Gmina Krośnice – tu się wypoczywa

Materiał promocyjny

Serce Doliny Baryczy

Gmina Krośnice jest położona na terenie powiatu milickiego, w północnowschodniej części województwa dolnośląskiego, w samym sercu największego w Polsce Parku Krajobrazowego ,,Dolina Baryczy”. Atrakcją przyrodniczą jest rezerwat ornitologiczny ,,Stawy Milickie”, który jako jedyny w Polsce należy do światowej sieci Living Lakes oraz objęty jest Konwencją Ramsarską, chroniącą obszary podmokłe i żyjące tu ptaki. Dla ornitologów i ptakolubów to prawdziwa gratka, gdyż Stawy Milickie, jako największy obszar hodowlany, stanowią główny punkt na mapie podczas jesiennych i wiosennych migracji ptaków. Dzięki temu możemy zobaczyć tu blisko 300 gatunków ptaków, z czego aż 197 gatunków odbywa lęgi. Wychodząc naprzeciw wymaganiom stawianym przez turystów indywidualnych, jak i rosnące zainteresowanie pozaszkolną edukacją ekologiczną, Krośnice stworzyły kompleksową ofertę wypoczynkową.

.

Baza noclegowa

Zacząć należy od Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Krośnicach. Jednostka posiada komfortową i nowoczesną bazę noclegową, dwie sale konferencyjne z multimediami, Tv room, bezpłatny dostęp do internetu bezprzewodowego, nowocześnie wyposażone samoobsługowe kuchnie oraz stołówkę szkolną, która serwuje pyszne, domowe obiady. Szkolne Schronisko Młodzieżowe oferuje zakwaterowanie w dwóch obiektach i dysponuje 126 miejscami noclegowymi. Posiada 46 miejsc w pokojach modułowych, 2,3,4 osobowych, połączonych łazienką, 12 miejsc noclegowych o podwyższonym standardzie turystycznym, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych oraz 68 miejsc o standardzie turystycznym przystosowanych dla grup młodzieżowych.
Miejsc dla gości nie brakuje także w oferujących wypoczynek gospodarstwach agroturystycznych na terenie gminy.

.

.

Edukacja ekologiczna

Szkolne Schronisko Młodzieżowe we współpracy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej od 2008 roku z sukcesem realizuje program edukacyjny pn. ,,Poznajemy Park Krajobrazowy Doliny Baryczy”, współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Corocznie z programu korzysta 1200 uczniów z województwa dolnośląskiego. Podczas 3-dniowego pobytu dzieci i młodzież poznają przyrodę Parku Krajobrazowego na wycieczkach terenowych, których ścieżki edukacyjne wiodą przez najciekawsze miejsca Doliny Baryczy oraz na warsztatach przyrodniczych realizowanych w nowocześnie wyposażonych salach. Bogata oferta zajęć umożliwia szerokie i empiryczne poznanie biologii świata zwierząt oraz roślin Doliny Baryczy. Swoją wiedzę z zaangażowaniem przekazują wykwalifikowani edukatorzy ekologiczni, związani z tym terenem.

.

.

Idealne miejsce na obozy sportowe

Doskonałym uzupełnieniem oferty na spędzenie wolnego czasu jest możliwość skorzystania z szeroko rozwiniętej bazy sportowo-rekreacyjnej. W skład Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnicach wchodzą: nowoczesny Park Wodny „Krośnicka Przystań”. W dwukondygnacyjnym obiekcie mieszczą się m.in. dwie pływalnie, 15 - metrowa i rekreacyjna, która wyposażona jest w zjeżdżalnię rurową oraz pełnowymiarowa, 25 – metrowa, wyposażona w ruchome dno, sala fitness, siłownia i saunarium. Nieopodal znajduję się kompleks boisk sportowych, na który składają się otwarte obiekty sportowe: 4 korty tenisowe, boisko do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, obiekty do lekkoatletyki, boisko trawiaste, nowoczesna hala sportowa oraz wypożyczalnia rowerów.

.

.

Aktywny wypoczynek na łonie natury

Warto dodać, że przez Gminę Krośnice przebiegają liczne szlaki rowerowe prowadzące tuż nad stawy hodowlane. Najpopularniejszym wśród nich jest dziewięciokilometrowy szlak zielony przecinający kompleks Krośnice. Możemy prowadzić obserwacje przyrodnicze przy jedenastu stawach. Dla wytrwałych rowerzystów istnieje możliwość rozszerzenia trasy i zwiedzanie kolejnego kompleksu położonego w sąsiadującej gminie Milicz – rezerwatu Stawno. Smaczku dodaje przygotowana infrastruktura bird-watcherska.
Turyści lubiący aktywny wypoczynek mogą również skorzystać ze spływów kajakowych Baryczą. Rzeka jako najbardziej ,,leniwa” ze wszystkich polskich rzek cechuje się najmniejszym spadkiem i świetnie nadaje się na rodzinne spływy.

.

TOP 10, czyli największe atrakcje i zabytki gminy Krośnice

1. Krośnicka Kolej Wąskotorowa to największa atrakcja gminy. Kolejka parkowa, jedna z niewielu czynnych kolei wąskotorowych zachowanych w Polsce, kursuje sezonowo od maja do września. Duma krośnickiego taboru, parowóz Px48 1907 z 1955 roku, kursuje w weekendy. W tygodniu kursy obsługuje lokomotywa spalinowa. Nieopodal stacji głównej znajduje się wiata grillowa, staw rekreacyjny z miejscem przeznaczonym do kąpieli, wypożyczalnia łódek i rowerów wodnych oraz plac zabaw. Co roku odbywa się tu wiele cyklicznych wydarzeń.

.

2. Park Wodny „Krośnicka Przystań” położony jest w samym centrum Krośnic i stanowi kolejny element kompleksu sportowego w Krośnicach. Głównym pomieszczeniem znajdującym się w hali basenowej jest pływalnia wyposażona w basen sportowy, rekreacyjny wyposażony w dwie zjeżdżalnie, bicze i leżanki wodne oraz wydzielony brodzik. W budynku znajduje się również Strefa Saun. Nastrojowe, kameralne wnętrza pozwolą wypocząć każdemu miłośnikowi saunowania.

3. Spółdzielnia Socjalna "Szklany Świat" Bombki z Krośnic powstała w 2009 roku. Założycielami są pracownicy nieistniejącej już spółdzielni w Miliczu. Działalność spółdzielni to produkcja bombek, organizacja wycieczek i edukacja. Pracownicy wytwarzają szklane ozdoby choinkowe tradycyjną metodą. Podczas wizyty można poznać proces wytwarzania szklanych cudów.

.

4. Galeria Ziemi w Krośnicach to zbiór ponad 4500 minerałów i skamieniałości. Wizyta w galerii to niesamowita podróż w świat poznawania procesów geologicznych. Wśród zgromadzonych skamieniałości obejrzeć można m.in. skamieniałe drewno i olbrzymie skamieniałości jurajskie sprzed ok. 160 mln lat. W galerii prowadzone są również zajęcia edukacyjne dla wszystkich grupy wiekowych.

.

5. Galeria Młyńska 5 mieści się w Wierzchowicach, należy do Fundacji Pro Eko-Foto. Została utworzona w budynku po młynie z 1937 r. Na pięknych fotografiach można zobaczyć przyrodę oraz zabytki Doliny Baryczy. Organizowane są tu m. in. wernisaże i wystawy fotograficzne.

6. Barokowy kościół p.w. Narodzenia NMP z XVIII wieku, usytuowany na wzgórzu, jest najcenniejszą budową Wierzchowic (2 km od Krośnic). Pomysłodawcą i realizatorem jego powstania była Fundacja hrabiny von Reichenbach.

7. Eklektyczny pałac w Krośnicach znajduje się na terenie krośnickiego parku, gdzie kursują kolejka wąskotorowa. Pałac został wybudowany ok. 1785 roku. Obecnie pałac jest siedzibą Urzędu Gminy

.

8. Wzgórze Gęślica to najwyższe wzniesienie gminy Krośnice i ziemi milickiej (242 m n.p.m.), porośnięte jest lasem bukowym. Na miejscu znajduje się wieża przeciwpożarowa, a z samego wzniesienia rozpościera się widok na wzgórza i lasy całej gminy.

9. Gospodarstwo „Rogata Owca” w Lędzinie (11 km od Krośnic) prowadzone jest przez panią Beatę Piekalską. Odbywają się w nim warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych. Celem jest edukacja historyczna dotycząca Doliny Baryczy, zwrócenie uwagi na wartość rękodzieła i naturalnych materiałów.

10. Stajnia Łazy Małe w Łazach (16 km od Krośnic) to miejsce, w którym w mgnieniu oka można zapomnieć o nurtujących nas zmartwieniach, zrelaksować się, a co najważniejsze odkryć w sobie pasję do jednych z najszlachetniejszych i najwspanialszych zwierząt na świecie, czyli koni.

Gmina ze smakiem czyli produkty lokalne

Na stokach Wzgórz Krośnickich zlokalizowane są liczne sady, dzięki czemu w kilku miejscach na terenie gminy można zakupić naturalne przetwory z owoców takich jak jabłka, grusze, śliwki, wiśnie, porzeczki, maliny czy truskawki (Gospodarstwo Sadownicze "Z Chaty Łaniaków", Pijalnia Soków „Malinea”, Gospodarstwo Sadownicze Dziekan, Gospodarstwo Sadownicze Wiesław Romańczyk, Sady Przerwa). Są to m. in. soki, syropy, dżemy, konfitury, sorbety, musy czy deserki.

Na okolicznych wzgórzach już w XVIII wieku istniały również winnice. W malowniczej wsi Czeszyce, ok. 13 km od Krośnic, w Winnicy De Sas, wytwarzane są wina i cydr. Wina produkowane są również w Winnicy Anna w Krośnicach.
Lokalna kuchnia jest tym co kochamy w podróżach. W Pensjonacie i Restauracji „Zagroda Grabownica”, 13 km od Krośnic, podawane są tradycyjne potrawy kuchni polskiej, w tym również wegetariańskie oraz dania rybne. Wyśmienite pierogi, karp na gruszce i inne potrawy nagradzane są w licznych konkursach.
Wiele lokalnych produktów posiada znak jakości „Dolina Baryczy Poleca”.

.

W gminie Krośnice można spotkać również ludzi z pasją, którzy własnoręcznie wykonują niebanalne produkty łącząc ze sobą lokalne tradycje i materiały. Pan Andrzej Kret wyplata ręcznie, bez używania jakichkolwiek maszyn, produkty z loomu. W ofercie dostępne są reprodukcje wiatraków z Doliny Baryczy, studni przygospodarskich, ale również koszyczki i patery.
Natomiast Stowarzyszenie „Aktywne Łazy” prowadzi warsztaty z tworzenia rękodzieła. Przedmioty zdobione metodą decoupage, ozdoby czy figurki z masy solnej, kubki i donice ręcznie malowane, anioły z drewna, wianki z roślin żywych i z suszu, ręcznie wyrabiane świece dekoracyjne można zakupić podczas organizowanych w Dolinie Baryczy Jarmarków Produktów Lokalnych.

Imprezy cykliczne

Rajd rowerowy "Śladami Ryszarda Szurkowskiego" to cykliczna impreza. Miłośnicy dwóch kółek spotykają się w Krośnicach dwa razy do roku, w ostatnią sobotę kwietnia i pierwszą września. Największą wartością rajdu jest obecność Ryszarda Szurkowskiego urodzonego 12 stycznia 1946 w Świebodowie, w wiosce położonej 4 km od Krośnic. Jest on jednym z najwybitniejszych w historii polskich kolarzy szosowych. Najbardziej znany jest ze zdominowania przez kilka lat z rzędu Wyścigu Pokoju. Pan Ryszard jest Honorowym Obywatelem Gminy Krośnice.

.

Otwarcie Sezonu Krośnickiej Kolei Wąskotorowej to impreza która rozpoczyna sezon krośnickiej kolejki w pierwszych dniach maja. Wówczas oprócz przejazdów kolejką odbywa się Jarmark Produktów Lokalnych, występują lokalne zespoły i gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Dla dzieci zawsze przygotowana jest specjalna strefa zabaw. Na zakończenie sezonu odbywa się impreza w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy pn. „Kolejką Wokół Stawów”.

Święto Sadów jest kontynuacją obchodów Święta Jabłoni. To czas podsumowania plonów. Wydarzenie odbywa się we wrześniu i co roku ściąga coraz więcej uczestników.

.

De Sas Music Festival w Winnicy De Sas w Czeszycach to impreza przyciągająca nie tylko smakoszów wina, ale także osoby lubiące dobrą muzykę polskich i zagranicznych wokalistów i zespołów. Festival odbywa się od czerwca do końca września.

Więcej informacji na stronie:www.krosnice.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska