Położenie budynku na działce w kontekście odpowiedniego...

  Położenie budynku na działce w kontekście odpowiedniego nasłonecznienia

  Materiał informacyjny

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Położenie budynku na działce w kontekście odpowiedniego nasłonecznienia
  Kupując działkę budowlaną, dobrze jest już od początku zastanowić się nad tym, jak będzie usytuowany na niej nasz przyszły dom. Osoby, które w tej dziedzinie nie są biegłe, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak istotny ma to wpływ na komfort użytkowania nieruchomości. Co warto wiedzieć o odpowiednim położeniu domu na działce względem stron świata?
  Położenie budynku na działce w kontekście odpowiedniego nasłonecznienia

  Zbawienne słońce


  Aby uzmysłowić sobie, dlaczego tak istotny jest właściwy układ budynku, trzeba zrozumieć, jak duży wpływ na człowieka ma słońce. Nie da się ukryć, że promienie słoneczne działają na nasz organizm zbawiennie. Nie bez przyczyny z takim utęsknieniem czekamy na te ciepłe miesiące w roku, podczas których jesteśmy bardziej optymistyczni i mamy więcej energii do działania. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby projekt domu pozwalał maksymalnie wykorzystać światło dzienne.

  Ideałem byłby dom podążający za słońcem i to dosłownie. Jednym z przykładów, gdzie tę zasadę udało się zrealizować w całości, jest na pewno Villa Girasole niedaleko Werony. Dom przypomina rotundę, jego górna część jest ruchoma i stopniowo przesuwa się o 4 mm na sekundę, podążając za słońcem. Dzięki czemu przez cały dzień jest ono na wyciągnięcie ręki. Na uwagę zasługuje fakt, że budynek powstał już w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Oczywiście idea domu dosłownie podążającego za słońcem dla wielu z nas jest całkowicie nieosiągalna. Natomiast warto postarać się na ten aspekt zwrócić jak największą uwagę. Aby wiedzieć, jak się do tego zabrać należy poznać kilka ważnych zasad.

  Cztery strony świata


  Kluczowe jest tutaj to, że zależnie od położenia danych pomieszczeń względem stron świata będziemy mieli do czynienia z lepszym bądź gorszym ich nasłonecznieniem. Kierunkiem, który zapewnia największą ilość światła w ciągu dnia, jest południe oraz strona południowo-zachodnia. Najlepiej jest, jeśli najważniejsze pomieszczenia w domu wychodzą właśnie na te strony świata. Chodzi między innymi o salon, w którym z reguły spędza się dużą część dnia. Przy okazji tak ważnego pokoju dziennego dobrze jest pomyśleć także o wyjściu na taras. Usytuowany podobnie, będzie zapewniał szczególnie w pogodne dni dużo przyjemnego ciepła, aż do samego wieczora. Jeśli dodatkowo, właśnie z tego kierunku roztacza się ładny widok, albo znajduje się ogród, to sytuacja jest wręcz idealna.

  Natomiast najmniej doświetlona jest strona północna i północno-zachodnia, z której warto umieścić na przykład kuchnię. Podczas gotowania pomieszczenie to potrafi się bardzo nagrzewać, więc dodatkowe ciepło w postaci promieni słonecznych nie jest wskazane. Z kolei, również produkty spożywcze, które trzymamy w chłodnej, zaciemnionej kuchni nie będą się tak szybko psuły. Wschód to kierunek wręcz idealny na sypialnię. Dlaczego? Ponieważ chyba każdy lubi budzić się wraz z promieniami słońca, które pozytywnie nastrajają na resztę dnia. Teraz już wiemy, jak powinno to wyglądać w idealne, a jak się to ma do rzeczywistości?

  Teoria a praktyka


  No właśnie, w praktyce często trudno jest wprowadzić te wszystkie wytyczne w życie. Czemu tak się dzieje? Problemem mogą być obowiązujące warunki zabudowy, które na przykład wymuszą konkretne położenie, względem linii budynków już istniejących na naszej ulicy. Oprócz tego znaczenie ma także to, po której stronie drogi leży działka. Najlepiej, jeśli znajduje się po stronie południowej. Wtedy od północy (od ulicy), czyli najsłabiej doświetlonej strony i w tym przypadku najmniej atrakcyjnej, można umieścić wejście główne, czy bramę garażową. Ważne pomieszczenia będą natomiast znajdowały się od strony ogrodu, a przy tym będą dobrze doświetlone.

  Poza tym trzeba wiedzieć, że kształt działki również może pokrzyżować nam szyki. Nie zawsze mamy możliwość zakupienia gruntu kwadratowego i w miarę dużego, który byłby najlepszym wyborem. Problem może się pojawić w przypadku działek wąskich albo o nieregularnych kształtach. W takim wypadku, po odjęciu koniecznych odległości od granicy działki, które trzeba zachować, może się okazać, że zostanie niewielki obszar pod zabudowę. Pozostają wtedy projekty gotowe stworzone na wąskie działki jak te na domoweklimaty.pl albo projekt indywidualny.

  Jak widać, sama działka ma duży wpływ na to, czy uda się zastosować w praktyce te wszystkie dobre rady dotyczące właściwego nasłonecznienia. Dlatego już przy wyborze parceli powinno się na wiele spraw zwrócić uwagę. Chodzi między innymi o wymiary, kształt, lokalne warunki zabudowy, a także nośność gruntu, czy poziom wód gruntowych. Oczywiście nawet w przypadku kiedy sytuacja nie jest idealna, można znaleźć jakieś wyjście. Na przykład, kiedy mamy do czynienia z działką leżącą po stronie północnej, można odsunąć budynek maksymalnie od drogi, aby to z przodu zrobić salon, ogród i taras. Jednak to zawsze będzie pójście na kompromis, który należy w takich wypadkach wziąć pod uwagę. Warto mieć tego świadomość.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama