Zimówki - używane, czy nowe?

  Zimówki - używane, czy nowe?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sezon zimowy dla zmotoryzowanych oczywiście wiąże się z dodatkowymi wydatkami. W końcu nadchodzi czas, by wymienić opony letnie na zimowe. Wtedy najczęściej dopada nas dylemat, czy rzeczywiście warto kupować nowe opony, czy jednak używane w zupełności wystarczą?
  Zimówki - używane, czy nowe?
  Wiele osób tak naprawdę w pierwszej kolejności zwraca uwagę na to, czy takie opony są tanie, a właściwie czy znajdują się w zasięgu ich możliwości finansowych. Czy jednak powinniśmy zwracać uwagę wyłącznie na cenę? Na pewno dla osób, które nie dysponują zbyt dużymi środkami finansowymi, zakup używanych opon zimowych wydaje się być bardziej w zasięgu ręki. Takie opony od nowych mogą być tańsze nawet o 50% i więcej. Warto oczywiście mieć na uwadze, że opony zimowe są niezwykle ważnym elementem naszego pojazdu. Ponieważ jako jedyne odpowiadają za dobrą przyczepność całego samochodu z podłożem.

  Opony używane kupuj z dużą ostrożnością


  Jeżeli decydujesz się już na zakup opon używanych, to pod żadnym pozorem nie powinieneś zapominać o tym, by dokładnie sprawdzić ich stan techniczny, jak i również kilka innych istotnych parametrów. Na pewno warto zapoznać się z datą produkcji takiej opony, które są nabite bezpośrednio na oponie. Tutaj teoretycznie nie ma żadnych norm prawnych, które by decydowały o tym, kiedy opony przestają być nieprzydatne do użytku. Jednak przyjęto, iż 6 sezonów, to jest maksimum, jakie opona zimowa jest w stanie wytrzymać. Oczywiście nie jest to zasada obowiązująca wszystkie auta. Ponieważ przy intensywnej eksploatacji, niektóre opony nie nadają się do użytku już po jednym sezonie.

  Chociaż często kusi nas, by kupować takie opony przez Internet, to jednak czasem nie warto ryzykować. Ponieważ dobrze jest ją dokładnie obejrzeć, przez zapłaceniem za używany nabytek. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy opona nie ma żadnego wybrzuszenia, pęknięcia, czy też wytarcia niesymetrycznego. Inaczej może dojść do bicia opony podczas jazdy.

  Dowiedzmy się również, w jaki sposób takie opony były przechowywane. Ogumienie wystawione na działanie wszystkich czynników atmosferycznych, niestety nie posiada wszystkich właściwości zapewniających bezpieczeństwo podczas jazdy. Na pewno należy dokładnie przyjrzeć się bieżnikowi. Ponieważ jego głębokość, nie może spaść poniżej 1,6 mm. Tak mówią przepisy prawne, jednak dla własnego bezpieczeństwa zdecydowanie lepiej jest posłuchać ekspertów. Którzy za minimalną głębokość bieżnika uważają wartość wynoszącą 4 mm.

  Jeżeli zatem jesteśmy zainteresowani zakupem używanych opon zimowych, zawsze powinniśmy szukać sprawdzonego źródła. Takim miejscem będzie działalność prowadzona przez zaufanego wulkanizatora. Jednak i tutaj wcale nie oznacza, że każdej opony nie będziemy oglądać, przed jej ostatecznym zakupem.

  Nowe opony - to gwarancja bezpieczeństwa

  Może się okazać, że oszczędności na używanych oponach, wcale nie przełożą się na nasze finanse. Ponieważ już wiemy, że zdecydowanie większe bezpieczeństwo zagwarantują nam opony nowe. Dlatego, jeżeli dojdzie do stłuczki, przez wadliwe lub zbyt mocno zużyte opony zimowe, to koszty naprawy pojazdu zdecydowanie przewyższą cenę nowych opon.

  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie używanych opon, przekalkuluj sobie ewentualne koszty naprawy samochodu. Ponadto bezpieczeństwo, a także ochrona zdrowia i życia człowieka zawsze powinny znajdować się na pierwszym miejscu. Na tych wartościach nie powinno się oszczędzać.

  Zakup samochodu z kompletem opon zimowych


  Często kierowcy, którzy dopiero rozglądają się za możliwością zakupu nowego lub używanego pojazdu, przeglądają ogłoszenia, wśród których często poprzedni właściciel dorzuca komplet zimówek gratis. Takie ogłoszenia możemy znaleźć między innymi na najpopularniejszej giełdzie samochodowej Samochody.io. Tutaj rzeczywiście zyskamy dostęp do rozmaitych ogłoszeń, wśród których kierowcy chcą odsprzedaż nie tylko swój samochód, ale również dodatkowo opony zimowe lub letnie. Przy przeglądaniu takich anonsów, warto zwracać uwagę na wcześniej przedstawione wskazówki. Zatem nie traktujmy tego jako dodatkowej oszczędności lub super okazji, ale wcześniej dokładnie zorientujmy się w jakim stanie są proponowane opony.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo