Dolny Śląsk: Raport z muzealnych skarbców

  Dolny Śląsk: Raport z muzealnych skarbców

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolny Śląsk: Raport z muzealnych skarbców

  ©Polskapresse

  Od 5 października do 29 grudnia we wrocławskim Muzeum Narodowym znów będzie można oglądać koronę, zaponę, zawieszki i inne elementy Skarbu Średzkiego. Jakie inne cenne eksponaty ukrywają w swoich magazynach dolnośląskie muzea? Sprawdziliśmy. Oto, czego się dowiedzieliśmy
  Dolny Śląsk: Raport z muzealnych skarbców

  ©Polskapresse

  Korona, jak co roku, przyjedzie do Wrocławia ze Środy Śląskiej, gdzie pokazywana jest na wystawie stałej. Pokryta drogimi kamieniami korona pochodzi z XV wieku i jest prawdziwym skarbem. Skarb Średzki został odnaleziony w 1988 roku na... podmiejskim wysypisku śmieci w Środzie Śląskiej. Skarb został potem odrestaurowany i jest teraz z powodzeniem eksponowany.

  Nie wszystkie cenne dzieła mają jednak tyle szczęścia.
  Sprawdziliśmy, jaki jest stan zbiorów dolnośląskich muzeów i ile cennych dzieł dzieł znajduje się na ich strychach i w magazynach. Powód? Nie ma na pokazywanie ich w muzealnych przestrzeniach miejsca.

  Wrocławskie Muzeum Narodowe ze swoimi oddziałami: Muzeum Etnograficznym i Panoramą Racławicką ma 200 tys. dzieł sztuki (to głównie zbiory Muzeum Narodowego). Na wystawach stałych prezentowanych jest tylko 10 proc. Jednak, jak twierdzi Anna Kowalów, rzeczniczka placówki, nie ma w tym niczego dziwnego.

  - To jeden z najlepszych wyników, jeśli chodzi o muzea sztuki w Europie. Przeciętny wynik w Europie to 5 proc. Mówimy tu o dużych muzeach z długą historią, bogatych w zabytki - opowiada Kowalów i dodaje: - Wystawy nie mogą być przeładowane. Staramy się pokazać jak najwięcej, dlatego cały czas pozyskujemy nowe przestrzenie wystawiennicze (poddasze, Pawilon Czterech Kopuł).

  Kowalów mówi, że pewne dzieła nie mogą być pokazywane zbyt długo ze względów konserwatorskich - dlatego wyjątkowe zbiory fotografii i grafiki eksponują tylko na wystawach czasowych. Inne ciekawe zbiory w ich magazynach to szkło antyczne z VI-I w. p.n.e (z terenów państwa rzymskiego) - szkło antyczne również nie może być pokazywane na stałe.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  coś nowego

  julka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

  Do tej pory ukoronowaniem tego muzeum była słynna swojego czasu seksafera na portierni oraz wieczne kierownictwo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo