Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Galeria w miejscu dworca PKS – powstaje parter (ZOBACZ Z GÓRY)

Redakcja
Galerię w miejscu dworca widać już coraz wyraźniej. Spojrzeliśmy na nią z góry z budynku dyrekcji kolei. Praca wre nawet w okresie między Świętami a Nowym Rokiem. Dziś na budowie roiło się od pracowników, którzy wykonywali głównie zbrojenia nowych kondygnacji.

W nowej galerii będzie można się zgubić. Od strony budynku kolei przy ul. Joannitów, znajdzie się dworzec PKS zlokalizowany na piętrze -2 nowego gmachu. Budynek będzie mieścił 200 sklepów, 20 sal kinowych w tym IMAX (czyli kino z wielkim ekranem) i restauracje, a dworzec w podziemiach będzie tylko jedną z jego wielu funkcji. By się dostać na perony, trzeba będzie wejść do galerii, podobnie jak w przypadku Poznańskiego "chlebaka", czyli Poznań City Center. We Wrocławiu przejście między dworcami PKS i PKP będzie jednak dużo wygodniejsze niż w Poznaniu (nie trzeba będzie kluczyć po całej galerii, a droga będzie w miarę prosta).

Widać już wjazdy na podziemne parkingi, a także zarysy klatek schodowych. Najbardziej zaawansowane prace trwają po stronie ul. Borowskiej. Tam robotnicy ustawiają już żelbetowe ściany parteru, a w pozostałej części budowy pracują nad kondygnacją -1. Obecnie na budowie ustawionych jest 10 wielkich dźwigów budowlanych. Żurawie transportują głównie elementy zbrojeniowe. Pracują niemal bez przerwy.

Widać zarysy wejść do galerii Wroclavia. Główne z nich znajdzie się na rogu ul. Borowskiej i Suchej, przy dębie Podróżniku. Stary dąb, mający ponad 100 lat, zostanie zachowany. Pozostałe wejścia będą się znajdować dookoła galerii, m.in. na rogu Borowskiej i Dyrekcyjnej, a także od strony ul. Suchej naprzeciw wejścia bocznego dworca PKP.

Kondygnacje, na których znajdą się sklepy i kino, dopiero zaczną powstawać. Aranżowanie wnętrz to ostatnia faza budowy. Część sklepów będzie miała osobne wejścia od ulicy, m.in. od strony Suchej. Podczas prac wykończeniowych fasada galerii zostanie wykonana z materiałów kompozytowych, z jakich robi się poszycia samolotów i jachtów, będzie iluminowana.

Budynek zaprojektowała pracownia IMB Asymetria Architects. Unibail-Rodamco to z kolei operator galerii, deweloper i inwestor. Prace mają się zakończyć jesienią 2017 roku.

Kładka nad ul. Dyrekcyjną służy robotnikom stawiającym nową galerię

Nad ul. Dyrekcyjną powstała kładka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska