MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie trudniej zdobyć prawo jazdy na motocykl i quada

Artur Szałkowski
fot. Janusz Wójtowicz
W przyszłym roku planowane są zmiany dotyczące warunków uzyskiwania uprawnień do prowadzenia motocykli o różnych pojemnościach oraz quadów. - Jednym z elementów egzaminu z jazdy motocyklem będzie rozpędzenie go na placu do prędkości 50 km/h i wyhamowanie - wyjaśnia Jan Gurazda, egzaminator nadzorujący WORD w Wałbrzychu. - Wykonanie tego zadania na placu, na którym równocześnie odbywa się egzamin z jazdy samochodem, byłoby niebezpieczne.

Dlatego Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu rozpoczął budowę nowego placu egzaminacyjnego. Powstanie przy ul. Kasprzaka, na terenie sąsiadującym z hałdą pokopalnianą, obok starego placu.

Inną nowością dotyczącą egzaminowania motocyklistów będzie wykonanie na placu slalomu na wymalowanych na jego powierzchni ścieżkach. Będzie też podjazd do ruszania pod górkę. Nowy plac w wałbrzyskim WORD będzie także pełnił funkcję rezerwowego terenu do egzaminowania z jazdy samochodem.

- Budowa potrwa około trzech miesięcy i będzie kosztowała 750 tys. zł - mówi Leszek Tkaczyk, dyrektor WORD w Wałbrzychu. - Będziemy musieli też kupić sprzęt do pomiaru prędkości motocykli oraz pojazdy egzaminacyjne. Ich koszt poznamy po rozstrzygnięciu przetargów.

Na tym dyrekcja wałbrzyskiego WORD nie zamierza poprzestać. Chce rozmawiać z władzami Wałbrzycha o udostępnieniu części bezużytecznej hałdy pokopalnianej, która sąsiaduje z terenem inwestycji. Dzięki temu będzie można poszerzyć budowany plac egzaminacyjny.

- Przygotowywane są przepisy, które będą nakazywały świeżo upieczonym kierowcom stawienie się w ośrodku egzaminacyjnym po czterech miesiącach od uzyskania prawa jazdy - tłumaczy Jan Gurazda. - Będą wówczas musieli wykonać jazdę weryfikującą ich umiejętności, na przykład po śliskiej nawierzchni placu zraszanego wodą.

W Wałbrzychu takich możliwości na razie nie ma, a najbliższy taki plac jest we Wrocławiu. Jeśli uda się zrealizować to przedsięwzięcie, to dyrekcja WORD-u chciałaby je również wykorzystywać do celów komercyjnych.
- Udostępnialibyśmy go odpłatnie pod nadzorem instruktora również osobom, które mają prawo jazdy od dawna - mówi Leszek Tkaczyk. - W ekstremalnych warunkach mogłyby weryfikować swoje umiejętności.

Ponadto na nowym placu planowane jest również stworzenie miasteczka ruchu drogowego, gdzie uczniowie szkół z regionu będą nie tylko poznawać przepisy drogowe, ale również będą mogli uzyskać kartę rowerową lub motorowerową. WORD ma już jego wyposażenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska