Bóle głowy - ich przyczyna i sposób leczenia

  Bóle głowy - ich przyczyna i sposób leczenia

  Artykuł Partnera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bóle głowy - ich przyczyna i sposób leczenia
  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawie 50% dorosłych ogólnej populacji odczuwało ból głowy przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Bóle głowy należące do najpowszechniejszych dolegliwości układu nerwowego dotykają ludzi w każdym wieku i każdej rasy, niezależnie od zarobków i miejsca zamieszkania. Przyczyny bólu głowy i sposoby jego leczenia.
  Bóle głowy - ich przyczyna i sposób leczenia

  Dlaczego boli nas głowa?

  Choć przyczyny bólu głowy, tak jak i sam ból mogą być różne, dolegliwości bólowych doświadczamy z powodu pobudzenia receptorów bólu wysyłających sygnał do mózgu, że coś dzieje się w naszym organizmie. Tkanka pobudzona na skutek bodźców fizycznych, chemicznych lub termicznych zaczyna produkować miejscowo prostaglandyny odpowiedzialne za stany zapalne, ból i gorączkę. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się na skutek zmiany średnicy dużych tętnic mózgowych (ból naczyniowy), niedokrwienia ważnych partii mięśni występujących w obrębie głowy, a także uszkodzenia lub podrażnienia nerwów czaszkowych. Zmiany w obrębie struktur twarzoczaszki, a także zwiększone ciśnienie śródczaszkowe również mogą powodować ból.

  Jakie są przyczyny bólu głowy?

  ból głowy infografika

  Wśród ogólnej populacji połowa do ¾ ludzi w wieku 18-65 lat doświadczyła w ciągu ostatniego roku bólu głowy. 30% z tych osób cierpiało na migrenę, a 1,7-4% wszystkich dorosłych odczuwało ból przez 15 dni lub dłużej. Do najczęstszych przyczyn bólu głowy należy zmęczenie, stres, przebywanie w głośnym miejscu. Dolegliwości mogą pojawić się jednak na skutek chorób o etiologii bakteryjnej i wirusowej. Ból głowy towarzyszy grypie, przeziębieniu i zapaleniu zatok. Może być też spowodowany zwyrodnieniami w odcinku szyjnym, nadciśnieniem tętniczym, nowotworem lub krwiakiem. W zależności od przyczyny występowania bólu wyróżnia się pierwotne lub wtórne bóle głowy. Do pierwszej kategorii, czyli pierwotnych bólów głowy, których przyczynę nie zawsze daje się wyjaśnić, należą migrena, bóle napięciowe i klasterowe. Pierwotne bóle głowy są jednostką chorobową samą w sobie. Bóle wtórne występują wtedy, kiedy jakiś czynnik pobudzi nerwy mózgowe wrażliwe na ból. Głowa może nas boleć m.in. z powodu toksycznego zatrucia, odwodnienia, ataku paniki, stresu, nadużywania leków przeciwbólowych, zatoru w mózgu lub dużej ilości wypitego alkoholu.

  Jakie są rodzaje bólu głowy?

  Do powszechnie występujących bólów zalicza się migrenę, napięciowy ból głowy oraz ból na skutek przyjmowania dużych ilości środków przeciwbólowych. NBG, czyli napięciowy ból głowy (dawniej psychogenny lub stresowy) stanowi 90% wszystkich przypadków pierwotnych bólów głowy. Tępy ból charakteryzowany jako ucisk wokół głowy najczęściej odczuwają osoby w wieku 40-50 lat (80% populacji). Może towarzyszyć mu również bolesność mięśni okołoczaszkowych. NBG może mieć charakter epizodyczny lub chroniczny. Ataki epizodyczne trwają zazwyczaj kilka godzin, ale mogą utrzymywać się też przez kilka dni. Przewlekłe bóle głowy trwają 15 dni lub dłużej przez okres przynajmniej 3 miesięcy. Migrena, czyli pulsujący i przeszywający ból po obu stronach głowy, któremu towarzyszy światłowstręt, nudności, trudności w widzeniu i nadwrażliwość dotyczy szczególnie kobiet w wieku 35-45 lat (stosunek kobiet do mężczyzn cierpiących na migrenę to 2:1). Pierwsze objawy migreny mogą pojawić się już w wieku dojrzewania, a dolegliwości nasilają się przy zmianach hormonalnych. Bóle głowy tzw. odbiciowe, czyli pojawiające się na skutek nadużywania środków przeciwbólowych należą do najpowszechniejszych dolegliwości wtórnych. Każdego dnia ból możemy odczuwać inaczej, a dodatkowo towarzyszy mu ból szyi, wyczerpanie, gorsza jakość snu. Po zażyciu tabletki przeciwbólowej atak mija, jednak powraca z nasileniem, kiedy środek przestaje działać.

  Warto wiedzieć jak powstaje uczucie bólu oraz jaki typ bólu głowy nam dolega:
  Migrenowy oraz napięciowy ból głowy - Aspirin.pl


  Jak poradzić sobie z bólem głowy?

  Kiedy atakuje nas ból głowy, sięgnijmy po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) hamujące produkcję prostaglandyn. Lek przyniesie ulgę w bólu głowy (efekt działania zależny od rodzaju bólu), jednak należy stosować go tylko doraźnie. Przy powtarzających się atakach bólowych i niepokojących jednorazowych epizodach zawsze skonsultujmy się z lekarzem. Może się okazać, że częste bóle głowy świadczą o poważnym schorzeniu, które wymaga dokładnych badań i leczenia. Leki przeciwbólowe powinniśmy przyjmować w trakcie posiłku, bo dzięki temu zmniejszamy podrażnienie przewodu pokarmowego. A co na ból głowy, kiedy jeden lek nie pomoże? Najważniejsza zasada to niemieszanie ze sobą środków medycznych zawierających różne substancje czynne. Nie zwiększymy tym efektu działania przeciwbólowego, a jedynie możemy spotęgować działania niepożądane. Na dolegliwości bólowe pomaga odpoczynek w spokojnym miejscu, ciepła rozluźniająca kąpiel, a także masaż. Spacer na świeżym powietrzu dostarczy większą dawkę tlenu do mózgu, co też może złagodzić lub zlikwidować ból.

  Bóle głowy utrudniają codzienne funkcjonowanie, obniżają jakość życia, a ich dłuższe leczenie powoduje wysokie koszty. Dlatego, kiedy dolegliwości bólowe regularnie nam towarzyszą, skonsultujmy je z lekarzem, żeby ustalić przyczynę bólu.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama