Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbara Obelinda: Zmieńmy myślenie

Romuald Piela
Barbara Obelinda
Barbara Obelinda Dariusz Gdesz
Rozmowa z Barbarą Obelindą, szefową wałbrzyskiego oddziału Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

W Ząbkowicach Śląskich trwa spór o przyszłość fortów ziemnych w masywie Grochowej. Jedni samorządowcy chcą, by stworzyć tam park kulturowy, dla innych to zwykłe kupy ziemi, usypane przez Prusaków. Mówi się też, że miałaby tam powstać kopalnia i dlatego urzędnicy nie chcą, by stały się atrakcją dla turystów. Jak Pani to skomentuje?

Na pewno to nie są zwykłe kupy ziemi! Szańce figurują w rejestrze zabytków i w związku z tym są prawnie chronione. Mają dużą wartość poznawczą i historyczną. Rozumiem, że w radzie miasta jest spór o to, czy należy tam utworzyć park kulturowy, czy nie, ponieważ to wiąże się z nakładami finansowymi.
Niezależnie od tego, która opcja zwycięży, szańce powinno się zachować dla kolejnych pokoleń.
To przecież materialny dowód na to, jak budowano umocnienia militarne w pierwszej połowie XIX wieku.
Poza tym, nikt nie pozwoli na to, żeby zniszczono zabytek, organizując w tym miejscu kopalnię, która go zupełnie może zrujnować i myślę, że władze są tego świadome.

Co się stanie z tym zabytkiem, jeśli radni nie zechcą utworzyć tam parku kulturowego?

Szańce przetrwają kolejne lata, bo to taka budowla, która sama nie ulega łatwo zniszczeniu. Może w przyszłości samorządowcy z Ząbkowic Śląskich będą mieć więcej pieniędzy na zabytki i wtedy wrócą do tematu zapomnianych fortyfikacji. Nie można jednak absolutnie oceniać w taki sposób zabytku, a tym bardziej go niszczyć.

Szańce w masywie Grochowej pochodzą z okresu wojen napoleońskich. Czy można je wiązać z pobliską twierdzą w Srebrnej Górze?

Jak najbardziej. Te umocnienia wtedy stanowiły uzupełnienie fortyfikacji w Srebrnej Górze. Teraz mogłyby stać się znakomitym dodatkiem turystycznym. Także z tego powodu warto pomyśleć o ich uratowaniu i udostępnieniu zwiedzającym.

Dlaczego warto inwestować w takie atrakcje?

Bo teraz coraz bardziej interesujemy się naszą historią. W Kłodzku i Srebrnej Górze przy twierdzach działają historyczne regimenty. Co roku są tam organizowane widowiskowe rekonstrukcje bitew. Podobne można byłoby robić w masywie Grochowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska