Ważne
  Sprzedawcy znaleźli sposób na złodziei. Wywieszają ich...

  Sprzedawcy znaleźli sposób na złodziei. Wywieszają ich zdjęcia w sklepach

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wywieszone w sklepie fotografie złodziei skutecznie odstraszają kolejnych przestępców
  1/2
  przejdź do galerii

  Wywieszone w sklepie fotografie złodziei skutecznie odstraszają kolejnych przestępców ©Paweł Relikowski

  Wrocławscy sprzedawcy mają dość plagi drobnych kradzieży. Nietypowym, ale skutecznym narzędziem walki ze złodziejami jest... wywieszenie ich zdjęć. To metoda żywcem przeniesiona z kultowego filmu Stanisława Barei "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?". Tam kierownik sklepu fotografował krnąbrnych klientów. Wrocławscy sklepikarze zdjęciami chcą odstraszyć złodziei.
  Przy ladzie w sklepie "Krasnal" przy ul. Dubois na Nadodrzu właściciel wywiesił kilka ujęć ze sklepowego monitoringu. Pokazani na zdjęciach ludzie są dobrze znani obsłudze lokalu. - Regularnie nas odwiedzali. Ich łupem padało wszystko: od alkoholu po słodycze. Wystarczy, że na chwilę się odwróciłam, a znikało wszystko, co zostawiłam na wierzchu - opowiada pracująca w sklepie pani Zofia.

  Ale odkąd wywieszono ich zdjęcia, złodzieje przestali tam zaglądać. - To chłopaki mieszkający niedaleko. Rozpoznali ich sąsiedzi, zaczęli im zwracać uwagę. Zrobiło im się zwyczajnie wstyd - opowiada sprzedawczyni.

  - Dwukrotnie powiadamiałem policję o kradzieżach. Bez skutku, sprawy umarzano. Zdjęcia to jedyny skuteczny sposób walki ze złodziejami - zapewnia Wojciech Halbtuch, właściciel sklepu.

  Tego samego sposobu próbują pracownicy sklepu spożywczym przy ul. Henryka Brodatego. Tu galeria niechcianych klientów jest na razie niewielka: przedstawia jedną osobę zabierającą towar z lady. Ale pracownicy chcą, by wystawa złodziei rosła.

  - Prawie codziennie do sklepu wchodzą zakapturzeni, młodzi ludzie. Często ubierają się tak, że nie widać im twarzy. Biorą, co wpadnie im w ręce. Ukradli nawet cebulę - opowiada sprzedawczyni Justyna Kurowska.

  Złodzieje często wiedzą, że jeśli ukradną towar o wartości mniejszej niż 250 zł, niewiele im grozi, bo nie popełniają przestępstwa, a jedynie wykroczenie (w parlamencie trwają prace, by podnieść tę granicę do 400 zł.) Według sklepikarzy, pokazanie fotografii jest więc dla złodziei sygnałem, że mimo wszystko nie są bezkarni.

  Zdjęcia z napisem "Uwaga, złodzieje" widniały przy wejściu do sklepu "Gladiator" przy ul. Krupniczej. Właściciel twierdzi, że na ujęciach z monitoringu widać mężczyzn, którzy wynieśli towar ze sklepowych wieszaków. Nie udało się ich jednak zatrzymać.

  - Kilka dni temu wszedł tutaj dzielnicowy i poprosił, byśmy usunęli fotografie. Powiedział, że jeśli tego nie zrobimy, ci mężczyźni mogą nas pozwać za naruszenie dóbr osobistych. Sąd mógłby przyznać im rację i musielibyśmy wypłacić wysokie odszkodowanie. W jakim kraju żyjemy, że prawo faworyzuje złodzieja? - denerwuje się Marzena Zarzycka, właścicielka.

  Dodaje, że przed wywieszeniem zdjęć w sklepie często dochodziło do drobnych kradzieży. Dzięki fotografiom problem udało się rozwiązać. Teraz kradzieże mogą jednak powrócić.

  Mecenas Andrzej Mękal przyznaje, że ten sposób walki ze złodziejami może przysporzyć kłopotów właścicielom sklepów. - Jeśli na zdjęciu pokazujemy osobę skazaną prawomocnym wyrokiem, złapaną na gorącym uczynku - to moim zdaniem nie ma mowy o naruszeniu dóbr. Nie pomawiamy nikogo, bo przecież ta osoba naprawdę jest złodziejem. Ale jeśli nie została skazana, może nas podać do sądu - tłumaczy wrocławski adwokat. - Ciężko powiedzieć, o jak duże odszkodowanie może walczyć. Zależy to od tego, na jakie straty naraziło ją wywieszenie zdjęć w sklepie.

  Film z kradzieży

  Nie tylko wrocławscy sklepikarze posiłkują się zdjęciami z monitoringu. Podobnego rozwiązania spróbował właściciel skateshopu w Świdnicy. W sierpniu tego roku, nocą do sklepu włamało się dwóch mężczyzn. Wynieśli towar wart ok. 2000 zł. Kradzież zarejestrowała sklepowa kamera. Filmik, na którym dobrze widać złodziei, umieszczono w internecie. Po dwóch dniach właściciel odebrał kilkanaście e-maili i telefonów od internautówi. - Ludzie się bardzo zaangażowali. Dzięki ich pomocy, podałem policji dane złodziei, a nawet ich miejsce zamieszkania - opowiada właściciel sklepu Tomasz Gadziński. Przestępców złapano.

  Czytaj także

   Komentarze (35)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 6

   Niech podają do sądu...przy okazji policja będzie ich miała na widelcu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Ann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 6

   Jestem za wywieszaniem zdjęć złodziejaszków, nie ma na nich innej metody, w średniowieczu za takie coś się łapki obcinało. Ale tak jak powiedziała Pani z artykułu - szkoda że prawo faworyzuje...rozwiń całość

   Jestem za wywieszaniem zdjęć złodziejaszków, nie ma na nich innej metody, w średniowieczu za takie coś się łapki obcinało. Ale tak jak powiedziała Pani z artykułu - szkoda że prawo faworyzuje złodziei (naruszenie praw za pokazanie wizerunku)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złodzieje

   Róża (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 6

   Uważam, że to dobry sposób na odstraszanie złodziei, który działa od wieków, choćby Nasz pręgierz do tego służył. Znając życie to i tak osoby uwiecznione na zdjęciach to skazani prawomocnymi...rozwiń całość

   Uważam, że to dobry sposób na odstraszanie złodziei, który działa od wieków, choćby Nasz pręgierz do tego służył. Znając życie to i tak osoby uwiecznione na zdjęciach to skazani prawomocnymi wyrokami złodzieje, więc niczyjego dobra się nie narusza i oby więcej takich zdjęć dla przestrogi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Porzadki a`la RP III

   fremmed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 4

   cytat:"- Kilka dni temu wszedł tutaj dzielnicowy i poprosił, byśmy usunęli fotografie. Powiedział, że jeśli tego nie zrobimy, ci mężczyźni mogą nas pozwać za naruszenie dóbr osobistych."
   Ten...rozwiń całość

   cytat:"- Kilka dni temu wszedł tutaj dzielnicowy i poprosił, byśmy usunęli fotografie. Powiedział, że jeśli tego nie zrobimy, ci mężczyźni mogą nas pozwać za naruszenie dóbr osobistych."
   Ten pasuss jest super.
   To RP dzisiaj!
   Brakuje zeby zabral wlasciciela na komisariat i dobrze spalowal.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Władza

   omcy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 6

   Ludzie próbują się sami ratować przed złodziejami. Co na to nasze opiekuńcze, socjalne państwo? Sejm próbuje podnieść kwotę, która daje możliwość bezkarnego okradania, a policja biega od sklepu do...rozwiń całość

   Ludzie próbują się sami ratować przed złodziejami. Co na to nasze opiekuńcze, socjalne państwo? Sejm próbuje podnieść kwotę, która daje możliwość bezkarnego okradania, a policja biega od sklepu do sklepu i straszy właścicieli, że złodzieje ich pozwą. Naprawdę coraz bardziej skłaniam się ku zdaniu, że wnet ludzie będą chcieli ręcznie wytłumaczyć władzy kto tu rządzi. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę się dokształcić

   Student prawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 4

   Panie Mecenasie proszę się dokształcić albo nie popierać złodziejstwa.Sprzedawca który wywiesza takie zdjęcia z jednej strony łamie prawo ale w momencie jak osoba ze zdjęcia pozwałaby takiego...rozwiń całość

   Panie Mecenasie proszę się dokształcić albo nie popierać złodziejstwa.Sprzedawca który wywiesza takie zdjęcia z jednej strony łamie prawo ale w momencie jak osoba ze zdjęcia pozwałaby takiego właściciela sklepu automatycznie przyzna się iż to ona widnieje na zdjęciu przyzna się do kradzieży.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten mecenas

   Gal Anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   to gwiazda programu "Sędzia Anna Maria Wesołowska". Musi pogwiazdorzyć :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czytaj ze zrosumieniem

   Mariusz - nie studiuję prawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   W większości przypadków przyzna się do wykroczenia. A sprzedawca popełnia już przestępstwo.
   A to przestępstwo nie jest ścigane z urzędu tylko na zgłoszenie poszkodowanego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie jest przestępstwo.

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Zwykła sprawa cywilna.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   cr7 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

   Pan Mecenas zapewne został zacytowany w części tylko, forumowicz "Student prawa" ma rację. Zbyt wiele kłopotu dla "osoby ze zdjęcia" stanowiłby pozew o naruszenie dóbr osobistych (choć nie można...rozwiń całość

   Pan Mecenas zapewne został zacytowany w części tylko, forumowicz "Student prawa" ma rację. Zbyt wiele kłopotu dla "osoby ze zdjęcia" stanowiłby pozew o naruszenie dóbr osobistych (choć nie można przesądzić, że jest złodziejem, bo sąd zdjęcie czy nagranie potraktuje jako jeden z dowodów, a wyrok wydaje się na podstawie całego materiało dowodowego).
   A co do słów Dzielnicowych, im nawet dzieci, które myją szyby na skrzyżowaniach uciekają i śmieją się z nich, więc co do ich interpretacji wyjętych z kontekstu przepisów prawa... zachowałbym umiar.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 37

   nigdy nie zrozumiem jak to mozliwe ze 5% spoleczenstwa (ateiści) potrafią narobić takiego syfu!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   __

   muff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 11

   What? Że niby złodzieje to koniecznie ateiści? Teoria godna nagrody ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To był przecież sarkazm

   AdamWro-Klo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 8

   Chodziło o to, że przecież Polak to katolik tj. 10 przykazań itd więc na pewno nie kradnie, zatem muszą być to ateiści (ew. żydzi bądź masoni)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak

   mówił Kargul: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   "Takiś kapowaty że tylko Cię w telewizji pokzywać"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo!

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 4

   w czasach postkomunistycznego "Misia" wstyd dalej działa a logika nakazuje wywieszanie zdjęć - pozywający automatycznie staje się złodziejem. jeśli policja tego nie rozumie, to jak widać kawały o...rozwiń całość

   w czasach postkomunistycznego "Misia" wstyd dalej działa a logika nakazuje wywieszanie zdjęć - pozywający automatycznie staje się złodziejem. jeśli policja tego nie rozumie, to jak widać kawały o niej są odzwierciedleniem jej pracy.

   Nie dajmy się władzy, która chroni tych na "górze" a tylko przy okazji tych na "dole". Dość umarzania spraw z powodu lenistwa i braku zaangażowania w prewencję.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jak właściciel połamie złodziejowi ręce to też będzie wykroczenie?

   Zosia ze spożywczaka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 3

   I ogoli menelowi łeb do skóry.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Zosia ze spożywczaka

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Pani Zosiu, właściciel połamie złodziejowi ręce to pozbawi go możliwości "zarobkowania" i będzie go miał na utrzymaniu. Co do ogolenia łba się nie wypowiadam.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo