Ważne
  W Polsce brakuje 100 tysięcy kierowców

  W Polsce brakuje 100 tysięcy kierowców

  Akcja specjalna PROFESJONALNI KIEROWCY

  Aktualizacja:

  Praca kierowcy jest wymagająca, ale bardzo dobrze płatna

  Praca kierowcy jest wymagająca, ale bardzo dobrze płatna ©Fot. www.profesjonalnikierowcy.pl

  Akcja „Profesjonalni kierowcy” to darmowe szkolenia, kurs na kwalifikację wstępną i... szansa na dobrą pracę!
  Praca kierowcy jest wymagająca, ale bardzo dobrze płatna

  Praca kierowcy jest wymagająca, ale bardzo dobrze płatna ©Fot. www.profesjonalnikierowcy.pl

  Ruszyła druga edycja akcji „Profesjonalni kierowcy”. To wyjątkowa szansa na podniesienie kwalifikacji i znalezienie pracy dla młodych osób, które posiadają prawo jazdy kategorii C+E (samochód ciężarowy wraz z naczepą), ale nie pracują jako kierowcy. Celem akcji jest również poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach.

  Akcja jest skierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją zawodową przygodę z ciężarówkami. Organizatorami programu są firmy od lat związane z branżą transportową: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton oraz Ergo Hestia i Michelin.

  W sumie zostanie przeszkolonych 300 przyszłych kierowców. Podczas darmowych zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy, jak przygotować go do drogi, zabezpieczyć ładunek i manewrować 40-tonowym zestawem. Poznają również przepisy dotyczące czasu pracy kierowców, a także odbędą zajęcia z pierwszej pomocy.

  Bezpieczeństwo

  Jak zaznaczają organizatorzy, uczestnicy tegorocznych szkoleń powiększą przede wszystkim swoją wiedzą na temat bezpiecznej jazdy, co pozytywnie wpłynie na sytuację na polskich drogach. – Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że z roku na rok kierowcy ciężarówek coraz rzadziej uczestniczą w wypadkach drogowych. Zależy nam, aby już od samego początku przekazywać kierowcom najlepsze praktyki, dzięki którym na drogach będzie jeszcze bezpieczniej – przekonuje Anna Sowa z firmy Ergo Hestia.

  Okazuje się, że od 2005 do 2010 roku liczba wypadków z udziałem samochodów ciężarowych spadła o ponad połowę – z 7,6 tys. do 3,3 tys. rocznie.

  Bezpłatny kurs

  Volvo Trucks w ramach tegorocznej akcji „Profesjonalni kierowcy” planuje uruchomić dofinansowanie szkoleń kwalifikacji wstępnej. Program ruszy w drugiej połowie roku i obejmie 100 osób. - Kwalifikacja wstępna to kurs, który musi ukończyć każda osoba, która chce pracować jako kierowca w transporcie drogowym. Wiąże się to jednak z ogromnym wydatkiem i szczególnie dla młodych ludzi może być dużym ograniczeniem. Dlatego postanowiliśmy w ramach naszej akcji dofinansować takie szkolenia. - mówi Michał Proc, dyrektor ds. Rozwiązań Biznesowych w Volvo Trucks Poland. – wyjaśnia dyrektor ds. Rozwiązań Biznesowych w Volvo Trucks Poland Michał Proc.

  Rynek pracy

  Kierowcy, którzy skorzystają ze szkoleń organizowanych w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy”, mają szansę na znalezienie stabilnej i dobrze płatnej pracy. Na rynku ciągle brakuje około 100 tys. pracowników. Jak podają organizatorzy akcji, wynagrodzenie kierowców w Polsce waha się od czterech do sześciu tys. zł netto i zależy m.in. od doświadczenia i rodzaju przewożonych towarów.

  Warto podkreślić, że polska branża transportowa jest jedną z największych w Europie i cały czas się rozwija, a prawie połowa z 700 tys. kierowców ukończyła już 65 rok życia.

  Dlatego zapotrzebowanie w tym zawodzie wciąż będzie rosło. Być może po ukończeniu kursów i zdobyciu certyfikatów to sami pracodawcy odezwą się do kierowców z propozycją pracy, ponieważ ich dane trafią do specjalnej bazy, do której będą miały dostęp największe firmy transportowe i logistyczne w kraju. – Zależy nam, by Polska utrzymała pozycję lidera w transporcie międzynarodowym, a do tego potrzebne jest zwiększenie zainteresowania zawodem kierowców i wykształcenie kolejnego ich pokolenia – wyjaśnia prezes spółki Wielton S.A. Mariusz Golec.

  Pierwsza edycja szkoleń dla przyszłych kierowców odbyła się rok temu. Uczestniczyło w niej wówczas 100 osób. – W ubiegłym roku akcja obejmowała 12 sesji szkoleniowych, które odbywały się w centralnej części kraju. Tym razem zajęcia zorganizujemy w różnych regionach Polski. W najbliższych miesiącach w trakcie 15 sesji planujemy przeszkolić 300 osób, które po zakończeniu kursu otrzymają od nas specjalny certyfikat – zapowiada Marcin Majak, Marketing Manager Renault Trucks.

  Aby zapisać się na kurs w swoim regionie, wystarczy wejść na stronę profesjonalnikierowcy.pl i wypełnić formularz. Najbliższe szkolenia odbędą się w Nowym Sączu (24-27 kwietnia), Kędzierzynie-Koźlu (9-12 maja) oraz w Rzeszowie (16-19 maja).

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo