Wrocław: Kliniki przy Curie-Skłodowskiej mają...

Wrocław: Kliniki przy Curie-Skłodowskiej mają supernowoczesny rezonans (ZDJĘCIA)

WSK

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Wrocław: Kliniki przy Curie-Skłodowskiej mają supernowoczesny rezonans (ZDJĘCIA)
1/3
przejdź do galerii

Gamma kamera ©SPSK1

Za 5 mln zł Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 przy ul. Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu kupił nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego. Maszyna będzie pomagać pacjentom od 10 października.
Nowy aparat do rezonansu magnetycznego jest właśnie instalowany w Zakładzie Radiologii Ogólnej i Pediatrycznej SPSK przy ul. Curie-Skłodowskiej 68. Pacjenci będą mogli z niego korzystać od 10 października, bo sprzęt musi zostać jeszcze skalibrowany. – W naszym szpitalu jest to jedyny rezonans, który został zainstalowany na miejscu starego. To najnowocześniejsze urządzenie w najwyższej klasie – mówi Sebastian Lorenc, rzecznik SPSK.


Większa rozdzielczość rezonansu da znacznie dokładniejszy obraz, dzięki temu lekarz może dostrzec więcej szczegółów. To nowoczesne narzędzie diagnostyczne, którego możliwości pozwolą na znacznie wcześniejsze wykrywanie bardzo drobnych zmian np. nowotoworowych, naczyniowych czy neurologicznych. Oznacza to podjęcie leczenia na wcześniejszym etapie rozwoju choroby czyli większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.

– Co więcej urządzenie nie jest klaustrofobiczną, długą rurą do której wjeżdża pacjent. Element diagnostyczny to wąski magnes, osoby odczuwające dyskomfort związany z przebywaniem w bardzo małych pomieszczeniach będą więc chętnie badać się u nas. Dodatkowo czas badania został skrócony w porównaniu do starszych urządzeń. Będzie też możliwość leczenia w znieczuleniu – szczególnie ważna dla dzieci. Do tej pory tylko przy ul. Borowskiej w USK była możliwość diagnozowania dzieci, bo z reguły wymagają one znieczulenia. Teraz i my mamy takie rozwiązanie, na dodatek dokładniejsze i szybsze, więc MR jest szczególnie przydatny nawet dla najmłodszych pacjentów – dodaje Sebastian Lorenc.

To nie jedyna duża maszyna diagnostyczna, którą ostatnio kupił SPSK. W marcu zaczęła działać kupiona za ok. 2,5 mln zł gamma kamera, czyli podobny z wyglądu do aparatu do rezonansu sprzęt do badań scyntygraficznych, m.in. kości, tarczycy i nerek. Pozwala na nowoczesne obrazowanie: pokazuje rozmieszczenie substancji wstrzykniętej pacjentowi np. do kości i na ogólny obraz podobny do tego z tomografu komputerowego. W gamma kamerę BrightView XCT została wyposażona Pracownia Medycyny Nuklearnej przy Wybrzeżu Ludwika Pasteura 4.

– Dzięki gamma kamerze można bardzo dokładnie zlokalizować zmianę czy przerzut przy wykonywaniu scyntygrafii kości u pacjentów np. z rozpoznaniem raka prostaty lub raka piersi. Pracownia również wykonuje badania diagnostyczne innych narządów np. nerek przy ocenie funkcji nerek, diagnostykę tarczycy, przytarczyc przy poszukiwaniu i lokalizacji gruczolaka przytarczyc, diagnostykę przy obrzękach limfatycznych kończyn górnych i dolnych, oznaczenie węzłów wartowniczych – informuje Sebastian Lorenc.

Na scyntygrafię, refundowaną przez NFZ, można się rejestrować od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 13 pod numerami tel. tel. 784 25 67, 327 09 59. Czas oczekiwania na zabieg to ok. 2 tygodnie.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pytanie

Kasia (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Czy ktoś z Was robił rezonans swojemu dziecku w tym szpitalu, na tym sprzęcie? Pytam o badanie w narkozie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

RM nie jest klaustrofobiczną, długą rurą....

A (gość)

Zgłoś naruszenie treści

rezonans znajdujący się na klinikach, jest typowym zamkniętym, klaustrofobicznym rezonansem - niestety. W artykule są jest błąd, którego nikt nie sprostował.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zdjecie no.1

W. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Leczyłbym.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ciekawi mnie termin RM

pospis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

Jak w opisie. co z tego skoro na nfz najbliższy temin na RM to połowa stycznia;
nie rozumiem tej ich polityki

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i co z tego jak robia dwa badania gora

chory (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

bo czynne do 15 ktos niech tym sie zainteresuje


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Panie Chory roszczeniowy populisto

Jonasz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

właściciel może robić co chce, możne robić jedno albo 100 badan, jego wola i jego kalkulacje. Może tak mu się opłaca albo tylko na tyle go stać.Poza tym może sam pan się tym problemem zajmie a nie...rozwiń całość

właściciel może robić co chce, możne robić jedno albo 100 badan, jego wola i jego kalkulacje. Może tak mu się opłaca albo tylko na tyle go stać.Poza tym może sam pan się tym problemem zajmie a nie zawraca innym głowe. Najlepiej rzucić sugestie, oskarżenia i dyskredytować. Bo może tu bliżej z domku albo gdzie indziej kolejki na pół roku. Drogi Panie populisto roszczeniowy nie wszystko się Panu należy a zdrowie też ma swoją cenę.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

taaa

chory (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

tylko kliniki narzekaja ze upadna ze maja zyski przynosic. pytam szpital zyski oni maja leczyc panie picnesmenue

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i co z tego jak robia dwa badania gora

chory (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

bo czynne do 15 ktos niech tym sie zainteresuje

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo