Kiedy przychodzi czas na wybór mleka modyfikowanego dla...

  Kiedy przychodzi czas na wybór mleka modyfikowanego dla dziecka?

  Artykuł Partnera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kiedy przychodzi czas na wybór mleka modyfikowanego dla dziecka?
  Kiedy przychodzi czas na wybór mleka modyfikowanego dla dziecka?

  Zgodnie z opiniami pediatrów, dietetyków dziecięcych oraz instytucji takich jak Światowa Organizacja Zdrowia, dzieci w pierwszych 6 miesiącach życia powinny być karmione wyłącznie piersią. Nestlé, znany na całym świecie producent mleka dla noworodków i dla niemowląt, wspiera kampanie społeczne dotyczące karmienia piersią oraz zaleca kontynuowanie go również po wprowadzeniu do diety żywności uzupełniającej zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednakże każda mama, która z różnych względów nie karmi piersią i zastanawia się, które mleko modyfikowane wybrać dla swojego dziecka, może liczyć na rzetelną informację ze strony firmy, która pomoże jej podjąć właściwą decyzję.

  Mleko matki a mleko modyfikowane

  Wszyscy wiemy, że natura posiada dla nas najlepsze rozwiązania. Tak też jest z mlekiem matki, którego właściwości są tak unikalne, że mimo zaawansowanych badań laboratoryjnych oraz technologii stosowanych w produkcji mleka dla niemowląt, jak dotąd nie udało się ich w pełni odtworzyć. Przyczyną, dla której tak trudno jest w tym przypadku dogonić naturę jest fakt, że mleko każdej matki dokładnie odpowiada potrzebom jej dziecka. Jego skład, konsystencja, a nawet smak zmieniają się wraz z rozwojem noworodka oraz pod wpływem aktualnych czynników zewnętrznych, takich jak temperatura powietrza, zwiększenie zachorowań na infekcje wirusowe i bakteryjne, a nawet aktywności w ciągu dnia czy w nocy. Tak więc kobiece mleko nie tylko pełni rolę pożywienia, ale również podnosi odporność dziecka i ma skład zawsze dostosowany do wieku dziecka i jego potrzeb. Z tego powodu karmienie dziecka wyłącznie piersią w pierwszym okresie jego życia jest gwarancją zdrowego startu w przyszłość. Trzeba jednak zauważyć, że nie wszystkim matkom dane jest sprostać temu zadaniu. Niektórym może zabraknąć odpowiedniej ilości pokarmu, u innych pojawią się przeciwwskazania zdrowotne, ale również samo dziecko może przestać chcieć ssać pierś w którymś momencie. W takich sytuacjach konieczne jest zastąpienie mleka matki mlekiem modyfikowanym dla noworodków lub mlekiem modyfikowanym dla niemowląt w zależności od wieku dziecka. Oczywiście skład takiego mleka nie jest identyczny, jak skład mleka mamy. Jednak producenci tacy jak Nestlé dbają o to, by jak najbardziej upodobnić je do naturalnego.

  Składniki mleka modyfikowanego

  Mamy, które zastanawiają się jakie mleko modyfikowane dla noworodka jest najbardziej odpowiednie, powinny zwrócić uwagę na jego skład. Na opakowaniach mleka modyfikowanego dla noworodka Nestlé umieszcza się sporo informacji na ten temat w formie czytelnych tabeli i opisów. Można się z nich dowiedzieć, że większość składników jest pochodzenia naturalnego, gdyż mleko w proszku nie jest niczym innym, niż mlekiem krowim pochodzącym ze ściśle kontrolowanych hodowli Skład mleka krowiego, zdecydowanie zbyt tłustego i posiadającego niewłaściwe proporcje składników mineralnych, witamin, i białka jest odpowiednio modyfikowany po to, by zbliżyć jego formułę do mleka kobiecego. Procedura modyfikacji polega głównie na:

  1. zwiększeniu udziału mineralizowanej serwatki, przez co zmienia się profil białkowy produktu
  2. zastąpieniu części tłuszczu zwierzęcego olejami roślinnymi bogatymi w wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe,
  3. zwiększeniu zawartości laktozy,
  4. optymalizacji ilości składników mineralnych, takich jak sód, potas, chlor, wapń, fosfor, żelazo, jod, cynk i selen,
  5. optymalizacji zawartości witamin A, E, C, D, K,
  6. wzbogaceniu w inne składniki, np.: w bakterie L. reuteri lub B. lactis – takie jak w mleku mamy.

  Które mleko modyfikowane wybrać?

  Stając w markecie przy półce z żywnością dla dzieci, nietrudno o dylemat jakie mleko modyfikowane dla noworodka jest najlepsze ze względu na bogatą ofertę różnego rodzaju produktów tego typu. Wszystkie wydają się podobne i na pierwszy rzut oka trudno się na któryś z nich zdecydować. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewne, które mleko modyfikowane wybrać, poprośmy o poradę pediatrę, który zna potrzeby naszego dziecka i będzie potrafił wskazać na odpowiadający im produkt. Ze wskazówkami od lekarza możemy już bez obaw udać się na zakupy, gdzie powinnyśmy zwrócić uwagę na następujące oznaczenia i przykłady produktów:

  1. mleko początkowe (1) – przeznaczone jest dla zdrowych noworodków od urodzenia do pół roku, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią, mleko następne (2) – dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia, w okresie odstawiania od piersi, jako płynny składnik diety, np. NAN OPTIPRO® 2;
  2. mleko typu junior (3) - dla dzieci powyżej 1. roku życia, przy urozmaiconej diecie w okresie odstawiania od piersi lub po jego zakończeniu, np. NAN OPTIPRO® 3;
  3. mleko typu junior (4) - dla dzieci powyżej drugiego roku życia np. NAN OPTIPRO® 4.

  Więcej na temat właściwego wyboru mleka dla noworodków i niemowląt dowiedzieć się można tutaj: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/mleczny-dylemat-jakie-mleko-wybrac.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama