Automotive w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Materiał informacyjny - WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA "INVEST-PARK" SP. Z O.O.
Branża motoryzacyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park”. Na jej terenie swoje miejsce znaleźli tacy potentaci jak Mercedes, Toyota, Volkswagen oraz Umicore czy Ronal.

Mercedes-Benz Manufacturing Poland na podstawie umowy podpisanej z WSSE zainicjował budowę bocznicy kolejowej i centrum logistycznego na potrzeby swojej fabryki w Jaworze. To inwestycja idąca w dziesiątki milionów złotych i finansowana ze środków zarówno WSSE, jak i Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

W zeszłym roku dokonano symbolicznego wbicia łopaty, a pierwsze ładunki kolejowe mają zostać obsłużone już w przyszłym roku. Porozumienie przewiduje powstanie bocznicy kolejowej i południowo-zachodniej części Strefy oraz już na terenie fabryki centrum logistycznego. Ta pierwsza będzie prowadzić do linii Kędzierzyn-Koźle–Legnica i będzie uzupełnieniem dla logistycznego centrum, które będzie miało powierzchnię ponad 2,5 hektara. Wszystko głównie na potrzeby logistyczne w zakresie transportu baterii litowo-jonowych wytwarzanych dla hybryd plug-in i aut elektrycznych. To istotny krok pod względem ekologicznym – transport kołowy zostanie zastąpiony w znacznej mierze transportem kolejowym. Baterie, które są produkowane w Jaworze, trafiają do fabryk znajdujących się na całym świecie. W Jaworze produkowane są również silniki benzynowe i wysokoprężne.

Toyota to kolejny gigant, który postawił na współpracę z „Invest-Parkiem”. To szansa na stałą i rozwijającą pracę nie tylko dla Polaków, lecz także dla obywateli Ukrainy. W zeszłym roku pierwsi z nich ukończyli szkolenie zakończone odebraniem stosownych certyfikatów, które umożliwiły im nabycie kompetencji wymaganych na stanowiskach produkcyjnych. To wspólna odpowiedź japońskiego koncernu oraz zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na potrzeby związane z napływem do naszego kraju fali uchodźców wojennych. Firma podkreśla, że w ramach swoich działań zawsze przywiązuje dużą wagę do potrzeb lokalnych społeczności.
Umicore przedstawia się jako firma o prawdziwie globalnym zasięgu i tak faktycznie jest. To ponad 10 tysięcy pracowników w aż 47 zakładach produkcyjnych. To także bardzo duży nacisk na prace i działania B&R. Ten ostatni segment działalności firmy to aż 15 ośrodków. W Polsce od 2015 roku wytwarzają katalizatory, a na przełomie 2021 i 2022 roku w Nysie ruszyła nowoczesna i zaawansowana technologicznie fabryka materiałów katodowych. Firma przywiązuje duże znaczenie do zdrowia i ekologii. 19 czerwca zorganizowała Dzień Dojazdu Rowerem do pracy, zachęcając do tej formy transportu i promując aktywny tryb życia.

Firma Ronal specjalizuje się w wytwarzaniu felg aluminiowych. Posiada dwie fabryki w Wałbrzychu i zakład zlokalizowany w Jelczu-Laskowicach. Ten ostatni jest największy. Uruchomiony w 2002 roku zatrudnia teraz około 600 pracowników i osiąga wydajność na poziomie 2,6 miliona kół. Wszystko z wykorzystaniem takich technologii jak odlew niskociśnieniowy, RONAL Smart Casting, multi color rim czy flow forming.

Dla branży motoryzacyjnej rok 2023 ma być odbiciem po ciężkich latach, o których obliczu stanowiła niepewność związana z pandemią oraz wynikająca z zakłóceń w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest- Park” ma dużą szansę odegrać znaczącą rolę w tym procesie, a każda kolejna inwestycja jeszcze te szanse zwiększa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska