18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek od tyłu straszy. Brud, smród i ubóstwo [ZDJĘCIA]

Aleksandra Zienkiewicz
Psie Budy/Plac Solny
Psie Budy/Plac Solny fot. Aleksandra Zienkiewicz
- Rynek to salon Wrocławia - powtarza często prezydent Rafał Dutkiewicz. I rzeczywiście. Nikt nie ma wątpliwości, że jest najlepszą wizytówką naszego miasta. Ale zachwyt nim szybko mija, gdy zajrzymy na podwórka przy Rynku. Brud, smród i ubóstwo - to najlepsze określenie tego, co można tam zobaczyć.

Na podwórku przy Psich Budach wielki parking i klepisko, resztki elementów placów zabaw nie zachęcają dzieciaków do zabawy nawet w słoneczny dzień. Starszych osób też tu nie ma, bo nawet ławek brakuje. A jak nie ma gdzie usiąść, to i książki się nie poczyta. Na środku podwórka niemal codziennie straszy góra śmieci.

Podwórko między Rynkiem, Kuźniczą, Igielną, a Empikiem zarośnięte chwastami, pomiędzy którymi grasują szczury. Trawy nikt tu nie kosi. Brakuje ławek, usiąść można jedynie na murku oporowym. Stara studnia pamięta zamierzchłe czasy.

Wąskie podwórka po obu stronach ul. Więziennej, graniczące z północną pierzeją Rynku, zupełnie niezagospodarowane, przesłonięte przez przerośnięte żywopłoty, zatarasowane przez auta. Jedno z nich graniczy z często uczęszczanym traktem z Rynku na uniwersytet. Powinno być reprezentacyjne, ale nie jest. Pamięta czasy PRL'u, jak wszystkie podwórka wokół Rynku. Rewitalizacja największego wrocławskiego placu z lat 90-tych XX wieku ich nie objęła.

Czy jest szansa, że okolice Rynku wreszcie zaczną się zmieniać? Tak. Ale bardzo powoli. Zarząd Zasobu Komunalnego w tym roku zlecił odnowę podwórek między Szewską, a Świdnicką, tuż przy Rynku. Teraz prace rozpoczęto na podwórku między ul. Ofiar Oświęcimskich, wschodnią pierzeją placu Solnego i południową pierzeją Rynku. Co się tam zmieni?

Już usunięto krzewy i część drzew – samosiejek, chorych lub zagrażających bezpieczeństwu. Pozostawiono największe okazy, w tym klony srebrzyste, wierzbę odmiany płaczącej i topolę. Całe podwórko zostanie podzielone na trzy prostokątne części – dwie mniejsze bliżej placu Solnego i jedną dużą – oddzielone od siebie historycznym Przejściem Pokutniczym, biegnącym od kamienic przy Rynku do budynków przy Ofiar Oświęcimskich. Przejście ma mieć kamienną posadzkę, granitowo-bazaltową i wbudowane oświetlenie LED, które ma je wyeksponować.

Istniejąca zieleń wysoka będzie uzupełniona zielenią niską: bluszczem, ozdobnymi trawami o trzech wysokościach i niskimi różami okrywowymi – czerwonymi i białymi.

Na podwórku nie będzie tradycyjnego placu zabaw. Zamiast niego powstanie placyk z miękkiej, gumowej nawierzchni, na którym zamocowane zostaną różnej wielkości kule z tego samego materiału. Część z nich będzie się kręcić wokół własnej osi. Projektantka liczy, że zachęcą one dzieci do twórczej zabawy. Obok placu z kulami powstanie też placyk z nawierzchnią żwirową, gdzie stanie sześć metalowych ławek.

W różnych miejscach staną też betonowe cokoły, na których swoje prace będą mogli prezentować studenci ASP. Pojemniki na odpady zyskają ażurową metalową osłonę. Wyremontowane zostaną również chodniki, a zieleń niska będzie ogrodzona czarnymi metalowymi płotkami o wysokości 70 cm. Podwórko oświetlą lampy tradycyjne i niższe, słupkowe.

Koszt rewitalizacji podwórka to niespełna 1,2 mln zł.

Pozostałe podwórka wokół wrocławskiego rynku również są pod Zarządem Zasobu Komunalnego. Niestety, na razie nie ma planów ich odnowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rynek od tyłu straszy. Brud, smród i ubóstwo [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska