Wrocław: Niezwykłe odkrycie w parafii przy Krakowskiej....

  Wrocław: Niezwykłe odkrycie w parafii przy Krakowskiej. Dokonał go ksiądz

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przedwojenne, drogocenne ornaty, archiwum gazet z lat 30. ubiegłego wieku, stare zdjęcia oraz projekty architektoniczne świątyni - to wszystko znalazł ks. Maciej Mroczek, wikary w parafii św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Krakowskiej we Wrocławiu. Duchowny odnalazł archiwum i zdjęcia przypadkiem. - Porządkowałem księgi w kancelarii - opowiada. - Moją uwagę przykuły stare teczki z niemieckimi napisami.
  Ksiądz Maciej Mroczek prezentuje drogocenne ornaty

  Ksiądz Maciej Mroczek prezentuje drogocenne ornaty ©fot. Tomasz Hołod

  Okazało się, że w środku są prawdziwe skarby. Projekty kościoła, gazety z artykułami o świątyni czy starymi zdjęciami. Ale nie tylko. W teczkach były również odręczne zapiski ostatniego niemieckiego proboszcza kościoła, ks. Waltera Lassmana. To o tyle ciekawe, że niedawno ukazały się drukiem jego zapiski, poświęcone wydarzeniom z ostatnich miesięcy pobytu we Wrocławiu. Niewykluczone, że materiały odnalezione przez ks. Mroczkę nie były dotąd znane, mogą dotyczyć okresu sprzed oblężenia Breslau.

  Najwięcej dokumentów pochodzi z lat 30., są to np. prośby o zezwolenie na procesję. Ksiądz Lassman często podpisywał je hasłem "oddany Niemcom".

  Archiwum wymaga konserwacji, choć dokumenty są w dość dobrym stanie. Na pewno powinni zainteresować się nim historycy, bo może rzucić nowe światło na dzieje parafii w tak burzliwym okresie, jak panowanie nazistów. Do innego odkrycia doszło w kościelnych piwnicach. Tam natrafiono na worek, w którym było 15 starych ornatów, typu skrzypcowego (po rozłożeniu szata przypomina kształtem instrument).

  Ornaty są bardzo bogato zdobione. Jako że pochodzą z czasów przed Soborem Watykańskim II (1962-65), gdy kapłan odprawiał mszę przodem do ołtarza i zarazem tyłem do wiernych, mają bardziej ozdobioną tę drugą część. Na kilku ornatach zachowały się metki z adresem krawców, którzy je wykonali. - Takie ornaty są dość rzadko spotykane - mówi ks. Maciej Mroczek. - Po soborze wielu księży po prostu paliło stare szaty. Albo chowano w nich zmarłych duchownych - opowiada wikary.

  Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika obchodzi akurat 80-lecie. Budynek powstał w 1933 roku. Ksiądz Lassman w swoich wspomnieniach opisuje, że w czasie wojny świątynia została uszkodzona, obok niej było kilka lejów po bombach. Po zakończeniu wojny niemiecki kapłan odbudował świątynię z parafianami, którzy nie opuścili miasta.

  W najbliższy weekend w kościele św. Józefa Rzemieślnika zorganizowana zostanie wystawa poświęcona 80-leciu świątyni, na której zostaną zaprezentowane skarby znalezione przez wrocławskiego duchownego. Wystawę będzie można zobaczyć za darmo.
  Ponadto na sobotę zaplanowano parafialny piknik rodzinny, a w niedzielę uroczystą mszę.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oby tak dalej!

   grzegorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   ciekawe co kryja inne piwnice w naszym pięknym mieście,gratulacje dla Księdza za chęć ocalenia naszej wspolnej historii

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Baaaardzo pracowici księża.

   PP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 21

   Od wojny nie mieli czasu przeglądnąć zawartości piwnic . Hejże na rower jak Franciszek.....po figurę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto nie ma garażu nie zrozumie :-)

   moko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Widocznie mieli wazniejsze sprawy na glowie niz latanie po piwnicach z latarka i

   UPC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   szperanie za skarbami. Tak boli pomysleć?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama