Wrocław: Skanska jedną budowę kończy, drugą zaczyna...

  Wrocław: Skanska jedną budowę kończy, drugą zaczyna (ZDJĘCIA)

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Inwestycje firmy Skanska we Wrocławiu
  1/8
  przejdź do galerii

  Inwestycje firmy Skanska we Wrocławiu ©fot. Paweł Relikowski

  Wiosną przyszłego roku oddany do użytku zostanie nowy biurowiec, którego inwestorem jest szwedzka firma Skanska. Budynek przy ul. Szczytnickiej jest już na ukończeniu. A w przyszłym tygodniu Szwedzi rozpoczną budowę kolejnego biurowca na placu Dominikańskim.
  Teraz w biurowcu przy ulicy Szczytnickiej, który został nazwany Green Day, trwają prace przy montażu elewacji, na ostatniej kondygnacji budynku. Budynek z zewnątrz będzie gotowy w październiku.

  Trwają też prace na dachu, gdzie instaluje się m.in. wentylację i elektrykę. W środku budowlańcy stawiają ścianki działowy i kładą wykładziny. - Budynek zostanie oddany do użytku na początku wiosny przyszłego roku - zapowiada Aleksandra Markiewicz ze Skanski. - Cały biurowiec jest już wynajęty przez prywatną firmę - dodaje.

  Tymczasem na drugiej budowie szwedzkiego dewelopera, zasadnicze prace ruszą w przyszłym tygodniu. Wtedy też robotnicy zaczną budować fundamenty. Dotąd trwały tam prace ziemne. Skanska przygotowuje również do renowacji zabytkowy pałac Oppersdorfów, przy ul. Wierzbowej.

  W pałacu, tak jak i w nowym budynku który powstanie na działce, również będą biura. Ale w budynku powstanie też ogólnodostępna restauracja. Inwestycja ma zakończyć się za kilkanaście miesięcy.

  Działka na placu Dominikańskim, przez około 10 lat była rozgrzebana. Po wyburzeniu stojącej w tym miejscu drukarni, wykopano dziurę i planowano postawić pokaźny apartamentowiec, z częścią biurową i handlową. Działka była w posiadaniu irlandzkiego dewelopera, który jednak z budową nie ruszył.

  Później działka trafiła do Skanski. Dzięki budowie z krajobrazu Wrocławia zniknie kolejna odstraszająca dziura.
  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Green gay?

   Uważny czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   A cóż to - Polactwo zapomina swjego języka?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytania?

   fremmed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Skanska to firma szwedzka. Powadzi większość budów w RP. Czy pracują tam Szwedzi? Czy Polacy mogą pracować tylko pod zagranicznym nadzorem? Czy pieniądze wypracowane przez polskich robotników muszą...rozwiń całość

   Skanska to firma szwedzka. Powadzi większość budów w RP. Czy pracują tam Szwedzi? Czy Polacy mogą pracować tylko pod zagranicznym nadzorem? Czy pieniądze wypracowane przez polskich robotników muszą być transferowane za granice? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są TAK, to należy oddać państwo pod zagraniczny zarząd. Merkel, Solberg, Cameron i inni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...widac wrocław buduje parę firm... jak na kapitalizm... to pachnie socjalizmem...

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   ...taki mały powrót do przeszłosci...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   '-

   mieszkanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

   lepiej niech dokończy przebudowę Zwycięskiej!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ;-)

   anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   i przebudowę psiego pola...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

   Ciii... Taki biurowiec powstał szybciej niż nasze małe rondo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odmiana

   wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 8

   Proszę o zwrócenie uwagi na fakt, że nazwa własna "Skanska" nie odmienia się - stąd nie można powiedzieć "działka trafiła do Skanski" tylko działka trafiła do firmy Skanska. Prawda, że brzmi dużo...rozwiń całość

   Proszę o zwrócenie uwagi na fakt, że nazwa własna "Skanska" nie odmienia się - stąd nie można powiedzieć "działka trafiła do Skanski" tylko działka trafiła do firmy Skanska. Prawda, że brzmi dużo lepiej?
   Z pozdrowieniamizwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jednak się odmienia.

   TW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Skanska;12603.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski good

   Antypis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niestety poziom polskiego wśród dziennikarzy jest taki sam jak poziom naszych piłkarzy. Jedni nie potrafią pisać drudzy kopać piłki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odmiana

   Humćwok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Nazwa "Skanska" odmienia się :)
   Cytując portal "Poradnia Językowa PWN":

   "Mam pytanie odnośnie odmiany nazwy firmy Skanska. Czy poprawne jest zdanie: „Jadę na budowę Skanskiej”?, czy nazwa powinna...rozwiń całość

   Nazwa "Skanska" odmienia się :)
   Cytując portal "Poradnia Językowa PWN":

   "Mam pytanie odnośnie odmiany nazwy firmy Skanska. Czy poprawne jest zdanie: „Jadę na budowę Skanskiej”?, czy nazwa powinna pozostać nieodmieniona: „Jadę na budowę Skanska”? Czy istnieją przypadki, gdy obie formy są poprawne? A także jak można to traktować w mowie potocznej?
   Nazwę można odmieniać bez problemu, należy więc to robić. Pytanie tylko, jak odmieniać. Zwyczaju w mowie potocznej nie znam, ale w ciemno mogę powiedzieć, że nazwa ta jest w codziennym użyciu odmieniana.
   Skanska, jako nazwa firmy, jest rzeczownikiem, ale pochodzi od przymiotnika skånska, który był częścią pierwotnej nazwy firmy Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet. Powstał on od nazwy geograficznej znanej nam w formie Skania, od której mamy prawie identyczny ze szwedzkim przymiotnik skański. Ta nieoczekiwana zbieżność formy i znaczenia skłania do odmiany przymiotnikowej: DCMs. Skanskiej, BN. Skanską.
   Mamy jednak bardzo ciekawą analogię do nazwy Polska pochodzącej od przymiotnika polski. A to z kolei podpowiada odmianę rzeczownikową: D. Skanski, CMs. Skansce, B. Skanskę, N. Skanską.
   Wnioski stąd takie, że w przypadku nazwy tej firmy możemy zaakceptować oba wzorce odmiany, skoro żaden do tej pory się nie ustalił. Trzeba pamiętać, żeby w danym tekście używać form tylko jednego typu. Może jednak być problem z wyborem, podpowiadam więc odmianę według wzorca rzeczownikowego.
   — Jan Grzenia"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie twierdze, ze nie ma Pani racji

   student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   a posiada Pani jakieś mądrzejsze argumenty niż 'lepiej brzmi'? To samo się tyczy np. polskich nazwisk, gdzie trzeba wiedzieć czy się odmienia czy nie, a nie wg zasady 'ładniej brzmi'. Wiele odmian...rozwiń całość

   a posiada Pani jakieś mądrzejsze argumenty niż 'lepiej brzmi'? To samo się tyczy np. polskich nazwisk, gdzie trzeba wiedzieć czy się odmienia czy nie, a nie wg zasady 'ładniej brzmi'. Wiele odmian w języku polskim ma swoje zasady ale właśnie czy nazwiska czy nazwy własne nie posiadają ściśle określonych reguł i chociaż, że może nie brzmieć zbyt dobrze to może to być poprawna forma. Dlatego również nie twierdzę, że Pani nie ma racji, ale to nie działa 'na czuja'.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   Artykuł sponsorowany


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przez kogo ?

   : (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   Chyba sponsora sponsoringu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama