UOKiK krytykuje wrocławskich windykatorów

  UOKiK krytykuje wrocławskich windykatorów

  AMW

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadził postępowanie w sprawie wrocławskiej firmy Ultimo, zajmującej się windykacją długów. Uznano, że stosowane przez nich praktyki naruszały zbiorowe interesy konsumentów.
  UOKiK o całej sprawie został zawiadomiony w czerwcu przez jednego z dłużników, który przesłał do urzędu całą swoją korespondencję z windykatorami. Firma Ultimo w listach pisała, że na jej zlecenie firma detektywistyczna Haraś i Adamczyk będzie przeprowadzała w pracy wywiady środowiskowe. Detektywi mieli też wypytywać sąsiadów. Takie działanie tłumaczono koniecznością zebrania jak największej ilości informacji na temat majątku, zarówno nieruchomości, jak i innych wartościowych rzeczy, które miały posiadać osoby zalegające ze zwrotem pożyczonych pieniędzy. Detektywi mieli za zadanie robienie również zdjęć, by w ten sposób udokumentować majątek.

  - Według urzędu celem takich działań mogło być wywieranie niedozwolonej presji na dłużniku, zastraszanie i wprowadzanie go w błąd - mówi Paweł Borecki z biura prasowego urzędu. - Windykator nie ma prawa do uzyskiwania informacji od pracodawcy i sąsiadów, więc głównym celem wysyłanych informacji było wywołanie u dłużnika obawy przed pogorszeniem jego opinii w miejscu pracy i zamieszkania. Zdaniem prezes UOKiK uznała, że zakwestionowane działania spółki naruszały zbiorowe interesy konsumentów.

  Ultimo zobowiązało się do zaprzestania takich działań. W związku z tym UOKiK nie nałożył na firmę żadnych kar finansowych.
  Nie jest to pierwsza sprawa tych windykatorów przed urzędem. W 2007 roku straszyli dłużników spotkaniem z ich Grupą Windykacyjną Terenową, która miała odbierać dług bezpośrednio w miejscu zamieszkania osoby, która nie zapłaciła swoich należności. Z kolei w 2008 roku została ona ukarana za informowanie konsumentów m.in. o nieprawdziwych, znacznie zawyżonych kosztach procesu sądowego i kosztach egzekucyjnych.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie tylko ta firma

   poczytaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Poczytaj jak inna Wrocławska firma nęka klientów http://www.odszkodowania.info.pl/?p=2000

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pożyczyłeś? - oddaj!

   eloelo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   O tuż to. Skoro się pożyczyło pieniądze to podwiń ogon i w ząbkach oddaj pieniądze. Dla mnie nie oddawanie to złodziejstwo i za to powinno się ścigać.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   buhha

   no chyba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   ściągać chyba gacie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kk

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   zapomnieli napisac ze firma okupuje dlugi ktore juz dawno poszly w przedawnienie a oni nagabuja ludzi bo licza ze ktos nie zna prawa i pobiegnie do nich

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komornikstop

   ela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Komornikstop i wszystko jasne. Ultimo trzęsie tynkiem jak słyszy tą nazwę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   elo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   dłużnik to nasza polska święta krowa. Biedaczyny boja się wszystkiego, nic zrobić nie można bo zaraz narusza to ich prawa... szkoda ze zapomnieli o swoim jedynym obowiązku jakim jest oddanie...rozwiń całość

   dłużnik to nasza polska święta krowa. Biedaczyny boja się wszystkiego, nic zrobić nie można bo zaraz narusza to ich prawa... szkoda ze zapomnieli o swoim jedynym obowiązku jakim jest oddanie pieniędzy tym od których się pożyczało...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama