Kamienna Góra: Wyłudzali pieniądze i handlowali nielegalnym...

  Kamienna Góra: Wyłudzali pieniądze i handlowali nielegalnym tytoniem, o wartości blisko 500 tys.zł

  MAL

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Policjanci z powiatu kamiennogórskiego zatrzymali trzy osoby, które wyłudzały pieniądze zawierając fikcyjne umowy, a prawdziwym klientom, którzy chcieli wziąć podwyżkę, po podpisaniu umowy, zmieniali jej warunki podwyższając kwotę pożyczki. Grupa podejrzana jest także o nielegalne wprowadzenie do obrotu 800 kg tytoniu bez akcyzy. Straty skarbu państwa oszacowano na kwotę ponad 480 tysięcy złotych.
  Funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 30 do 31 lat oraz kobietę w wieku 39 lat. Mechanizm działania grupy polegał z jednej strony na zawieraniu, pod szyldem specjalnie do tego celu stworzonej firmy, fikcyjnych umów o pożyczki gotówkowe przy wykorzystaniu danych klientów, które osoby te uzyskały pracując wcześniej w innych instytucjach finansowych, tzw. parabankach.

  Z drugiej strony, gdy do firmy zgłaszały się osoby chcące zawrzeć umowę o pożyczkę, po jej podpisaniu sprawcy bez zgody klienta zmieniali jej warunki podwyższając kwotę pożyczki.


  Firma „odzyskiwała” pieniądze poprzez korzystanie z tzw. e-sądów, wysyłając pozwy cywilne o zapłatę. Efektem takich działań było rozpatrywanie spraw przez sąd na posiedzeniu niejawnym i wydawanie wyroków nakazowych w postępowaniu upominawczym, umożliwiających wszczęcie egzekucji.

  Policjanci znaleźli blisko pół tysiąca umów opiewających każdorazowo na kwotę do dwóch tysięcy złotych, zawartych między innymi z mieszkańcami powiatu kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, bolesławieckiego i wałbrzyskiego.

  Grupa podejrzana jest także o nielegalne wprowadzenie do obrotu 800 kg tytoniu bez znaków akcyzy. Straty skarbu państwa oszacowano na kwotę ponad 480 tysięcy złotych.

  Za oszustwo zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..

   Halina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Kamienna Góra.. miasto cudów!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama