Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Co można zrobić z wrakami na parkingach? (ZDJĘCIA)

Marcin Hołubowicz
Wrak samochodu na podwórku w pobliżu ul. Bolesława Prusa
Wrak samochodu na podwórku w pobliżu ul. Bolesława Prusa Marcin Hołubowicz
Jak usunąć zalegający samochód z ulicy? Komu należy to zgłosić? Pod moim domem stoi co najmniej kilka nieużywanych samochodów. Nie są to wraki (szyby całe), ale stoją na ulicy już miesiącami, zajmują cenne miejsca parkingowe, a nikt ich nie rusza. Jak można rozwiązać taki problem? - pyta Krystian Węgrzyn.

Sprawa z zalegającymi pojazdami na ulicach czy podwórkach nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, pod czyją jurysdykcją znajduje się dany teren, na którym stoi samochód. Jeżeli są to drogi publiczne, możemy zgłosić się z prośbą o interwencję do straży miejskiej: - Strażnicy odszukują właściciela pojazdu i nakazują mu jego usunięcie. Mogą też nałożyć mandat w wysokości do 500 zł - mówi Sławomir Chełchowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. - Jeżeli to nie poskutkuje, sprawa może trafić do sądu, a ten może nałożyć karę do 5000 zł – dodaje. W razie braku reakcji ze strony właściciela pojazdu, samochód może zostać odholowany na parking gminny.

Wszystko zależy jednak od tego, czy pojazd spełnia znamiona wraku. Zgodnie z artykułem 50a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym „Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza".

Dyspozycję usunięcia pojazdu może wystawić zarówno straż miejska, jak i policja, zgodnie z prawem o ruchu drogowym, jedynie na obszarach dróg publicznych, stref zamieszkania i stref ruchu. Na pozostałych obszarach służby mogą zabrać pojazd jedynie wtedy, gdy zaparkowany jest on niezgodnie z przepisami np. łamie zakaz parkowania, czy blokuje wyjazd z bramy. Natomiast nie posiadają uprawnień do wystawiania decyzji usunięcia pojazdu z terenu, który stanowi własność prywatną.

Co dalej dzieje się z takim pojazdem? - Gdy właściciel nie zostanie ustalony przez straż miejską lub policję, pojazd zostaje przewieziony na parking strzeżony, a Gmina podejmuje dalsze czynności w celu ustalenia właściciela - informuje Julia Wach z biura prasowego magistratu. - Gdy to się nie udaje, w ciągu sześciu miesięcy od chwili usunięcia pojazd zostaje przejęty na własność gminy na mocy ustawy a następnie przekazany do stacji demontażu w celu utylizacji - dodaje.

Problem pojawia się, gdy samochód po prostu zajmuje miejsce parkingowe, ale nic nie wskazuje, aby nie był on używany. Policja może sprawdzić np. dowód rejestracyjny właściciela pojazdu. Dzięki temu kilka lat temu udało się pozbyć z okolic Rynku samochodów-reklam. Właściciele tego typu pojazdów kupowali stare, rozsypujące się maluchy czy trabanty, umieszczali na nich swoje reklamy i stawiali samochody w centrum miasta. Wykupowali roczny abonament, ale nie myśleli już o obowiązkowym przeglądzie rejestracyjnym bez którego samochód nie może być dopuszczony do ruchu i może zostać odholowany.

Poszczególne wspólnoty mieszkaniowe mogą również wyznaczyć zasady parkowania na swoim osiedlu. Tak jest np. na osiedlu Gaj przy ul. Piławskiej. Tam wspólnota postawiła znaki zakazu wjazdu za wyjątkiem mieszkańców posesji, a mieszkańcy, którzy posiadają auta, otrzymali specjalne identyfikatory, które wkładają za szybę swojego samochodu. Pozostałym pojazdom grozi natomiast odholowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mój Reporter: Co można zrobić z wrakami na parkingach? (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska