Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Galeria w miejscu dworca PKS – powstaje parter (ZOBACZ Z GÓRY)

Redakcja
Galerię w miejscu dworca widać już coraz wyraźniej. Spojrzeliśmy na nią z góry z budynku dyrekcji kolei. Praca wre nawet w okresie między Świętami a Nowym Rokiem. Dziś na budowie roiło się od pracowników, którzy wykonywali głównie zbrojenia nowych kondygnacji.

W nowej galerii będzie można się zgubić. Od strony budynku kolei przy ul. Joannitów, znajdzie się dworzec PKS zlokalizowany na piętrze -2 nowego gmachu. Budynek będzie mieścił 200 sklepów, 20 sal kinowych w tym IMAX (czyli kino z wielkim ekranem) i restauracje, a dworzec w podziemiach będzie tylko jedną z jego wielu funkcji. By się dostać na perony, trzeba będzie wejść do galerii, podobnie jak w przypadku Poznańskiego "chlebaka", czyli Poznań City Center. We Wrocławiu przejście między dworcami PKS i PKP będzie jednak dużo wygodniejsze niż w Poznaniu (nie trzeba będzie kluczyć po całej galerii, a droga będzie w miarę prosta).

Widać już wjazdy na podziemne parkingi, a także zarysy klatek schodowych. Najbardziej zaawansowane prace trwają po stronie ul. Borowskiej. Tam robotnicy ustawiają już żelbetowe ściany parteru, a w pozostałej części budowy pracują nad kondygnacją -1. Obecnie na budowie ustawionych jest 10 wielkich dźwigów budowlanych. Żurawie transportują głównie elementy zbrojeniowe. Pracują niemal bez przerwy.

Widać zarysy wejść do galerii Wroclavia. Główne z nich znajdzie się na rogu ul. Borowskiej i Suchej, przy dębie Podróżniku. Stary dąb, mający ponad 100 lat, zostanie zachowany. Pozostałe wejścia będą się znajdować dookoła galerii, m.in. na rogu Borowskiej i Dyrekcyjnej, a także od strony ul. Suchej naprzeciw wejścia bocznego dworca PKP.

Kondygnacje, na których znajdą się sklepy i kino, dopiero zaczną powstawać. Aranżowanie wnętrz to ostatnia faza budowy. Część sklepów będzie miała osobne wejścia od ulicy, m.in. od strony Suchej. Podczas prac wykończeniowych fasada galerii zostanie wykonana z materiałów kompozytowych, z jakich robi się poszycia samolotów i jachtów, będzie iluminowana.

Budynek zaprojektowała pracownia IMB Asymetria Architects. Unibail-Rodamco to z kolei operator galerii, deweloper i inwestor. Prace mają się zakończyć jesienią 2017 roku.

Kładka nad ul. Dyrekcyjną służy robotnikom stawiającym nową galerię

Nad ul. Dyrekcyjną powstała kładka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska