Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy atakują jesienią [OBJAWY, LECZENIE]

Bogumiła Nehrebecka, Agnieszka Grzelak
fot. sxc.hu
Wrzody jeszcze do niedawna zwane były chorobą biznesmenów. Jednakże teraz choroba wrzodowa coraz powszechniejsza, nawet u młodych ludzi, gdyż nasze czasy sprawiają, że pośpiech, nerwowość i niewłaściwe żywienie są stałym elementem życia coraz większej grupy ludzi. Co powoduje wrzody? Jakie są objawy wrzodów? Jak wygląda leczenie?

Wrzody - główny winowajca
Z badań wynika, że w 75 procent przypadków wrzody żołądka i w 95 procent przypadków wrzody dwunastnicy spowodowane są przez bakterie Helico-bacter pylori.
Są one wykrywane także u zdrowych osób. Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie, a nieleczona infekcja może trwać przez całe życie. W leczeniu infekcji Helicobacter pylori stosuje się antybiotyki oraz leki hamujące wydzielanie żołądkowe i osłaniające błonę śluzową.

Czynniki, które sprzyjają zakażeniu Helicobacter pylori:
– nieprzestrzeganie warunków sanitarnych,
– picie nieprzygotowanej wody,
– spożywanie niemytych warzyw i owoców.
Do powstawania choroby wrzodowej przyczynia się:
– długotrwałe napięcie nerwowe,
– palenie papierosów,
– nadużywanie alkoholu,
– błędy dietetyczne i nieregularne posiłki.

Wprawdzie za powstawanie choroby wrzodowej „odpowiedzialne” są bakterie Helico-bacter pylori, ale żeby mogły one zacząć swoje „rządy” w żołądku i dwunastnicy, muszą mieć do tego odpowiednio przygotowane środowisko. Nasz żołądek najbardziej osłabia długotrwały stres. Powoduje on zaburzenia jego pracy oraz wytwarzania kwasów żołądkowych, których jednym z zadań jest dezynfekcja pożywienia.

Czy mam wrzody? Jak bolą wrzody?
Wrzody dwunastnicy objawiają się najczęściej piekącymi bólami. Często występuje zgaga, odbijanie, nudności, biegunki na przemian z zaparciami. Bóle pojawiają się 2-3 godziny po posiłku; są to tzw. bóle głodowe i ustępują po zjedzeniu czegoś lekkostrawnego – to częste podjadanie czegokolwiek jest przyczyną nadwagi i otyłości u wrzodowców.
Z kolei wrzody żołądka to bóle odczuwalne są tuż po posiłku (zwykle po 30 minutach). Osoby chore unikają jedzenia, ponieważ lepiej czują się, gdy są głodne. Są to zwykle ludzie szczupli, wręcz wychudzeni.

Mam wrzody. Idę do lekarza
Symptomami, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, są m.in.:
- pobolewanie żołądka,
- zgaga,
- refluks (podchodzenie i cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku),
- pobolewanie żołądka po wypiciu soku owocowego lub zjedzeniu owoców (głównie surowych).

W uzasadnionych przypadkach lekarz zleca gastroskopią, która polega na wprowadzeniu do żołądka wziernika, obejrzeniu jego ścianek, ewentualnie pobraniu wycinka do badania na obecność bakterii. Badanie takie określa, czy na ścianie żołądka wystąpiły już wrzody (późna faza choroby), czy też są to dopiero nadżerki, lekki stan zapalny lub podrażnienie błony śluzowej żołądka. Pamiętajmy o tym ,że owrzodzenie ściany żołądka jest niebezpieczne, a nieraz wręcz zagraża życiu, gdyż pęknięcie wrzodu może spowodować krwawienie lub przebicie ściany żołądka.

Wrzody - leczenie
Leczenie choroby wrzodowej jest zależne od jej fazy. Polega na eliminacji bakterii Helicobacter pylori (jeśli ta występuje), zmianie diety lub stosowanych suplementów i leków, a także zmianie trybu czy podejścia do życia na mniej obarczone codziennym stresem.

Pamiętaj
Częstym czynnikiem sprzyjającym wrzodom jest używanie pokarmów, leków lub suplementów diety, które zmieniają pH żołądka. Nadal powszechnie w użyciu jest domowa terapia wrzodów z użyciem sody oczyszczonej, która nie dość że zmienia pH żołądka z kwaśnego na zasadowe, to jeszcze podwpływem kwasów powoduje wydzielanie dużych ilości soli, co z czasem może powodować nadciśnienie.
Bardzo często stosowane są też obecnie tanie suplementy diety odkwaszające organizm, używane głównie przez sportowców i kulturystów.
– Większość z nich oparta jest na substancjach zasadowych, które działają już w żołądku i jelitach (np. wodorowęglan sodu). Powodują one zmianę pH żołądka i jelit na zasadowe, co sprzyja rozwojowi bakterii gnilnych i grzybów. Żołądek musi wówczas wytwarzać o wiele więcej kwasów niż zwykle – mówi Radosław Araszkiewicz z Dr. Jacob’s Poland. – Dlatego osoby stosujące suplementy na odkwaszanie powinny szukać tych opartych na cytrynianach (np. pH balans lub pH balans plus). Cytryniany minerałów w posta-ci naturalnych, organicznych związków zapewnią wielokrotnie wyższą wchłanialność jonów minerałów aniżeli nieorganiczne formy, jak np. węglany, siarczany czy fosforany, które rozpadają się w kwasach żołądkowych.

Ważne jest też to, by posiłki podawać często, ale w małych porcjach; odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 2 godziny. Dzięki temu sok żołądkowy miesza się z dostarczanym pożywieniem, zmniejsza czynność wydzielniczą żołądka i sprzyja gojeniu się wrzodów. Posiłki nie mogą być zbyt gorące. Osłaniająco działa siemię lniane, kisiele, a według medycyny ludowej również sok z kiszonej kapusty i woda z gotowanych ziemniaków.

Wrzody - dieta

Pokarmy silnie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego – najlepiej wyeliminować je z diety całkowicie:
– stężone, słone i pikantne rosoły, buliony mięsnei rybne, tłuste sosyz zasmażkami;
– kwaśne napoje, wody mineralne gazowane, stężone soki warzywne i owocowe, piwo, wino;
– mięso i ryby konserwowane, marynowane, wędzone;
– potrawy smażone i pieczone w tłuszczu;
– sól i ostre przyprawy;
– mocna kawa, herbata, napoje alkoholowe.

Pokarmy łagodnie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego:
– słabo stężone rosoły;
– mięso i warzywa gotowane;
– owoce gotowane w kompotach i galaretkach;
– chleb pszenny (czerstwy), twaróg, śmietana, jaja;
– słaba herbata, kawa, kakao.

Pokarmy hamujące wydzielanie soku żołądkowego:
– tłuszcze roślinne i zwierzęce w ograniczonej ilości;
– potrawy słodkie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy atakują jesienią [OBJAWY, LECZENIE] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska