Ważne
  Przemoc w prowadzonym przez siostry ośrodku dla...

  Przemoc w prowadzonym przez siostry ośrodku dla niepełnosprawnych dzieci? Sprawdzi to prokuratura

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przemoc w prowadzonym przez siostry ośrodku dla niepełnosprawnych dzieci? Sprawdzi to prokuratura
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Malwina Gadawa

  Czy w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Niepublicznym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaszkotlu pod Wrocławiem pochodziło do przemocy wobec dzieci? Tak twierdzą informatorzy telewizji Polsat. Uważają, że personel stosował "specjalne" metody na podopiecznych. Wiązał im ręce lub kazał stać godzinami w kącie. Dyrektor odpiera zarzuty, a rodzice bronią placówki. Sprawą zajęła się już prokuratura.
  Informatorzy telewizji Polsat twierdzą, że podopieczni Niepublicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaszkotlu pod Wrocławiem (gmina Kąty Wrocławskie) nie są dobrze traktowani, choć z racji tego, że są chorzy, wymagają specjalnego zachowania. Twierdzą oni, że owszem, opiekunowie zajęli się nimi "specjalnie", ale w całkiem inny sposób. Dzieci z zespołem Downa miały mieć bandażowane ręce, często także miały klęczeć bez powodu lub stać przez kilka godzin w kącie. Na dowód tych stwierdzeń informatorzy przedstawili zdjęcia dzieci z zabandażowanymi rękami.

  Dyrektor placówki Halina Frodyma uważa, że tezy stwierdzane przez anonimowe osoby są oszczerstwem. - To manipulacja. Takie rzeczy nigdy u nas nie miały miejsca. Dzieci nie były nigdy bite i maltretowane - mówi Frodyma. Na pytanie czy wie, którzy pracownicy mogliby tak twierdzić, odpowiada, że ma swoje typy, ale nie chce mówić o nich głośno. Daje do zrozumienia za to, że może to być chęć zemsty lub po prostu zawiść ludzka.

  Sprawą zajęła się już policja i prokuratura. Małgorzata Klaus, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu mówi, że śledczy badają sprawę. W ośrodku pojawili się także policjanci z Kątów Wrocławskich, którzy przesłuchiwali opiekunów.

  Janina Jakubowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu informuje, że kuratorium w najbliższych dniach przeprowadzi w ośrodku kontrolę.

  Stanisław Kusak, sołtys Jaszkotla po doniesieniach o tym, co ma się rzekomo dziać w ośrodku jest w szoku. - Żadne złe informacje do nas nie dochodziły. Czasami widzieliśmy podopiecznych, którzy mieszkają w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w niedzielę na mszy kościele, jednak nic nie wzbudzało naszych podejrzeń - mówi Stanisław Kusak. Sołtys dodaje, że sprawę trzeba na pewno wyjaśnić.

  Takiego samego zdania jest Antoni Kopeć, burmistrz Kątów Wrocławskich, to właśnie na jego terenie od 1992 roku funkcjonuje placówka, w której uczy się 31 osób. Obecnie jest w trakcie rozbudowy. - Choć nie finansujemy działalności, ani jej nie nadzorujemy, bo nie mamy takich uprawnień, to jeżeli zarzuty potwierdziłyby się to byłoby to karygodne.

  Bogusława Komarnicka, która kiedyś pracowała zakładzie prowadzonym przez siostry zakonne nie przypomina sobie, żeby coś niepokojącego działo się z podopiecznymi, choć zaznacza, że nie miała nigdy do czynienia ze starszymi grupami, więc nie wie jak sytuacja tam wyglądała. - Takie dzieci już i tak są skrzywdzone przez los. Nie rozumiem, dlaczego ktoś chciałby je skrzywdzić podwójnie - zastanawia się Bogusława Komarnicka.

  Jadwiga Sozańska z pobliskiego Gądowa ma siedemnastoletniego syna, który uczy się i mieszka w tygodniu ośrodku w Jaszkotlu. Do domu jeździ na weekend. Nie sądzi, żeby opiekunowie robili mu coś złego. - Od razu wiedziałabym, bo dziecko powiedziałoby mi. Uważam, że nauczyciele zwracają szczególną uwagę na podopiecznych. Jak był przeziębiony od razu do mnie zadzwonili. Jedyna dziwna rzecz to sytuacja, kiedy dzieci klęczały na poduszkach. Sama to widziałam, kiedy się zapytałam dlaczego, to pani mi powiedziała, że były niegrzeczne i to jest kara - mówi Jadwiga Sozańska.

  Informatorzy twierdzą, że maltretowane miały być głównie dzieci, do których nie przyjeżdżają rodzice i są pozostawione same sobie.

  Halina Frodyma odpiera zarzuty mówiąc, że nie sądzi, aby ktoś w jej placówce musiał klęczeć za karę. - Być może był to jeżyk, czyli metoda stosowana przez znaną chociażby z telewizji Dorotę Zawadzką. Jeżeli dzieci są niegrzeczne, to muszą usiąść na poduszce i spędzić tam jakiś czas, żeby się wyciszyć - mówi dyrektorka.

  Niestety, nie udało nam się dowiedzieć, jak ocenia całą sytuację siostra przełożona Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej w Jaszkotlu, która prowadzi ZOL, przy którym działa ośrodek szkolno-wychowawczy, ponieważ dziś nie była osiągalna.

  Czytaj także

   Komentarze (160)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Artystki

   Józef (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dalej jątrzą te same - " damy "

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obłęd

   rodzic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jak taka osoba zostaje dyrektorem w nowej placówce???????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obłęd

   rodzic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jak taka osoba zostaje dyrektorem w nowej placówce???????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   umożyła

   kk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   no właśnie-umorzyła. nie oczyściła z zarzutów, uniewinniła tylko umorzyła. z braku dowodów. bo zeznania dzieci upośledzonych to żaden dowód. a "normalni" dorośli nabrali wody w usta chociaż nikt im...rozwiń całość

   no właśnie-umorzyła. nie oczyściła z zarzutów, uniewinniła tylko umorzyła. z braku dowodów. bo zeznania dzieci upośledzonych to żaden dowód. a "normalni" dorośli nabrali wody w usta chociaż nikt im ich nie zakleił.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROKURATORA UMORZYŁA DOCHODZENIE.

   WG (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Sprawa kolejny raz okazała się wielkim oszczerstwem i potwarzą.
   W dniu 30.06.2014 prokuratura Rejonowa w Środzie Śląskiej, umorzyła dochodzenie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowy dyrektor

   ne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Długo nie trzeba było czekać. Odwołana pani została dyrektorem w nowej szkole w Wysokiej pod Wrocławiem. Będzie stosować kary?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowy drektor

   eHHH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   MAM NADZIEJĘ, ŻE TAK, BO NIE KTÓRYM DZIECIAKOM TO SIĘ PRZYDA...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przemoc wobec osob niepelnosprawnych jasltko ..

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pani dyrektor osrodka opiekunczo wychowawczego brubuje sie wybielac ze nie dochodzi tam do przemocy w tym os rodku opiekunczo - wychowawczym , klamstwo jeszcze raz klamstwo panij dyrektor sama...rozwiń całość

   pani dyrektor osrodka opiekunczo wychowawczego brubuje sie wybielac ze nie dochodzi tam do przemocy w tym os rodku opiekunczo - wychowawczym , klamstwo jeszcze raz klamstwo panij dyrektor sama stosowala tortury wobec wychowankow tego osrodka opiekunczego . pani dyrektor jest zlodziejka finasowa okradla fudacie osob niepelnosprawnych we wroclawiu mlodych lludzi na wozkach jnwalickich we wroclawiu i zdefraldowala ich kota finasowe na kturych byly piniadze na wyjazd na olipiade sportowa mieli brac rozgryfkach pilkarskich , pani dyrektor jest podejzewana o inne falszerstwa finasowe innych fudacji na dolnym slasku we wroclawiu i jeleniej gorze i karpaczu i slasku calym jest o to podejzewana o okradanie roznych fudacji osob niepelnosprawnych z piniedzy te fudacje na rzecz osob niepelnosprawnych jest podejzewana przez ludzi i rodzicow mlodzierzy niepelnosprawnych ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ośrodek

   kanto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Odpowiednich ośrodków nie brakuje - revita.org.pl/wolne-miejsca# Po co kierowali tam kogoś bliskiego, skoro od dawna mówiło się tam o problemach?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZARZUTY PROKURATORSKIE

   NX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A JEDNAK PROKURATURA PRZEDSTAWIŁA ZARZUTY. ZOBACZYMY JAK SIĘ ZAKOŃCZY SPRAWA SĄDOWA. CZY KTOŚ JESZCZE WIERZY W NIEWINNOŚĆ PANI DYREKTOR F. ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaszkotle

   spostrzegawczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   historia napisana grubymi nicmi w celu zemsty - slynna polska zawisc

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo