejszego górnictwa i hutnictwa. Przemysł rozwijał się tu już w XIV wieku. W kolejnych stuleciach na terenie Bytomia powstawały kolejne zakłady przemysłowe. W 1821 roku pracę rozpoczęła huta cynku Klara, a w 1840 roku uruchomiono hutę żelaza Pokój znajdującą się obecnie w… Rudzie Śląskiej. Tereny Nowego Bytomia, obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej, początkowo były obszarem dworskim, odrębną jednostką administracyjną. W kwietniu 1890 zostały włączone do odległego miasta Bytomia. Tak powstała eksklawa miasta, czyli obszar należący do terytorium miasta, ale położony w oddzieleniu od jego głównego obszaru.

W plebiscycie w 1921 r. Bytom został w Niemczech, za tym rozwiązaniem głosowało 74 proc. mieszkańców miasta. Niestety to rozwiązanie nie było korzystne dla Bytomia, który był aż z trzech stron otoczony granicą. Sprowadziło to, że powstały poważne problemy transportowe, a w efekcie – gospodarcze. Warto dodać, że najbliższe przejście graniczne znajdowało się w odległości piętnastominutowego spaceru z rynku. W dwudziestoleciu międzywojennym Bytom był jednym z dwóch miast w ówczesnych Niemczech, w którym funkcjonowało prywatne gimnazjum polskie.

Dziś Bytom znajduje się w czołówce polskich miast pod względem wartości historycznej. W mieście zachowało się wiele XIX-wiecznych kamienic, a także układ urbanistyczny średniowiecznego miasta charakterystyczny dla ówczesnych miast europejskich. Spacerując ulicami Bytomia warto zwrócić uwagę na zróżnicowaną architekturę. W mieście można budynki wzniesione w różnych stylach, zaczynając od modernizmu i secesji, a kończąc na ekspresjonizmie oraz funkcjonalizmie.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera