Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskupin bez tramwajów. Ekspert: Są proste metody, by temu zapobiec [LIST]

Redakcja
fot. Piotr Warczak
Biskupin może zostać bez tramwajów od października tego roku aż do końca przyszłorocznych wakacji - napisaliśmy wczoraj. To dlatego, że najpierw remontowana będzie kładka nad ul. Wróblewskiego (koło zoo), a potem ulica Curie-Skłodowskiej. Ten pomysł urzędników krytykuje dr inż. Igor Gisterek, adiunkt w Zakładzie Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej. Oto list, jaki przysłał do naszej redakcji:

Czytaj więcej: Biskupin na rok bez tramwajów

Z niedowierzaniem przyjąłem informacje zawarte w artykule Red. Wroneckiego, że Biskupin może na tak długi czas utracić połączenie tramwajowe z resztą miasta. Nie wymaga dowodzenia fakt, że transport tramwajowy jest kilkakrotnie wydajniejszy od samochodowego. Niewątpliwie korzystne dla mieszkańców byłoby więc utrzymanie ruchu tramwajowego kosztem objazdu dla samochodów.
Istnieją proste i relatywnie niedrogie metody na utrzymanie ruchu tramwajowego po danej trasie podczas jej przebudowy. W tym celu wystarczy podzielić prace na ulicy Curie - Skłodowskiej w następujący sposób: zamknąć ulicę dla ruchu samochodowego, a na zewnętrznych pasach ułożyć torowisko tymczasowe. W pierwszej kolejności wyremontować torowisko w osi jezdni i przełożyć ruch tramwajowy na nie, następnie zająć się resztą przekroju ulicy. W ten sposób przerwa w ruchu trwałaby zaledwie kilka dni, które są konieczne dla połączenia starych i nowych odcinków torów. Również remont tak niewielkiego obiektu jak kładka przy zoo nie powinien zakłócać ruchu tramwajowego.
Wysoki priorytet nadaje się komunikacji tramwajowej nie tylko w najbardziej rozwiniętych krajach świata, przykładowo również Czesi starają się przeprowadzać remonty torowisk bez nadmiernego zawieszania ruchu. Takie postępowanie pielęgnuje prawidłowe zachowania komunikacyjne, buduje w mieszkańcach poczucie niezawodności transportu zbiorowego i oszczędza im stresu związanego z codziennym podróżowaniem. Oznacza również fizyczną realizację zapisanego w rozmaitych dokumentach priorytetu dla transportu zbiorowego.
Z poważaniem,
dr inż. Igor Gisterek
adiunkt w Zakładzie Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska