Świeradów-Zdrój bez kolei gondolowej? Pracownicy już z...

  Świeradów-Zdrój bez kolei gondolowej? Pracownicy już z wypowiedzeniami

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Świeradów-Zdrój bez kolei gondolowej? Pracownicy już z wypowiedzeniami
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Rafał Święcki

  Kolej Gondolowa w Świeradowie-Zdroju ma zostać zamknięta po 30 września. Tak zapowiadają przedstawiciele spółki Ski Sun. Pracownicy kolei już otrzymali wypowiedzenia.
  Ta niespodziewana decyzja, to według prezesa Artura Chwista, efekt braku wsparcia i porozumienia z gminami: Świeradów-Zdrój i Mirsk, na terenie których znajduje się ośrodek narciarski. Przedstawiciele spółki należącej do Sobiesława Zasady w sierpniu przesłali do gmin dokument, w którym zażądali spełnienia trzech warunków. W przeciwnym wypadku zagrozili zamknięciem kolei, która jest obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych w Świeradowie-Zdroju.

  Czego domagają się biznesmeni? Wprowadzenia przez gminy zwolnień z podatków od nieruchomości za wyciągi i trasy narciarskie. Żądają także, by samorządy wykupiły od spółki sieć wodociągową, której budowa pochłonęła ponad 5 mln zł. Chcą też, rozwiązania umowy dzierżawy terenów w Świeradowie-Zdroju, na których spółka miała zbudować hotel z aquaparkiem. Obiekt miał być gotowy latem 2010 roku. Budowa do dziś się nie rozpoczęła. Gmina Świeradów nalicza w tej chwili kary umowne. Ich wysokość już wynosi 350 tys. zł. Przedstawiciele spółki Sobiesława Zasady uznają je za "biznesowy nietakt" i podkreślają wielomilionowe inwestycje w mieście (budowa kolei kosztowała ponad 100 mln zł).

  Żądania płynące z Kolei Gondolowej mają poprawić jej trudną sytuację finansową. Inne podmioty z grupy kapitałowej Sobiesława Zasady muszą ją wspierać, by kolej spłacała bankowy kredyt, zaciągnięty na jej budowę. Jednak sytuacja spółki Ski Sun na pewno nie jest tragiczna. Płaci ona na bieżąco wszystkie zobowiązania i do końca sierpnia wygenerowała 1,6 mln zł zysku.

  Prezes Artur Chwist poinformował, że decyzja o zamknięciu Kolei Gondolowej zapadła w związku z brakiem reakcji ze strony gmin na wystąpienie. Władze Świeradowa i Mirska odpierają zarzuty przedsiębiorców. W obu gminach mówią, że robią wiele, by pomóc Kolei Gondolowej. Co? Gminy Mirsk i Świaradów na własny koszt przygotowują raport środowiskowy, konieczny do budowy dwóch nowych nartostrad. Wydadzą na to ponad 66 tys. zł. Za grunty pod trasą zjazdową spółka już teraz płaci o połowę niższy podatek, ponieważ gminy zgodziły się, że korzysta z nich tylko zimą.

  Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa żądania spółki traktuje, jak bardzo mocną posuniętą formę negocjacji. - Pismo ma formę ultimatum. Samorząd wyjdzie naprzeciw tym postulatom, ale trzeba dać nam szansę. Trzeba rozmawiać, ale nie w takiej formie – uważa.

  Świeradów jest gotowy odkupić sieć wodociągową, po wycenie rzeczoznawców. Burmistrz nie może jednak odstąpić od umowy dzierżawy terenów i kary za niezbudowanie hotelu i aquaparku. Mirsk zwolnień podatkowych dla spółki na razie nie przewiduje. Rocznie kolej płaci ok. 400 tys zł.

  Choć samorządowcy uważają, że do zamknięcia kolei nie dojdzie, Świeradów przygotowuje plan awaryjny, na ten wypadek. Gmina jest gotowa uruchomić zimą bezpłatny transport do Szklarskiej Poręby i Harrachova.

  Czytaj także

   Komentarze (53)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chetnie przejmę

   1970 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niech zabierze zabawki ! Wybuduję wam nowy kompleks narciarski!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biała flaga i wypad

   1302 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Obiecałeś cwaniaczku gruszki na wierzbie , a teraz chcesz się wymigać ! Jak Ci nie pasuje wypad z baru ! Oddaj kolej gminie i już .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przekręty

   zażenowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Poczytajcie sobie lepiej o przekrętach Zasady dotyczących Autosanu czy Jelcza.
   Akuratnie w białych rękawiczkach wykończył i rozkradł Autosan.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idioctwo!

   turystka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To jakas pomyłka - glowna atrakcje zamyka! Idiota! Niech sie kloca i koty dra, ale bez szkody turystów! Mialam cala rodzina wybrac sie do Swieradowa na Swieta i raczej musimy zrezygnowac!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aquapark jest! co z kasą za kanalizację?!?!

   Genek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   przecież w hotelu Malachit jest aqapark! Za co niby inwestor ma płacić kary??!
   Poza tym to obopólna korzyść dla dwóch stron - gmina pomaga inwestorowi - korzystają turyści, gmina, a inwestor robi...rozwiń całość

   przecież w hotelu Malachit jest aqapark! Za co niby inwestor ma płacić kary??!
   Poza tym to obopólna korzyść dla dwóch stron - gmina pomaga inwestorowi - korzystają turyści, gmina, a inwestor robi pieniądze. biznes się kręci i wszyscy zadowoleni!!

   kolejna kwestia to kanalizacja, którą Ski%Sun zbudowało za 5milionów dla dwóch gmin! I teraz gminy nie chce zapłacić za to!? przecież to żarty.
   ewidentnie nie liczą się z prywatną osobą, która chce robić dobrze i przy okazji zarobić!!!

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żal

   mati (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 14

   gondola zaczęła ciągnąć kasę ze wszystkich stron od zeszłego sezonu zimowego... bilety drogie, że hej, wypozyczyc sprzet, dyszka za parking, może jeszcze bym coś zjadł i popił a na koniec jeszcze...rozwiń całość

   gondola zaczęła ciągnąć kasę ze wszystkich stron od zeszłego sezonu zimowego... bilety drogie, że hej, wypozyczyc sprzet, dyszka za parking, może jeszcze bym coś zjadł i popił a na koniec jeszcze pójdę się odlać i za to wszystko zapłacę... na 1 osobę ponad 100 zł wychodzi, a co ma powiedzieć 4 osobowa rodzina jak przyjedzie na ferie na narty, za jednodniowy pobyt w Świeradowie z główną atrakcją (czyt. gondolą) moją wywalić pół tysiąca... przeciętnego Polaka chyba nie stac... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehehe

   jörg jaksche (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Kara umowna za niezagospodarowanie w terminie terenu dotyczy dawnego basenu i spółki Sobiesław Zasada S.A. która jest jego wieczystym użytkownikiem a nie spółki Ski&Sun i nie ma nic z gruntami...rozwiń całość

   Kara umowna za niezagospodarowanie w terminie terenu dotyczy dawnego basenu i spółki Sobiesław Zasada S.A. która jest jego wieczystym użytkownikiem a nie spółki Ski&Sun i nie ma nic z gruntami dzierżawionymi przez Ski&Sun wspólnego.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamykaja dla Zasady

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 25

   W imię Zasad sk.... jak mówił Franc Maurer.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a niech zamkną

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

   a najlepiej przeniosą kolej gdzie indziej, to zobaczą ile kasy mniej będzie i jakie bezrobocie - a swoją drogą kto ładuje 100 baniek w taki biznes

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Banda idiotów

   Mieszkanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

   Banda idiotów!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama