Janusz Gajos powalczy z Andrzejem Chyrą. We Wrocławiu

  Janusz Gajos powalczy z Andrzejem Chyrą. We Wrocławiu

  Robert Migdał

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  21 aktorów i aktorek stanie w szranki o nagrodę na II Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu
  Daniel Olbrychski

  Daniel Olbrychski ©Piotr Krzyżanowski

  Najlepsza kobieca kreacja aktorska, pierwszo- i drugoplanowa, a także najlepszy aktor pierwszo- i drugoplanowy polskiego kina zostaną wybrani na II Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu, który rozpocznie się już 19 października.
  Nominowanych jest 21 aktorów i aktorek. Do walki o statuetkę „szczeniaka” (to mały reflektor doświetlający twarz aktora) za pierwszoplanową rolę męską staną m.in. Janusz Gajos (za film „Układ zamknięty”), Andrzej Chyra (za rolę księdza w „W imię...”) czy Bartłomiej Topa (zagrał policjanta w „Drogówce”). W kategorii najlepsza kreacja męska – drugoplanowa – zmierzą się m.in. Mateusz Kościukiewicz ( „W imię...”) a także Jacek Braciak („Drogówka”).


  Wśród nominowanych kobiet są m.in. Katarzyna Figura (za rolę drugoplanową w filmie „Yuma”) i Julia Kijowska (za pierwszoplanowa kreację aktorską w „Miłości”).
  W tym roku do Wrocławia zjedzie cała masa filmowych gwiazd. Nagrodę „Platynowego szczeniaka” za osiągnięcia w aktorstwie filmowym otrzymają dwie wybitne postaci ekranu – Krystyna Janda i Daniel Olbrychski. Przyjadą do Wrocławia i 19 października, na uroczystej gali w Teatrze Polskim, odbiorą statuetki.

  – I Krystyna Janda, i Daniel Olbrychski mają niesamowity dorobek artystyczny. Są na arenie międzynarodowej. Zdobyli wiele nagród na festiwalach w Polsce, za granicą. Te nazwiska bronią się same – mówi Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu Aktorstwa Filmowego.

  Także jury Festiwalu to aktorskie osobowości: na pewno zasiądzie w nim Arkadiusz Jakubik, który w ubiegłym roku dostał nagrodę za pierwszoplanową rolę i aktorka Sonia Bohosiewicz, także uhonorowana rok temu.
  – Chcemy, żeby to się stało tradycją, że laureaci z poprzednich lat, trafiają do składu jury w latach kolejnych – mówi Dzierniejko.
  Przez cały Festiwal, od 19 do 24 października, w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego 64a, będą prezentowane filmy, w których występują nominowani do nagród aktorzy. Projekcje są znakomitą okazją, żeby spotkać się z aktorami, zdobyć autograf, porozmawiać z nimi. W tym roku taką szansę będą mieli nie tylko mieszkańcy Wrocławia.

  – Z Festiwalem przyjedziemy też do innych miast Dolnego Śląska. Urządzimy pokazy filmów i spotkania z aktorami, zaproszonymi gośćmi, też w mniejszych miastach: Oleśnicy i Strzelinie – zapowiada Dzierniejko.
  Organizatorzy stawiają na edukację dzieci i młodzieży. Dlatego chcą urządzać poranne seanse filmowe dla uczniów.
  Nowością jest to, że wszystkie pokazy będą za darmo. Wystarczy się wcześniej zapisać i odebrać wejściówki. Oglądanie filmu będzie połączone z prelekcjami o filmie, spotkaniami z aktorami.

  Festiwal Aktorstwa Filmowego to także warsztaty aktorskie dla młodych ludzi. Ubiegłoroczne zrobiły niesamowitą furorę: ludzie przyjeżdżali z całej Polski: z Warszawy, z Gdyni, Poznania. Było mnóstwo chętnych, a nagrodą był występ w serialu „Ojciec Mateusz” (w 2012 roku rolę wygrała Klementyna Jabłońska, która już zagrała w serialu).
  W tym roku warsztaty, też bezpłatne, będą prowadzone między innymi przez Elżbietę Słobodę i Bogusława Lindę – dyrektora artystycznego Festiwalu. – Casting dla wszystkich chętnych odbędzie się już 28 września, w sobotę, w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Początek o godzinie 9 – zapowiada Dzierniejko. – Więcej informacji można znaleźć na www.festiwalaktorstwa.pl.

  Lubisz dobre filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź program telewizyjny!

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mokre kino

   Misiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A ten Pan Stanisław to pamiętam jak erotyki wyświetlał, bo innych
   filmów nie posiadał w repertuarze. Opłat za kino nie rozliczył z PKP,
   a teraz znawca X muzy... Wielki mistrz sztuki...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama