Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje pielęgniarek, ratowników i położnych. Ruszy wielka akcja promocyjna na Dolnym Śląsku

Monika Fajge
Monika Fajge
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Urząd Marszałkowski będzie przekonywał młodych mieszkańców regionu, że warto zostać pielęgniarką, położną i ratownikiem medycznym. Kampania promująca te trzy zawody będzie realizowana w mediach społecznościowych.

Kampania ma trwać sześć tygodni. Wystartuje z początkiem czerwca i potrwa do 15 lipca. Jest adresowana przede wszystkim do osób w wieku od 13 do 25 lat, mieszkańców woj. dolnośląskiego oraz województw ościennych (lubuskiego, wielkopolskiego i opolskiego).

- Jej celem jest zbudowanie pozytywnego przekazu wokół zawodów medycznych i dotarcie z nim przede wszystkim do tegorocznych maturzystów. Chcemy zachęcić młodych ludzi do podjęcia nauki na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski. - Pokazujemy młodym ludziom, że zawody medyczne mogą być ciekawą i stabilną alternatywą rozwoju zawodowego. Wśród wymienionych zawodów obserwujemy w ostatnich latach rosnące wynagrodzenia, co może być dodatkową zachętą - dodaje.

Firma, która podejmie się stworzenia kampanii promocyjnej, będzie musiała wymyślić i zaplanować ją od A do Z. Będzie musiała stworzyć posty, które ukażą się na Facebooku i Instagramie “Dolnośląskie Zdrowie”, reklamę Google oraz filmik na YouTube “Dolny Śląsk”.

Wymagania są konkretne: 10 milionów wyświetleń reklam i filmów łącznie, które przełożą się na 50 tysięcy przekierowań na stronę urzędu i 100 tysięcy wyświetleń filmów, a także przyrost o tysiąc fanów dla profilu Facebook w czasie trwania kampanii.

Urząd Marszałkowski próbuje także zachęcić młodych ludzi do wyboru zawodów medycznych, przyznając stypendia studentom III roku pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego. Ubiegłoroczna edycja Programu Stypendialnego cieszyła się rekordowym zainteresowaniem - stypendia dostało 50 osób.

Pielęgniarek i ratowników, jak na lekarstwo

Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu zarejestrowanych jest 17 tys. 377 członków, w tym 15 tys. 358 pielęgniarek i 2 tys. 19 położnych. Czynnych zawodowo jest około 12 tysięcy. - Wiek emerytalny osiągnęło 30 proc. naszych pielęgniarek i położnych. Natomiast te, które pracują w zawodzie od roku do pięciu lat, stanowią zaledwie 3 proc. - powiedziała nam Anna Szafran, przewodnicząca Izby.

Podobnie wygląda sytuacja w ratownictwie medycznym. Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu prowadzi stały nabór ratowników.

Pielęgniarki, położne i ratownicy w szpitalach na Dolnym Śląsku

Szpitale, których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski zatrudniają w sumie 3 tys. 785 pielęgniarek i położnych, z czego prawie 2 tys. 200 we Wrocławiu. Braki kadrowe są jednak w każdym szpitalu. Pielęgniarek najbardziej potrzeba na oddziałach internistycznych i zabiegowych.

Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu zatrudnia 341 ratowników, w Jeleniej Górze - 65 , w Legnicy - 164 , pogotowie w Wałbrzychu - 52.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska