Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bastion Ceglarski dewastowany przez imprezowiczów. Na jego odzyskanie i remont Wrocław wyda 6 milionów złotych

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Miejsce oddane mieszkańcom i turystom znów jest dewastowane, choć miasto wydało już 2,2 mln złotych.
Miejsce oddane mieszkańcom i turystom znów jest dewastowane, choć miasto wydało już 2,2 mln złotych. Michał Perzanowski / Polska Press
Bastion Ceglarski na Wzgórzu Polskim we Wrocławiu od ponad 10 lat służy wrocławianom i turystom jako lokalna atrakcja i miejsce do odpoczynku. Ruiny wnętrza powinny być niedostępne, ale imprezowicze i wandale zniszczyli kłódki, aby urządzać tam spotkania. Czy koszt odzyskania bastionu oraz uporządkowania terenu za 2 miliony złotych i projekt renowacji za 4 miliony złotych są warte tego, aby miejsce to niszczało?

Dewastacja Bastionu Ceglarskiego - od kiedy to trwa?

Z problemem zgłosił się do nas czytelnik, który zainteresował się losem pozostałości Bastionu Ceglarskiego.

- Pomimo niedawnej renowacji i objęcia terenu kontrolą, postępuje dewastacja tego miejsca. Domyślam się, że miasto wydało na zabezpieczenie i renowacje tego zabytku niemałe pieniądze - pisze anonimowo czytelnik.

Okazuje się, że do środka można wejść bez problemu. Zewnętrzne drzwi są wyważone, nikt nie interesuje się ruinami, więc można tu przebywać godzinami. Z otrzymanych wiadomości możemy się dowiedzieć, że w weekend notorycznie widywani są tu imprezowicze, co potwierdzają miejskie służby.

- Jak to możliwe, że wandale poczynają sobie tak zuchwale? - dodaje nasz czytelnik.

Jak możemy dowiedzieć się z Urzędu Miejskiego Wrocławia, zniszczenia powstają m.in. dlatego, że Zarząd Zieleni Miejskiej nie prowadzi monitoringu bastionu.

Odzyskanie terenu kosztowało 2,2 mln złotych

Wzgórze Polskie z Bastionem Ceglarskim zostało udostępnione dla wrocławian i turystów w czerwcu 2012 roku. Od tego czasu można je obejrzeć z bliska, wypocząć na jednej z ławek przy obiekcie albo podziwiać panoramę Ostrowa Tumskiego z placu na szczycie wzgórza. Zaniedbany i zdewastowany obiekt miał być kolejną atrakcją okolicy, w której znajduje się m.in. Panorama Racławicka i Muzeum Narodowe. Prace trwały od sierpnia 2011 roku.

- Zarządowi Zieleni Miejskiej udało się odzyskać Bastion Ceglarski na Wzgórzu Polskim od prywatnego użytkownika. Został wówczas zabezpieczony. Największy koszt dotyczył uporządkowania terenu, aby można go było udostępnić mieszkańcom - mówi Gabriela Iwińska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przed pracami lokalni bezdomni i narkomani robili sobie z tego miejsca noclegownię. Po wydaniu przez miasto kwoty 2,2 mln złotych i upływie ponad 10 lat, sytuacja powtarza się.

Bastion niszczeje, a w planach jest remont za 4 mln złotych

Wrocław miał wobec bastionu duże plany. Ówczesny wiceprezydent miasta Adam Grehl chciał wykorzystać obiekt do działań artystycznych, choćby wystawy prac malarskich. Na szczycie wzgórza miała funkcjonować kawiarenka.

Udało się połowicznie. Od maja do października odbywa się tam otwarta galeria plenerowa Dolnośląskiej Grupy Artystycznej.

- Po odzyskaniu bastionu można było też przystąpić do sporządzenia projektu kompleksowego remontu. Projekt jest już gotowy i oszacowany na ponad 4 mln zł. Jeśli tylko będą środki, miasto zleci wykonanie takiego zadania - dodaje Gabriela Iwińska.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska