Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Auta z silnikiem Diesla czy na benzynę? A może trzecia droga? Polacy niespodziewanie zmieniają upodobania

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
W styczniu zarejestrowano w Polsce tylko jeden samochód napędzany wodorem. Ale nie to jest największym zaskoczeniem. Silnik, który miał odejść do lamusa, znów jest popularny
W styczniu zarejestrowano w Polsce tylko jeden samochód napędzany wodorem. Ale nie to jest największym zaskoczeniem. Silnik, który miał odejść do lamusa, znów jest popularny jermos/Polska Press Grupa
Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował dane sprzedażowe za styczeń 2024 r. Zaskoczenie budzi nie tylko popularność poszczególnych marek, ale również napędów, na które stawiają polscy kierowcy.

Spis treści

Według danych PZPM dotychczasowi liderzy rynku motoryzacyjnego wciąż utrzymują w Polsce silną pozycję. Ciekawie jednak prezentuje się sprzedaż samochodów z rozróżnieniem na rodzaje stosowanych napędów. Oczywisty dominator poniósł niespodziewane straty – sugeruje platforma Superauto.pl.

Koncern z wyspy Honsiu rządzi polskim rynkiem motoryzacyjnym

Toyota pozostaje numerem jeden wśród najpopularniejszych producentów samochodów osobowych, a Renault wśród dostawczych (do 3,5 tony). Japońska marka w styczniu sprzedała 9 807 pojazdów, co zapewniło jej blisko 23 proc. udziału w rynku. Na drugim miejscu znalazła się czeska Skoda z nieco ponad czterema tysiącami sprzedanych aut. Na trzeciej lokacie uplasowała się koreańska Kia, która znalazła nabywców na ponad trzy tysiące pojazdów. Poza strefę medalową, ale na wciąż bardzo dobrym, czwartym miejscu znalazł się Hyundai. Pewnym zaskoczeniem może być dopiero siódma lokata niemieckiego Volkswagena.

Rośnie sprzedaż osobówek. Dostawczaki idą w odstawkę

Zgodnie z danymi Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w styczniu 2024 r. w Polsce sprzedało się 42 796 nowych samochodów osobowych i 4 638 nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Oznacza to wzrost (o 17,9 proc.) względem stycznia 2023 r. Do tak dobrego wyniku przyczynił się tylko rynek samochodów osobowych (+22,1 proc.), bo sprzedaż aut dostawczych spadła o 10,3 proc.

Diesel, benzyna, a może coś innego. Co wybierają Polacy?

Wśród aut osobowych wciąż najlepiej sprzedają się te na benzynę (37,8 proc. udziału w rynku w 2024 r.), ale uwaga, i tu największa niespodzianka: auta na benzynę w porównaniu do zeszłego roku straciły aż 6,1 punktu procentowego udziału w rynku. Ogólnie jednak sprzedaż wszystkich napędów wzrosła, w tym Diesla (+1,2 proc.). To o tyle dziwna sytuacja, że ropa wciąż jest nieco droższa od 98, a ekolodzy co rusz przypominają o zmierzchu aut napędzanych silnikiem Diesla, choć obecnie jest on bardzo przyjazny środowisku.

Kierowcy wybierają teraz takie napędy

Największy udział za benzyniakami mają pełne hybrydy (HEV). Stanowią one aż 25,6 proc. rynku (+3,3 punktu procentowego udziału w rynku rok do roku) oraz miękkie hybrydy (MHEV) – 21 proc. rynku (+3,9 punktu procentowego rok do roku).

Pozostałe napędy mają już znacznie mniejszy udział w rynku. Wśród nich są: diesle – 7,3 proc. (-1,5 punktu procentowego rok do roku), samochody elektryczne – 2,6 proc. (-0,5 punktu procentowego), hybrydy plug–in 2,5 proc. (+0,3 punktu procentowe) oraz samochody na LPG 3,2 proc. (+0,5 punktu procentowego). Innowacyjne samochody na wodór nadal stanowią znikomy procent rynku – w styczniu 2024 r. zarejestrowano tylko jeden taki pojazd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Auta z silnikiem Diesla czy na benzynę? A może trzecia droga? Polacy niespodziewanie zmieniają upodobania - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska