Belg Thierry Neuville triumfatorem Rajdu Monte Carlo. Lider po pierwszej rundzie rajdowych samochodowych mistrzostw świata

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Belg Thierry Neuville najszybszy w Monte Carlo
Belg Thierry Neuville najszybszy w Monte Carlo PAP/EPA/NIKOS MITSOURAS
Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) wygrał Rajd Monte Carlo, inauguracyjną rundę samochodowych mistrzostw świata. Tym samym stał się pierwszym liderem klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajmuje 8-krotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier. Na trzeciej pozycji znajduje się Brytyjczyk Elfyn Evans (obaj Toyota Yaris Rally1). Polacy nie startowali.

Belgijski lider po pierwszej rundzie rajdowych samochodowych mistrzostw świata

Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) objął prowadzenie w rajdzie po ostatnim sobotnim odcinku specjalnym Pellafol - Agnieres-en-Devoluy 2 (21,4 km), na którym był najszybszy. Trasę przejechał o 4,1 szybciej od ośmiokrotnego mistrza świata Francuza Sebastiena Ogiera (Toyota Yaris Rally1), który przed ostatnim niedzielnym etapem był drugi i tracił do lidera 3,3 s.

W niedzielę ostatniego dnia imprezy Belg wygrał wszystkie trzy zaplanowane odcinki specjalne, w tym także ostatni Power Stage, na którym zdobył dodatkowe 5 pkt do klasyfikacji mistrzostw świata.

Drugie miejsce w Monte Carlo ze stratą 16,1 s wywalczył ośmiokrotny mistrz świata Ogier, a trzeci był Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1) - strata 45,2.

Dwudziesty triumf w karierze

Neuville odniósł dwudzieste w karierze zwycięstwo w rundzie mistrzostw świata. W Monte Carlo triumfował po raz drugi, pierwszy raz stanął na najwyższym stopniu podium w 2020 roku. Belg objął prowadzenie w MŚ z 30 pkt na koncie.

– To był świetny weekend. Czułem się niesamowicie w samochodzie. Wszystko działało idealnie. To dobry znak na przyszłość. Musimy kontynuować tę pracę, teraz czeka nas trudny sprawdzian w Szwecji

– powiedział Neuville na mecie.

Czołowa trójka najlepiej radziła obie na trasach w departamencie Alpes-Maritimes, na których w górnych partiach zalegał śnieg a nawierzchnie były pokryte lodem. Czwarty na mecie Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1), który także ma w dorobku tytuł mistrzowski, stracił do lidera 1.59,8.

W Monako nie startował broniący tytułu Fin Kalle Rovanpera. Po zakończeniu poprzedniego sezonu poinformował, że w 2024 roku weźmie udział tylko w wybranych rundach mistrzostw świata.

W kategorii WRC2, w której w dalszej części sezonu będą walczyli Kajetan Kajetanowicz i Mikołaj Marczyk (obaj Orlen Team) zwyciężył Francuz Yohan Rossel (Citroen C3 Rally2), który tylko o 4 s wyprzedził Hiszpana Pepe Lopeza (Skoda Fabia RS Rally2).