Odpowiedni internet dla każdego – jak wybrać

  Odpowiedni internet dla każdego – jak wybrać

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Odpowiedni internet dla każdego – jak wybrać
  Internet w XXI wieku stał się nieodłączną częścią naszego życia. Kiedyś luksusowa usługa, dziś jest na porządku dziennym. W dzisiejszych czasach korzystają z niego już nie tylko komputery, ale również smartfony i telewizory.
  Odpowiedni internet dla każdego – jak wybrać
  Dzięki dużemu popytowi na internet, firmy oferujące te usługi musiały nieustannie rozwijać swoje technologie i wychodzić naprzeciw klienta z nowymi propozycjami prześcigającymi konkurencję. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo operatorów i ofert świadczenia usług internetowych w różnych technologiach. Każda z tych technologii ma swoje mocne i słabe strony, każda z nich skierowana jest do innych odbiorców.

  Ping – a co to takiego?

  Aby dokładnie przyjrzeć się dostępnym technologiom oraz rozumieć, co mówi do nas konsultant, warto zaznajomić się z paroma podstawowymi pojęciami charakteryzującymi parametry internetu. Wiele osób uważa, iż zagadnienia te są skomplikowane – nic bardziej mylnego.

  Download – to najprościej mówiąc prędkość, z jaką będziemy w stanie pobierać pliki z internetu. Mierzona jest ona najczęściej w megabitach na sekundę (Mb/s). Charakteryzuje ona szybkość, z jaką na naszym komputerze pojawi się zawartość strony internetowej lub załaduje nam się film, który zamierzamy obejrzeć. Im większa prędkość, tym szybciej na nasz komputer przesyłane będą pliki.

  Odwrotnością downloadu jest upload, czyli prędkość, z jaką pliki będą wysyłane z naszego komputera na serwer. Parametr ten ma znaczenie, jeśli na przykład nasza praca wymaga przesyłania gdzieś dużych plików, chcemy opublikować swój film video lub zamierzamy streamować.

  Ping z kolei określa opóźnienie pomiędzy wysłaniem danych z naszego komputera a otrzymaniem zwrotnej informacji. Mierzony jest w milisekundach. Pakiet danych wychodzący z komputera, aby skomunikować się z serwerem, to nic innego jak impuls elektryczny lub świetlny. Ping określa, jak długo taki impuls będzie wędrował na serwer i z powrotem do naszego urządzenia. Jest on bardzo istotny podczas grania w gry przez internet. Im wyższy ping, tym większe będą różnice czasowe pomiędzy wykonaną przez nas akcją, a momentem, w którym inni gracze zobaczą co zrobiliśmy. I na odwrót – wysoki ping oznacza, że ruchy rywali i współtowarzyszy będą u nas widoczne z opóźnieniem. Na przykład Ping o wartości 200 ms oznacza przesunięcie na poziomie 0,2 sekundy i będzie znacznie utrudniać rozgrywkę. Parametr ten nie zależy jedynie od jakości łącza, ale również od „odległości” komputera od serwera, z którym się on łączy (dłuższa droga impulsu = dłuższy czas jego podróży).

  Packet loss lub utrata pakietów, to parametr odpowiedzialny za poprawność danych, które przesyłamy. Jest to stosunek ilości danych utraconych do danych przetransmitowanych. Wyraża się go w procentach. Im więcej utraconych pakietów, tym gorsza jakość przesyłanych danych. W niektórych przypadkach konieczne może być na przykład ponowne przesyłanie pliku.

  Internet światłowodowy

  Rozwiązanie najnowsze technologicznie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dostęp do sieci zapewniają w tym wypadku światłowody. Jest to obecnie najprężniej rozwijana i najbardziej przyszłościowa technologia. Taki rodzaj połączenia oferują największe firmy telekomunikacyjne, jak na przykład Orange. Nie jest jeszcze dostępny w każdym zakątku Polski , jednak światłowód we Wrocławiu czy innym większym mieście to nic niezwykłego. Internet światłowodowy charakteryzuje się wysoką jakością usług, dużą prędkością przesyłu danych i małymi opóźnieniami.

  Kablówka

  Innym, dużo bardziej popularnym sposobem dostarczania internetu, jest usługa operatora telewizji kablowej. Prędkości łącza oferowanego za pośrednictwem tej technologii wahają się jednak w zależności od lokalizacji. W centrum metropolii zdecydowanie są dużo wyższe, jednak ich dostępność i jakość spada na obrzeżach i w mniejszych miastach. Ponadto, nawet jeśli internet dostarczany jest do naszego węzła światłowodem, to sygnał dochodzący do mieszkania nadal jest analogowy, co wiąże się z kolejnymi ograniczeniami i spadkiem jakości . Rozwój takich sieci jest ograniczony. Aktualnie prace nad polepszeniem jakości stałych połączeń internetowych skupiają się na rozbudowie światłowodów.

  Internet LTE

  Wiele osób miało styczność z internetem za pośrednictwem smartfona. Jest to usługa świadczona bezprzewodowo, co oznacza, iż idealnie nadaje się dla osób podróżujących, potrzebujących dostępu do internetu poza domem. Technologia LTE mocno się obecnie w Polsce rozwija i poszerza swój zasięg. Poprawie uległa też prędkość przesyłu danych, a dostępność ofert bez limitu pobieranych megabajtów jest znacznie większa. Trzeba mieć jednak świadomość, iż prędkość LTE będzie zależała od miejsca, w którym się znajdujemy a często także od warunków atmosferycznych.

  Wybierając odpowiedni internet dla siebie, pamiętajmy przede wszystkim o swoich potrzebach i nie bójmy się pytać operatorów o dostępność optymalnej opcji. „Apetyt rośnie w miarę jedzenia” – lepiej zainwestować odrobinę więcej w lepszą jakość łącza niż męczyć się z internetem, który po paru miesiącach okaże się niewystarczający, a my będziemy związani paroletnią umową.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama