Menu Region

Wrocław: Kliniki przy Curie-Skłodowskiej mają...

Wrocław: Kliniki przy Curie-Skłodowskiej mają supernowoczesny rezonans (ZDJĘCIA)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

WSK

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Za 5 mln zł Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 przy ul. Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu kupił nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego. Maszyna będzie pomagać pacjentom od 10 października.
1/3

Gamma kamera

(© SPSK1)

Nowy aparat do rezonansu magnetycznego jest właśnie instalowany w Zakładzie Radiologii Ogólnej i Pediatrycznej SPSK przy ul. Curie-Skłodowskiej 68. Pacjenci będą mogli z niego korzystać od 10 października, bo sprzęt musi zostać jeszcze skalibrowany. – W naszym szpitalu jest to jedyny rezonans, który został zainstalowany na miejscu starego. To najnowocześniejsze urządzenie w najwyższej klasie – mówi Sebastian Lorenc, rzecznik SPSK.


Większa rozdzielczość rezonansu da znacznie dokładniejszy obraz, dzięki temu lekarz może dostrzec więcej szczegółów. To nowoczesne narzędzie diagnostyczne, którego możliwości pozwolą na znacznie wcześniejsze wykrywanie bardzo drobnych zmian np. nowotoworowych, naczyniowych czy neurologicznych. Oznacza to podjęcie leczenia na wcześniejszym etapie rozwoju choroby czyli większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.

– Co więcej urządzenie nie jest klaustrofobiczną, długą rurą do której wjeżdża pacjent. Element diagnostyczny to wąski magnes, osoby odczuwające dyskomfort związany z przebywaniem w bardzo małych pomieszczeniach będą więc chętnie badać się u nas. Dodatkowo czas badania został skrócony w porównaniu do starszych urządzeń. Będzie też możliwość leczenia w znieczuleniu – szczególnie ważna dla dzieci. Do tej pory tylko przy ul. Borowskiej w USK była możliwość diagnozowania dzieci, bo z reguły wymagają one znieczulenia. Teraz i my mamy takie rozwiązanie, na dodatek dokładniejsze i szybsze, więc MR jest szczególnie przydatny nawet dla najmłodszych pacjentów – dodaje Sebastian Lorenc.

To nie jedyna duża maszyna diagnostyczna, którą ostatnio kupił SPSK. W marcu zaczęła działać kupiona za ok. 2,5 mln zł gamma kamera, czyli podobny z wyglądu do aparatu do rezonansu sprzęt do badań scyntygraficznych, m.in. kości, tarczycy i nerek. Pozwala na nowoczesne obrazowanie: pokazuje rozmieszczenie substancji wstrzykniętej pacjentowi np. do kości i na ogólny obraz podobny do tego z tomografu komputerowego. W gamma kamerę BrightView XCT została wyposażona Pracownia Medycyny Nuklearnej przy Wybrzeżu Ludwika Pasteura 4.

– Dzięki gamma kamerze można bardzo dokładnie zlokalizować zmianę czy przerzut przy wykonywaniu scyntygrafii kości u pacjentów np. z rozpoznaniem raka prostaty lub raka piersi. Pracownia również wykonuje badania diagnostyczne innych narządów np. nerek przy ocenie funkcji nerek, diagnostykę tarczycy, przytarczyc przy poszukiwaniu i lokalizacji gruczolaka przytarczyc, diagnostykę przy obrzękach limfatycznych kończyn górnych i dolnych, oznaczenie węzłów wartowniczych – informuje Sebastian Lorenc.

Na scyntygrafię, refundowaną przez NFZ, można się rejestrować od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 13 pod numerami tel. tel. 784 25 67, 327 09 59. Czas oczekiwania na zabieg to ok. 2 tygodnie.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.