Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa najnowocześniejszej elektrociepłowni w Europie wchodzi w kolejną fazę. W Siechnicach PGE podpisało ważne porozumienie z gminą

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Siechnicka elektrociepłownia zapewnia ciepło nie tylko samym Siechnicom, ale także części Wrocławia. Na jej unowocześnieniu skorzystają dziesiatki tysięcy ludzi.
Siechnicka elektrociepłownia zapewnia ciepło nie tylko samym Siechnicom, ale także części Wrocławia. Na jej unowocześnieniu skorzystają dziesiatki tysięcy ludzi. Maciej Rajfur
Elektrociepłownia Nowa Czechnica to największa, najnowocześniejsza inwestycja spółki PGE. Dzisiaj spółka podpisała porozumienie z gminą Siechnice, powołując spółkę celową, która zajmie się rewitalizacją starych budynków kompleksu starej Czechnicy.

Budowa nowej elektrociepłowni Czechnica trwa od czerwca 2021 roku. Oddanie zaplanowano na II kwartał (kwiecień) 2024 roku. To ważny krok w dekarbonizacji wrocławskiego systemu ciepłowniczego.

- Powstaje najnowocześniejsza elektrociepłownia w Europie. Finalizujemy już budowę najnowocześniejszych bloków gazowo-parowych. Ta technologia spowoduje, że emisja dwutlenku węgla spadnie o 60 procent, a mieszkańcy Siechnic będą bezpieczni energetycznie. Będą zasilani ze źródeł niskoemisyjnych – zapowiada Wojciech Dąbrowski prezes PGE SA.

Niedługo w Siechnicach będzie produkowana energia ekologiczna na paliwie gazowym. O tej porze w przyszłym roku elektrociepłownia będzie pracować pełną parą.

Zobacz też:

Stare przemysłowe budynki zyskają drugie życie

Równolegle do unowocześniania elektrociepłowni będzie przebiegać rewitalizacja zabytkowych budynków kompleksu przemysłowego. Zabudowania pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

- Jako samorządowcy martwiliśmy się od lat, czy stara Czechnica podzieli los wielu zakładów, które są zamykane, a obiekty niszczone. W latach 90. kapitał zagraniczny Kogeneracji nie podejmował strategicznych decyzji, w którym kierunku iść. W XXI wieku polski kapitał uzyskał pełną kontrolę nad Kogeneracją SA, która weszła w Polską Grupę Energetyczną. I wtedy udało nam się przy współpracy wielu ludzi bardzo dobrej woli zająć poważnie tematem. Dziękuję rzadowi za te dobre decyzje gospodarcze w obszarze energetyki i ciepłownictwa. Nie mając wsparcia PGE raczej trudno byłoby nam snuć marzenia jeśli chodzi o rewitalizację starej Czechnicy – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

PGE podpisała właśnie umowę z gminą Siechnice o powołaniu celowej spółki, która przeanalizuje propozycje i pomysły oraz wypracuje ostateczne rozwiązanie w związku z zagospodarowaniem dla lokalnej społeczności zabytkowych budynków.

Rewitalizacja starej Czechnicy obejmie utrzymanie obiektów historycznych w dobrym stanie technicznym, ale także rozbudowę potencjału i możliwości. Zaprezentowano różne pomysły np. stworzenie nowoczesnego hotelu, ale także obiektów aktywności sportowej czy centrum multimedialnego. Wizjonerskim pomysłem jest koncepcja zaadaptowania budynków jako łaźni czy aquaparku. Na razie nie wiadomo, na co zdecyduje się spółka i gmina.

Dekarbonizacja trwa. Stawiamy na gaz

Obecnie PGE prowadzi 9 projektów inwestycyjnych o wartości 3,2 mld złotych. To m.in. Siechnice, Wrocław - os. Zawidawie, Rzeszów, czy Gorzów Wielkopolski.

- PGE Energia Ciepła to dostawca ciepła w największych miastach w Polsce. Jest największym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej. 16 elektrociepłowni i 25 procentowy udział w rynku ciepła z kogeneracji. Nowa Czechnica to nasza perełka. Największa, najbardziej nowoczesna i najbardziej zaawansowana– mówi Mariusz Michałek, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Zespół elektrociepłowni wrocławskich Kogeneracja S.A to trzy zakłady produkcyjne: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie. Wrocławska energetyka bazowała na węglu, ale teraz następuje ograniczanie emisji dwutlenku węgla i pozostałych gazów cieplarnianych ze względów ekologicznych. A gaz zapewnia dużą efektywność energetyczną.

- W lipcu 2023 roku nastąpił rozruch i ruch regulacyjny kotłowni. A przed nami przekazanie kotłowni do eksploatacji po wykonaniu wymiarów eksploatacyjnych. Dzisiaj zas następuje formalizowanie współpracy ze strony gminy i grupy kapitałowej PGE. Chodzi o zagospodarowanie historycznych budynków elektrociepłowni Czechnica 1 – mówi Dominik Wadecki, prezes zarządu Kogeneracji SA.

Zobacz też: Coraz więcej zakażeń Legionellą. Groźną bakterię potwierdzono też na Dolnym Śląsku. Jedna osoba zmarła. Czy wrocławianie są bezpieczni?

Tradycja i nowoczesność. Teraz gaz, a niedługo wodór?

Nowa elektrociepłownia zabezpieczy dostawę ciepła także mieszkańców Wrocławia.

- Będzie przyjaźniejsza dla naszego środowiska ze względu na nowe technologie. To pokazuje, że spółki skarbu państwa są dobrze zarządzane – uważa poseł Agnieszka Soin.

Miasto Siechnice, które ma niecałe 30 lat i tak naprawdę miastem stało się przez proces rozwoju pod koniec ubiegłego wieku. Wtedy zdecydowano o budowie elektrowni a później elektrociepłowni. Rozwój przemysłu miał tu ogromne znaczenie.

- Polska Grupa Energetyczna to tradycja i nowoczesność. Niezwykle ważne jest, żeby tak szybko i dynamicznie rozwijająca się gmina dobrze spożytkowała ten teren. Otwartość PGE wydaje się tutaj kluczowa, bo te rozwiązania dają korzyści nie tylko spółce, ale mieszkańcom Siechnic i okolic. Elektrociepłownia się zmienia, będzie zasilana gazem, a może w niedługiej przyszłości wodorem – zapowiada z kolei poseł Paweł Hreniak.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił, że ostatnie lata były trudne chociażby przez przerwane łańcuchy dostaw.

- Bezpieczeństwo cieplne jest niezwykle ważne. Rok temu mówiono, że węgla nie będzie, że nie przetrwamy zimy, a nic takiego się nie wydarzyło. A drugi element to bezpieczeństwo energetyczne, chodzi np. o wyeliminowanie smogu, który wpływa chociażby długość życia ludzi. Po trzecie w latach 90. mocno nagrzeszyliśmy, likwidując wiele zabytków kultury przemysłowej i technicznej. Jeśli tutaj uda się zachować pamiątkę dawnej technologii, to oddajemy szacunek poprzednim pokoleniom. Szacunek do tradycji to także element bezpieczeństwa i poczucia, że jesteśmy u siebie – tłumaczył Obremski.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska