Jak naciągnąłem wrocławian na 33 zł. Dlaczego ulegamy...

  Jak naciągnąłem wrocławian na 33 zł. Dlaczego ulegamy żebrakom? [FILMY]

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jak naciągnąłem wrocławian na 33 zł. Dlaczego ulegamy żebrakom? [FILMY]
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Janusz Wójtowicz

  Dokładnie 33 zł - tyle w dwie godziny udało mi się wyciągnąć od wrocławian. Nie wysilałem się - myłem szyby aut stojących na czerwonym świetle na skrzyżowaniu, żebrałem w przejściu podziemnym, wskazywałem wolne miejsce na ulicznym parkingu w centrum. Wyłudzenie pieniędzy okazało się dziecinnie proste!
  Prawdziwa żyła złota to mycie szyb - w pół godziny zarobiłem 20 zł. Uczciwie trzeba dodać, że pomaga tupet, no i odrobina odwagi, bo sytuacje są gorące.

  Kierowca audi przyspiesza, o mało mnie nie rozjeżdża. Inny na mój widok szybko zmienia pas ruchu. Drzwi mercedesa otwiera zdenerwowany mężczyzna. "Mówiłem wyraźnie, że nie chcę twojego mycia! Tylko zamażesz mi szybę" - krzyczy. Przez chwilę obawiam się, że rzuci się z pięściami. Za moment inny denerwuje się, że zarysuję mu auto.

  - Czy prosiłem pana o umycie szyby? Nie? To dziękuję serdecznie - denerwuje się jeden z kierowców. Ten wykazał się osobistą kulturą. Większość wrocławian reaguje agresywnie, widząc mnie z płynem do mycia szyb i gąbką.


  Dzień pracy zaczynam naskrzyżowaniu Powstańców Śląskich i Szczęśliwej, ale tu aut jest niewiele. Mija pół godziny i przenoszę się w jedno z ulubionych miejsc myjących szyby - przy Hallera i Powstańców Śląskich.  To strzał w dziesiątkę. W długim sznurze aut zawsze znajdzie się ktoś, kto obdaruje mnie drobniakami. Nie zwracam uwagi na sygnały kierowców proszących, bym dał im spokój. Taka postawa jest skuteczna - mój portfel puchnie. Wiele osób na mój widok wyciąga drobne.

  Nie zniechęcam się i wiele osób daje mi pieniądze dla świętego spokoju. Kierowca opla najpierw pokazuje rękami, że nie chce mycia szyb, ale gdy kończę, podaje mi 2 zł. Pani z fiata od razu uchyla szybę: "Proszę nie myć, już panu płacę". Wręcza mi 5 zł.  Są też bardziej wymagający kierowcy. Mężczyzna z audi pokrzykuje: "Co tak niedokładnie?! Cała szyba ma być umyta". Od niego wpada mi zaledwie 50 groszy.

  Sympatyczny jest kierowca z daewoo. "Co pan robi na co dzień? Niedługo zima, będzie panu ciężko" - martwi się. Dostaję kolejne 2 zł.

  - Chce pan złotóweczkę? Trzeba było tak od razu, po co pan się męczył - słyszę od jednego z kierowców.

  Faktycznie, im mniejszy wysiłek, tym lepszy efekt. Potem, siedząc na schodach w przejściu pod ul. Świdnicką, zarabiam 6 zł. Nie muszę nawet zachęcać przechodniów do datków.  - Zbiera pan na bilet do domu? A dokąd pan jedzie i ile pan potrzebuje?- dopytuje mnie młoda dziewczyna. - Aż 30 zł? No, no, może do wieczora się panu uda.

  Ktoś inny krzyczy, że dziś komunikacją miejską jeździ się za darmo, więc pieniądze są mi niepotrzebne.

  Próbuję też swoich sił na pl. Solnym, wskazując nadjeżdżającym wolne miejsca parkingowe. Ale to niełatwy kawałek chleba. - Wystawi mi pan fakturę? Nie? No to nie mam pieniędzy - komentuje złośliwie kierowca dostawczego auta.

  Z moich obliczeń wynika, że najwięcej zarabiają ci, którzy myją szyby samochodów na skrzyżowaniach. Przez tydzień, pracując osiem godzin dziennie, mogą zarobić ok. 1600 zł.

  Dlaczego dajemy pieniądze żebrzącym, ulegamy naciągaczom? - Zazwyczaj nie mamy ochoty analizować, czy historia osoby proszącej o datek jest prawdziwa, czy nie. Prościej jest dać 2 zł. Jeśli odmówimy, często zostają w nas wyrzuty sumienia.

  Osoby wyłudzające pieniądze potrafią je w nas wzbudzić. Często pomagamy więc po to, by nie wpaść w rozterki moralne, dla świętego spokoju - tłumaczy dr Tomasz Frąckowiak z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Ludzie pracujący z bezdomnymi przekonują, że pomagając w ten sposób wyrzucamy pieniądze w błoto.
  - Gdy ktoś prosi mnie o datek, zapraszam go do naszej siedziby i mówię, że tam czeka na niego posiłek i nocleg. Proszę mi wierzyć, nikt taki się u nas nie pojawił - opowiada Grażyna Drobik z wrocławskiego stowarzyszenia "Pierwszy Krok". - Nasza organizacja pomaga szukać zajęcia osobom bezdomnym. Pracodawcy często przyjmują ich na okres próbny. Ale ten, kto żebrze, nie szuka u nas pomocy. On te pieniądze wyda na alkohol.

  Policjanci powtarzają, że płacąc myjącym szyby przyzwyczajamy ich do łatwego zarobku. Dlatego wciąż wracają na wrocławskie skrzyżowania. Podobnie jest z żebrzącymi.

  - Warto wyrobić w sobie postawę, że niezależnie od tego, kto prosi i w jakim akurat jesteśmy nastroju, po prostu nie dajemy pieniędzy - dodaje dr Tomasz Frąckowiak.

  Czytaj także

   Komentarze (62)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   MMM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pan Józefiak jest przystojnym, młodym mężczyzną, dlatego dostał aż tyle. Śmierdzącym wódką bezdomnym ludzie nie dają pieniędzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ludzie nie dawajcie stowarzyszeniom i fundacjom

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Tam większość pieniędzy pochłaniają koszta własne. Koszt lokalu , ogrzewania , pensji , samochodu... Dla biednych zostaje niewiele.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   straż miejska buhaha

   zastępca prezesa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

   Straż miejska nic nie zrobi bo nie dostali wezwania. A jak dostaną to pojadą ale zanim dojadą to wszyscy zwieją i potem tak się będą Panowie z SM tłumaczyć. Straż Miejska jest do likwidacji bo jest...rozwiń całość

   Straż miejska nic nie zrobi bo nie dostali wezwania. A jak dostaną to pojadą ale zanim dojadą to wszyscy zwieją i potem tak się będą Panowie z SM tłumaczyć. Straż Miejska jest do likwidacji bo jest zakładnikiem emerytek i maszynką do wyciągania kasy za pierdoły.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poalczke biedny bo glupi glupi bo iedny

   th (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   tylko farjer palci na ulicy cwnaikoM!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zapamietalem twojego ryja prowokatorze

   mnie w nic nie wrobisz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   jw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja się nie poddaję :)

   Darth Artorius (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   Mnie jeszcze nikt nie umył szyb w aucie. Większość myjących jest z reguły mniej chamska niż reporter i po wyraźnym sygnale,że nie chcemy mycia, ustępuje. Tylko raz musiałem w stosunku do młodego...rozwiń całość

   Mnie jeszcze nikt nie umył szyb w aucie. Większość myjących jest z reguły mniej chamska niż reporter i po wyraźnym sygnale,że nie chcemy mycia, ustępuje. Tylko raz musiałem w stosunku do młodego człowieka słów ogólnie uznanych za obraźliwe.

   Natomiast Ci,którzy dają sobie umyć szyby, bez własnej zgody i potrzeby, są delikatnie mówiąc naiwni (nie użyję tu mocniejszych określeń). Ale to ich problem. Natomiast nasz kochana Straż Miejska ma pole do popisu - może zajęłaby się tym problemem,zamiast ścigać tylko źle parkujących ? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ekhm

   Bralczyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   Ciebie jeszcze nikt nie umył szyb w aucie? Chyba tobie?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EKHM

   katya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na początku zdania nie używa się "mi", tylko "mnie"
   Jak się nie znamy, to się nie wypowiadamy :>

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   diagnoza

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   Poddawanie się kierowców i przechodniów presji żebraków/pomywaczy wynika ze świadomości tych pierwszych, że są bezbronni wobec takich sk.rwysyńskich naciągaczy: normalni obywatele tego kraju już...rozwiń całość

   Poddawanie się kierowców i przechodniów presji żebraków/pomywaczy wynika ze świadomości tych pierwszych, że są bezbronni wobec takich sk.rwysyńskich naciągaczy: normalni obywatele tego kraju już wiedzą, że POlicja im nie pomoże, a wręcz przeciwnie: jeżeli ww. naciągacz zastosuje fizyczną presję (w postaci zachodzenia drogi, położenia się na masce samochodu, marszu tuż obok itp.), a napastowany własnoręcznie będzie próbował wyegzekwować swoją odmowę jałmużny, wtedy nagle pojawi się z 10-ciu policjantów i ze trzech prokuratorów - bo taki porządny obywatel to niezła okazja dla podbicia statystyk: nie śmierdzi, HIV'em nie zarazi, ma kasę, wiadomo gdzie mieszka, nie będzie uciekał, można go wezwać na przesłuchanie z 1000 razy a on zawsze przyjdzie...
   Porządni ludzie już o tym wszystkim wiedzą i wolą stracić te 2 czy 5 zł, niż stawać przed POlskim wymiarem niesprawiedliwości jako faszysta przekraczający granicy obrony koniecznej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dajemy bo nie chcemy kłopotów

   zastępca prezesa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 4

   Najlepszy mozliwy sposób to żebranie pod marketem. I to najlepiej od razu zanim ktos pójdzie na zakupy. Dlaczego ? Ano jak nie dasz to przecież Ci moga auto porysować, powietrze spuścić. A tak...rozwiń całość

   Najlepszy mozliwy sposób to żebranie pod marketem. I to najlepiej od razu zanim ktos pójdzie na zakupy. Dlaczego ? Ano jak nie dasz to przecież Ci moga auto porysować, powietrze spuścić. A tak autko jest przypilnowane i zakupy spokojne. Szkoda, że dyrekcje centrów handlowych nic z tym nie robią ale z drugiej strony kim mają robić jak zazwyczaj ochroniarzami w tych centrach są ludzie którzy do niczego nie nadaja. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myślę że większość redaktorów Gazety Wrocławskiej mogłąby zająć się podobną robotą

   Wujek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 26

   Byłby z tego większy pożytek niż z tych wypocin które można tutaj przeczytać.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akurat ciekawy art

   s (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   szkoda,ze tak malo filmikow... moznaby z tego ciekawy film zrobic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do ryzego

   bogdn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 19

   ja żebrakom nie ulegam!! chcą szmalu, odsyłam ich do ryżego czyli tuska!! ten ma pełne kabzy, w brukseli dostał miliardy €uro!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama