Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BOŻE CIAŁO o co chodzi? Czym jest święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej?

MAL, PB
Zeszłoroczna procesja Bożego Ciała w Legnicy
Zeszłoroczna procesja Bożego Ciała w Legnicy Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
BOŻE CIAŁO już w czwartek (31 maja). Boże Ciało, a w rzeczywistości święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodzone jest zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce ten dzień ustawowo jest wolny od pracy. Ale czym tak naprawdę jest Boże Ciało? Jaka jest symbolika procesji Bożego Ciała?

BOŻE CIAŁO [SYMBOLIKA BOŻEGO CIAŁA]

Święto Bożego Ciała jest ruchome, zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy, a więc 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Zawsze także w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza.

Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii, podczas Ostatniej Wieczerzy. Jednak w porównaniu z Wielkim Czwartkiem, który ma charakter pasyjny-męczeński, Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Boże Ciało obchodzono już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier w XIV wieku.

Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.

BOŻE CIAŁO PROCESJE

Jedną z najważniejszych tradycji Bożego Ciała jest procesja. Wierni idąc za krzyżem chcą obwieścić całemu światu miłość Jezusa Chrystusa. Podczas procesji wierni zatrzymują się zawsze przed czterema ołtarzami. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. W żadnym wypadku cztery ołtarze nie nawiązują do czterech stron świata.

Niezwykle ważna jest również wszechobecna biel, która jest symbolem czystości. Dlatego w trakcie procesji dziewczynki, najczęściej pierwszokomunijne, sypią kwiaty. Biel to symbol gotowości do obcowania z Bogiem.

Boże Ciało obchodzone jest przede wszystkim w Polsce i w Watykanie. W tym roku papieskie uroczystości Bożego Ciała zostały jednak przeniesione na niedzielę. Powód? Boże Ciało we Włoszech nie jest dniem wolnym od pracy i papież Franciszek postanowił dać możliwość uczestnictwa w procesji większej liczbie wiernych.

Zobacz też: Tak było w poprzednich latach podczas Bożego Ciała we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska