Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borelioza będzie w pełni uleczalna? Jest na to duża szansa. Znany antybiotyk może okazać się strzałem w dziesiątkę

js
Borelioza będzie w pełni uleczalna? Jest na to duża szansa
Borelioza będzie w pełni uleczalna? Jest na to duża szansa 123rf
Borelioza może okazać się całkowicie wyleczalna. Te wspaniałe wieści docierają do nas ze Stanford University. Naukowcom udało się udowodnić, że azlocylina całkowicie leczy chorobę wywołaną bakteriami Borrelia burgdorferi. Do tej pory co prawda udawało się powstrzymywać rozwój choroby u wielu pacjentów, ale nie wszyscy reagowali na standardowe antybiotyki. Ok. 20% zarażonych boreliozą musi na co dzień zmagać się z przykrymi skutkami choroby, w tym przede wszystkim z bólami mięśniowymi, zmęczeniem lub problemami sercowymi.

Lek na boreliozę został znaleziony? Uczeni ze Stanford University poświęcili badaniom prawie 10 lat

Zespół naukowców ze Stanford University rozpoczął badania nad znalezieniem leku na boreliozę w 2011 r. W trakcie badań udało się przetestować na gryzioniach ok. 8000 różnych subtancji, które potencjalnie mogłyby wyleczyć boreliozę. Stwierdzono, że azlocylina jest w stanie całkowicie wyleczyć infekcję.

Jednym z głównych autorów badania (które zostało opublikowane 2 marca w "Scientific Reports") jest Jayakumar Rajadas, doktor nauk medycznych, dyrektor Biomaterials and Advanced Drug Delivery Laboratory w Stanford School of Medicine. W komunikacie uniwersyteckim ogłosił, że azlocylina daje duże nadzieje:

Ten związek jest po prostu niesamowity. Usuwa infekcję bez wielu skutków ubocznych. Mamy nadzieję, że zastosujemy go jako doustne leczenie boreliozy.

Lek został przetestowany na myszach w 7-dniowych, 14-dniowych i 21-dniowych interwałach. Substancja wykazywała dużą skuteczność. Dzięki niej wyleczono infekcję. Naukowcy podkreślają, że po raz pierwszy udało się wyeliminować bakterie B.burgdorferi – znane z tego, że nie reagują na działanie antybiotyków.

Borelioza to groźna choroba. Przenoszą ją kleszcze

W Polsce notuje się rocznie ok. 20 tys. zachorowań na boreliozę. Chorobę przenoszą kleszcze. Właśnie dlatego lekarze zalecają unikanie spacerów w wysokich trawach. Ukąszenie kleszcza może skończyć się fatalnie. Borelioza me negatywny wpływ na mózg, skórę, serce, stawy i układ nerwowy.

Jakie są objawy boreliozy?

  • rumień po ukłuciu kleszcza (u ok. 40-60% zakażonych);
  • zmęczenie;
  • zawroty głowy;
  • bóle głowy;
  • porażenie nerwu twarzowego;
  • problemy z sercem;
  • zapalenie stawu (najczęściej kolanowego);
  • poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Źródło: med.stanford.edu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska