Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blok za 130 mln zł otwarty. Kiedy pierwsze operacje?

Adriana Boruszewska
Nowy blok operacyjny przy szpitalu wojskowym we Wrocławiu oficjalnie otwarty. 5-kondygnacyjny budynek, w którym znajdują się sale operacyjne, oddział intensywnej terapii, sala obserwacyjna SOR-u oraz sterylizatornia w czwartek zwiedzali goście. Pierwsze zabiegi na nowym bloku odbędą się w grudniu.

Nowy budynek Zintegrowanego Bloku Operacyjnego szpitala przy ul. Weigla to 11 sal operacyjnych (jedna sala hybrydowa pozwalająca na operowanie jednego pacjenta przez dwa zespoły specjalistów jednocześnie, jedna okulistyczna, dwie dla chirurgii naczyniowej i ogólnej, trzy dla oddziału ortopedii, dwie neurochirurgiczne, jedna urologiczna i jedna dla oddziału chirurgi twarzowo-szczękowej), sala pooperacyjna z 12 stanowiskami i oddział intensywnej terapii z 16 łóżkami. W pięciokondygnacyjnym budynku znajdzie się również poczekalnia i sześć stanowisk obserwacyjnych Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nowa część SOR-u będzie połączona z dotychczasową łącznikiem. Oznacza to, że w całym szpitalu dwukrotnie zwiększy się liczba łóżek obserwacyjnych SOR-u (z 6 na 12) i oddziału intensywnej terapii (z 8 na 16).

Nowy budynek w trzech miejscach połączony jest ze „starym” budynkiem. -Robione są jeszcze toalety dla inwalidów. Liczymy,że w przyszłym tygodniu nową część SOR-u będzie już funkcjonować-wyjaśniał komendant szpitala płk Wojciech Tański.

W nowym budynku każde piętro ma swój określony kolor. Na parterze jest zielono, na OIOM-ie pomarańczowo, a piętra sal operacyjnych wykończone są w kolorze turkusowym i granatowym. Na salach zamontowano również specjalne szklane panele z roślinnymi motywami. Ma być przyjemniej, ale też i bezpieczniej, bo szklane panele są bardziej higieniczne i łatwiej utrzymać je w czystości. - W pewnych typach operacji pacjent musi być wybudzony więc taka atmosfera będzie dobrze wpływać na chorych -mówi prof. Bogdan Czapiga szef neurochirurgii.

W nowych pomieszczeniach pojawiła się też nowa specjalistyczna aparatura. Na sali neurochirurgicznej umieszczono urządzenie O-arm pozwalające na robienie tomografii komputerowej pacjentowi, który leży na łóżku operacyjnym. - Jesteśmy przygotowani do wszystkich zabiegów neurochirurgicznych. Nastawiamy się głównie na neuroonkologię - twierdzi prof. Bogdan Czapiga.

W Zintegrowanym Bloku Operacyjnym mieszczą się teraz wszystkie sale operacyjne, które dotychczas znajdowały się przy oddziałach. Wyjątkiem są sale kardiochirurgiczne, których nie przeniesiono do nowego budynku ze względu na fakt, że blok kardiochirurgiczny był niedawno remontowany.

Komendant szpitala po przeprowadzce do nowego budynku już planuje remont starego, a dokładniej pomieszczeń po salach operacyjnych.

Zintegrowany Blok Operacyjny kosztował wraz z wyposażeniem kosztował 130 mln zł. 120 mln pokryło Ministerstwo Obrony Narodowej, a resztę pieniędzy wyłożył szpital.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska