Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brudas, Cygan, złodziej... Sąd za hejt na Romach w sieci

Małgorzata Moczulska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Tomasz Bolt/Polskapresse
Trzy osoby staną przed sądem za nawoływanie do nienawiści na tle rasowym oraz znieważenie Romów.

Trójka mieszkańców Świebodzic stanie przed sądem za nawoływanie do nienawiści na tle rasowym oraz znieważenie Romów. 23-letnia Jagoda T., 40-letnia Agnieszka M. oraz 38-letni Konrad K. na jednym z lokalnych portali internetowych dali upust swojej nienawiści do mieszkających po sąsiedzku Romów. Ci byli przez nich nazywani „brudasami”, „złodziejami” i „czarnuchami”. Konrad K. dodatkowo podał nazwiska kilku Romów, którymi - jego zdaniem - „chłopaki z miasta” powinni się zająć.

„... Brudasów wrzucić do Wisły albo zagazować jak Hitler Żydów”, „do wora z jeb… cygańskim ścierwem...”.

To tylko dwa najłagodniejsze komentarze, jakimi zajmowała się prokuratura. - Nie mamy wątpliwości, że są to przestępstwa na tle rasowym. Stąd akt oskarżenia przeciwko trójce Polaków. Grozi im nawet do trzech lat pozbawienia wolności - mówi Marcin Witkowski, prokurator rejonowy w Wałbrzychu.

To pierwsze tak stanowcze kroki prokuratury dotyczące relacji polsko-romskich w regionie wałbrzyskim. W Świebodzicach, gdzie społeczność romska to około 150 osób, mówiąc delikatnie żadna ze stron nie pała do siebie sympatią. - Darmozjady, które nic nie robią, a wożą się drogimi samochodami po mieście albo łażą obwieszone złotem - mówią Polacy.

- Jesteśmy w tym mieście dyskryminowani na każdym kroku i co złego się nie stanie, to zawsze my - odpowiadają Romowie.

Sprawa ma początek w nocy z 24 na 25 grudnia ub. roku. Wtedy to w Świebodzicach pobity został 23-letni Daniel i jego starszy brat. Napaść mieli na nich Romowie. Młodszy z mężczyzn mocno ucierpiał. Miał liczne obrażenie głowy. Do dziś jest w śpiączce.

Policja, szukając sprawców napaści, śledziła komentarze pod artykułami na temat tego zdarzenia i tam natknęła się na te obraźliwe. Sprawą w lutym zainteresowano śledczych.

Łukasz Kwadrans, miejski radny i autor wielu publikacji naukowych na temat Romów, podkreśla, że dla miejskich urzędników nie ma znaczenia, czy ktoś jest Romem, czy Polakiem - otrzymuje bowiem taką samą pomoc.

- Mam jednak świadomość antagonizmów, wyssanych trochę z mlekiem matki - mówi. - Miasto przez lata próbowało Romom pomagać, integrować ich, ale mieliśmy wrażenie, że robimy to na siłę. Do dziś na przykład Romowie nie założyli stowarzyszenia, za pośrednictwem którego mogliby starać się np. o środki na propagowanie swojej kultury. To trudny temat… - dodaje.

Niestety, w Świebodzicach takie komentarze, zwłaszcza w internecie, to codzienność. Społeczność romska liczy tu zaledwie około 150 osób, ale - mówiąc delikatnie - żadna ze stron nie pała do siebie sympatią. Te antagonizmy nasilają się za każdym razem, gdy Romowie popełnią jakieś przestępstwo. W ubiegłym roku kilka młodych Romek brutalnie pobiło Białorusinkę. Dziewczyny kopały, szarpały za włosy i okładały pięściami leżącą na chodniku dziewczynę. Agresorki zostały nagrane, a film wrzucony do sieci. Hejt był straszny. Wtedy jednak nikt sprawą się nie zajął.

Jeszcze bardziej gorące nastroje miały tu miejsce w 2010 roku, kiedy 30-letni Rom zamordował recepcjonistę w miejscowym hotelu sportowym, a dodatkowo wraz z młodszym kolegą (16-letnim synem cygańskiego wójta Świebodzic) napadł i brutalnie pobił innego recepcjonistę w mieście. - Boimy się o swoje dzieci. Grożą nam, a przecież nie jesteśmy winni temu, co się stało. Czy jak Polak kogoś zabije, to wini się wszystkich? - pytali wtedy Romowie.

Na Dolnym Śląsku mieszka blisko dwa tysiące Romów (dane GUS). Najwięcej jest ich we Wrocławiu. Duże skupiska występują również m.in. w Kłodzku, Kamiennej Górze, Legnicy i Przemkowie. Mieszkają zazwyczaj w lokalach komunalnych, często skupieni w jednej z dzielnic miasta.

Z przeprowadzonego w ubiegłym roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej sondażu spośród 27 narodów i grup etnicznych największą sympatią Polaków cieszą się Czesi, a niechęcią Arabowie oraz Romowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska